Krutá krása - Rosamund Hodge

1. října 2018 v 16:53 | Lucka Šišková |  Beletrie
Myslela jsem si, že to bude dobré, no, nebylo. První nástiny slibovaly něco nového, ale přesto známého. Jako když si obravím bílé tričko na růžovo. Staré a známe, přesto... Krutá krása (Cruel Beauty, 2017) od Rosamund Hodgeje jak jsem pochopila jedním z příběhů, kdy se autorka věnuje klascikým pohádkám. Vezme, co známe a milujeme, a přetvoří to v něco, co si buď oblíbíme nebo odvrhneme.

Že by se s Kráskou a zvířetem rozthrl pytel? Je to možné. Nedávno se ještě objevovala v sále kina nová adaptace na Krásku a zvířete s Emmou Watson, coby Bellou. A jak se poádka vydařila? Ehm. Zajímavé. Ale to bych znovu odbíhala...

Její úkol být zabít ho.
Její osud byl milovat ho.

Sedmnáctiletá Kráska, svým jménem Nyx Triskelionová, žije se svým otcem Leonidasem, sestrou Astraiou a tetou Telomache. Na tom by nebylo nic zvláštního, dokud nevyjde najevo, že teta spí s bývalým manželem své zesnulé sestry, Kráska musí zabít Zvíře a přitom i možná zemře. Její sestra bude rozmazlovaná. A kdy a jak ho má zabít? Jakmile budou mít po svatbě, měla by mu zabodnout nůž do srdce.

Vše se má odehrávat na ostrově Arkádie.

A proč zrovna ona? Leonidasova manželka nemohla mít děti, tak Leonidas uzavřel dohodu s Netvorem. Maželka zemřela a on musel dát jednu svou dceru jako platbu.

Otevřela jsem oči. A hned nato jsem zjistila, že to, co mě lechtá na krku, je chomáč černých vlasů, že přikrývky jsou ve skutečnosti teplé tělo a že se na mně jako líná kočka rozvaluje Laskavý pán a hlavu má opřenou o moje rameno.

Źádný výcvik, kdy by bojovala se zbraněmi neovládá, ale tak jako jiní z jejícho světa, i ona si osvojila magii. Celý život ji připravovali na to, že musí zabít zvíře a osvobodit je. Buď přežije nebo zemře. V každém případě jí naděje moc nedávali.

A Zvíře? Démon Ignifex s lidskou podobou, ale očima, co zrazovaly jeho povahu. Kočičí oči, rudé. Jeho stáří odhadovali kolem devíti set let. A čím se takový démon zabýval? Lidé si k němu chodili pro laskavosti. Jestliže muž miloval ženu, ale ona byla vdaná za surovce a násilníka - pomohl. Muž dostal ženu, její manžel zemřel, ale cena byla pokaždé jiná. Buď žena onemocněla a pak umírala nebo žádající muž oslepl. Kombinace obojího.

"Hmm." Naklonil se blíž. "Už jsem viděl hezčí, ale myslím, že to bude stačit."

"Můj pan manžel se tedy vyzná?" vyhrkla jsem, než jsem si stačila uvědomit, co dělám, ciž bylo úplně špatně, protože jsem se mu měla zalíbit, okouzlit ho.

Krásčin úkol je jednoduchý. Najít všechna srdce, která drží pohromadě démonův zámek. Srdcem se míní místa, kde je hlavní zdroj elementu vody, vzduchu, země atd. Má je najít a všechny zničit.

Celou dobu, kdy Kráska s ním žije, ji klade každou noc stejnou otázku. Jestli uhodně jeho jméno.

Jenomže se do toho plete další pověst a řecká mytologie. Už se dostáváme někam zcela jinam. A jestli byl konec dobrý? Byl zamotaný, zbytečně. Snaha o tajemno a napětí se minuly účinkem. Na prostou a jednoduchou pravdu by stačilo málo. Přílišná okrasa zničla to, o co se kniha mohla snažit. A kam se poděla původní myšlenka, že krása vychází zevnitř? Asi utekla s křikem. Pochopila jsem, že si vypůjčila pár prvků, a pak se věnovala něčemu svému. Bohužel se to nepovedlo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dívka s inteligentní přezdívkou Dívka s inteligentní přezdívkou | Web | 1. října 2018 v 17:09 | Reagovat

Krásku a Zvíře s Emmou Watson jsem viděla a bylo to... meh. Animáč byl lepší.
Ta kniha působí jako... jako kdyby to někdo psal stylem, jakým pejsek s kočičkou dělali dort.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama