Z buicku 8 - Stephen King

1. října 2018 v 18:08 | Lucka Šišková |  Beletrie
Proč si jenom vybírám zrovna ta slabší díla? Je to tím, že nemám povědomí o jeho kompletní tvorbě? Možná jo. Mohla bych zkusit něco novějšího jako TO? VIděla jsem film a běhal mi mráz po zádech. Vzpomínáte na úvodní scénu, jak lodička zaplula do kanálu, kluk se pro ní nahýbal, pak vykouklo "TO" a chramst... Ale zpátky k autu. Z buicku 8 (From A Buick, 2002) od Stephena Kinga je kniha, která odvypráví několik let života na pensylvánské policejní stanici v Statleru, Pensylvánii, během jednoho odpoledne.

Městečko Statler není unikátní, je prostě obyčejné, normální.

Amenité jsou dost uzavření, ale v podobném případě uvítají menší pomoc zvenčí. Kůň byl v pořádku, což bylo hlavní. nejhorší nehody bryček se odehrávají v pátek a v sobotu večer, kdy mladší frajeři v černém mívají sklony opít se za stodolou.

Mladý Ned Wilcox chodí pravidelně na policejní stanici a vypomáhá s čím může. Nedokáže se vyrovnat se ztrátou otce, policisty Curtise Wilcoxe. Zemřel během rutinní kontroly vozu, kdy ho na kamion natlačil opilý řidič a doslova ho "obrátil naruby". Jednou si všiml, že jim v opuštěné hale B stojí veterán. Ned byl u vytržení a říkal, že to vypadá jako Buick z 50 let. Neměl pravdu...

Seržant Sandy Dearborn mu začne vyprávět příběh, který se dotýká i jeho otce Curta. Příběh, který ho zavede do roku 1979 na benzinovou pumpu. Tam přijel buick, ale řidič záhadně zmizel. Auto se stalo majetkem policie, ale pro svět bylo zabaveno soudem a odvezeno. Kromě Sandyho se na vyprávění podílí všichni, co slouží na stanici. Dispečerka Shirley Pasternaková, Matt Babicki, Hudson Royere, George Morgan, Eddie Jacuboise, Phil Candleton, Arky Arkanian, George Stankowski. Momentální sestava, která se střídá a vypráví o něčem, co vypadá jako auto, ale není.

"Podívej se na něj!" řekl Ned, když jsme se tam dostali. Chrlil slova jako nadšené malé dítě. "To je nádherný starý auto, co? Ještě hezčí než tátův bel air. Je to buick, to se dá poznat podle tvaru oken a podle masky. Nekdy z půlky padesátejch let, co myslíš?"

Ve vyprávění se střídají všichni, protože každý měl s buickem jiný zážitek. Nejvíc mě dostala pitva mrtvého tvora, co vyletěl z kufru auta. Zvedal semi žaludek a to i při vzpomínání, kdy si vykreslím v hlavě obrázek malinké místnosti, třívelkých chlapů a na desce roztažená cizí potvora...

"Ta svině ho sežrala," řekl Huddie s neochvějnou jistotou. "Nevím, jak je to možné, ale myslím si, že sem šel sám, aby se na to auto znovu podíval, a ono ho prostě... nějak... sežralo."

Další šok jsem měla při střetu psa a jiné příšery, kdy následky pro psa byly... Ne, nechci na to ani myslet.

Všichni vyprávějí stejný příběh o buicku, ale každý se na něj dívá jinak. Všichni se mu ale vyhýbají obloukem a sledují teplotu v hale B. Teplota klesá k 10 stupňům, i když venku je ke třicítce. Jakmile telplota klesne, auto už není auto, ale jakýsi prostředek pro, co vlastně?

Sandy dopoví Nedovi příběh, není vlastně moc co povídat a rozejdou se domů. Jenomže Ned se rozhodl konat. Sandy ho zachránil právě včas, aby ho auto nespolklo tak jako policistu Ennise a grázla Briana.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama