Utrpení mladého Werthera - Johann Wolfgang Goethe

1. října 2018 v 17:20 | Lucka Šišková |  Beletrie
Malá knížečka, která měla podle vyprávění našeho profesora na literaturu způsobit v té době vlnu sebevražd. Inu, tahle propagace rozhodně zabere. Podle všeho také má existovat zcela opačná kniha, kde se ukrývají samé radosti mladého Werthera. Každopádně Utrpení mladého Werthera (Die Leiden des jungen Werthers, 1774) od J. W. Goeteho bylo později upraveno a vydáno v r. 1787.

Jedna z Wertherových poznámek byla, že přepsat knihu jen kvůli tomu, že se nelíbí, jí škodí.

Hlavní postavu představuje Werther, který se v dopisech svěřuje svému "drahému" příteli Wilhelmu. Důvod, proč se jeho klidné rozjímavé naruší je jak překvapivě žena. Charlotta "Lotta" z knížecí myslivny, co má devět sourozenců, snoubence Alberta mimo domov.

V prvním díle je květen, Werther se prochází v zahradě a rozjímá. Ze všeho tam čiší naivita a melancholie. Nachází se právě ve vesnici Wahlheim. Kvůli dramatu v rodině nachází útěchu v přírodě, venku na vzduchu.

Jaké dostal mladý Werther první poučení?

Dejte si pozor, přisadila si sestřenice, abyste se nezamiloval!

Připoměla mu, že zakázaná láska je lákavější než cokoli jiného. Bohužel ji poslouchal jen na půl ucha. Domluvil se se Charlottou, že se budou vídat jako kamarádi a dělat si navzájem společnost. Ona to brala jako přátelství, ale Werther...

A od té doby můžou slunce, měsíc a hvězdy kroužit po obloze, jak chtějí, nevím, jesluï je den, nebo noc, a celý svět kolem mizí.

Přestože Werther věděl o snoubenci i Charlottině rozhodnutí, že si vezme Alberta, nechával se často unést. A jednou z takových vět, bylo zakončení v dopise: Ten anděl! Kvůli tobě musím žít!

Wertherovo rozpoložení se mení v době, kdy se vrací Albert a je polovina července. Werther se odhodlává k odjezdu, protože se dál nemůže dívat na společné štěstí těch dvou.

Všechno na světě končí mizerně, a člověk, který kvůli jiným, ne z vlastní vášně nebo potřeby, dře pro peníze nebo¨pocty nebo kdoví co, je vždycky blázen.
....

Neumím si představit, že někdo může být takový blázen, aby se zastřelil. Pouhé pomyšlení na to ve mně vzbuzuje odpor.
- Albert k Werthrovi -

Na konci srpna Werther sám sebe častuje jako blázna, protože se do ní zamiloval a neumí si život bez ní představit. Jeho melancholické duši to nedá spát. Jako mladý romantik, naivní mladík se nehodlá vzdát.

Druhý díl se přesouvá na říjen, kdy Werther odjel pracovat pro vyslance, chtěl uniknout, dokud k tomu měl poslední zbytky sil. Jenomže ho nic nebaví a nic mu pořádně nevychází, protože zahořel pro Lottu. Uplyne celý rok, než se za ní vrátí. Během té doby Werther zahořkl a změnil se z mladíka v cynického starce. Stále píše dopisy, kde je hlavním rysem zlost a nenávist.

Vždycky se říkalo, že je tenká hranice a Werther balancoval nad oběma stranami moc dlouho. Když se konečně odhodlal vyjevit své city - Lotta o nich dávno věděla, stejně tak i Albert - byla k němu sice Lotta vlídná, ale to bylo vše. V té době je Albert Lottiným mnaželem, a tak nechá svou manželku, aby se mohla rozloučit nadobro s Wertherem. Už ho měl dost. Werther je odmítnut, a ani dopis co Lotta čte ji nepřiměje promluvit včas. Werther se tam přiznal k sebevraždě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama