Tess z D´Urbervillů - Thomas Hardy

14. června 2018 v 11:54 | Lucka Šišková |  Beletrie
Úvodní poznámka k prvnímu vydání v roce 1891, předmluva k dalšímu vydání 1892, 1895, 1912 omlouvala, vysvětlovala a doplňovala. Autor Thomas Hardy (1840 - 1928) se do toho opravdu pustil, a okomentoval vše, co by snad mohlo čtenáře napadnout. Zodpověděl na otázky, které mu byly položeny, a které by mohly být vzneseny někdy v budoucnu. Tess z D´Urbervillů (Tess of the D´Urbervilles, 1891) byla vydávána jako příběhy na pokračování, a pak konečně i jako knihy. Nejrpve několik svazků a později jako jeden velký, objemný celek.

Od autora dostala také podtitul Čistá žena.


První díl: Panna

Tess Durbeyfieldová žije se svou rodinou v malé vesničce Marlotu v Anglii. Je jí kolem sedmnácti let a má čtyři sourozence. Tessin otec, John, je místní opilec a peníze jdou z ruky do ruky. Jednou se v noci vracel opilý domů a potkal místního faráře. Farář upozornil Johna na jeho dávné příbuzné, nyní již vymřelý rod D´Urbervillů - rytířů. A to se jemu i jeho manželce, Joan, velmi zamlouvá. Proč by tedy nemohli poslat Tess k jejich příbuzným? V sousedním kraji přeci žije rodina téhož jména.

Tess tedy musela odejít z domova a jít pracovat k příbuzným. Bohužel ti neměli s D´Urbervillovými nic společného. Pouze si koupili jméno. Jak se ukázalo, stalo se to pro Tess osudovou chybou. Kromě staré paní, tam bydlel její syn, čtyřiadvacetiletý Alek D´Urberville. Tess byla krásná a Alek si umínil, že bude jeho.

Tess odmítala mít s Alekem cokoli společného, byla naivní a nezkušená.

Vrátila se domů a svěřila se matce, co ji potkalo.

"Copak jsem to věděla? Byla jsem dítě, když jsem odtud před čtyřmi měsíci odcházela. Proč jste mi neřekla, jak jsou muži nebezpeční? Proč jste mě nevarovala?
..."


Druhý díl: Žena

Tess se narodilo dítě, ale záhy brzy zemřelo. To bylo pro Tess poslední tečkou. Musela opustit rodnou vesnici, kde měla pocit, že si všichni šeptají, povídají si o ní a soudí ji. Nikdo ji nemohl soudit tolik jako se soudila ona sama.

Potýkala se s tím, co slýchala v kostele a s vlastním přesvědčením o neodpustitelném hříchu. Zdálo se jí, že všechno a všichni si na ní ukazují. Spiknutí a znamení o hanbě viděla všude. Jednou z oněch bláznivých chvil byla smrt dítěte a Tessina panika, že dítě není pokřtěné. Sama ho křtila a dávala mu požehnání. Pak v noci běžela za farářem, a žádala o radu, jestli jednala správně. Jestli to bude stačit. A jestli ho může pohřbít mezi ostatními.


Třetí díl: Nový život

Odchod za prací byl pro dvacetiletou Tess vítanou změnou. Dostala se z vlivu své matky a lidí, kteří ji znali a mohli by prozradit její tajemství. Pracovala v mlékárně Talbothayes, kde pomáhala dojit krávy, připravovat máslo, smetanu. Pracovala u "příbuzných" z matčiny strany, které se nikdy neviděli a ani nenavštívili. Pomáhalo jí to vzpamatovat se.

Svět vypadal o něco lépe, a Tessina povaha upoutala pozornost jednoho mladého muže, farářova syna, šestadvacetiletého Angela Clarea z Emminesteru. Pracoval, aby se naučil všemu, co by jako správný hospodář mohl potřebovat. Netušil, že si ve zdejší vesnici najde svého anděla.


Čtvrtý díl: Následek

Tess se do Angela zamilovala, ale nemohla mu říct "ano". Nemohla se odpoutat od vlastní minulosti. Měla dítě. Sama se odsuzovala tak, jak by to udělala společnost, kdyby jim o tom špitla slovíčko. Tess ctila pravidla, co si sama vytvořila a dodala jim takové výše, že je nemohla nikdy splnit do puntíku. Už už se rozhodla, že mu řekne pravdu, pak ale vycouvala. Matka jí radila, aby o tom mlčela. Dělají to tak všichni. Ona nebude první. Tess se nakonec rozhodla, že bude mlčet.

Svatba Angela a Tess byla prostá a jednoduchá.


Pátý díl: Žena pyká

Angel si Tess postavil na piedestal. Přestože tvrdil, že ji miluje a má světácké názory, pravda ho šokovala. Tess mu ji pověděla večer po svatbě, kdy seděli u krbu. Angel se s tím nevyrovnal a rovnou navrhl rozchod. Tess to přijala, protože věřila, že je to správný trest za její chyby. Ani se na ni člověk nemohl zlobit, protože Tess byla taková osoba, na kterou to nelze. Vinu brala na sebe a ukázalo se, že i Tess postavila Angela na vrchol všeho vědění.

Tess se musela vrátit domů s výmluvou, že její manžel odjel služebně do zahraničí. Reakce její matky byla:

..."od tý doby tady pořád vykládá u Rolliverů a u Čistý kapky o tom sňatku, a jak pomůžeš rodině, aby zas měla to postavení, co jí právem náleží - ten chudák hloupý - a ty to takhle zbabráš! Ach bože, bože!"

Po této rozpravě Tess okamžitě opustila rodný dům a s pár penězi od Angela odešla hledat práci a přístřeší. Moc se jí nedařilo, dokud jí pomocnou ruku nepodala kamarádka. Hodně na severu hledali pracovníky.


Šestý díl: Napravený

V téhle kapitole života se děj obrátil zpátky k Angelovi, který odjel do Ameriky podívat se na možné pozemky. Jenomže se mu cesta ukázala v pravém, tmavém světle, než jak ho líčila vývěska v Anglii. Cestou zpátky domů, kdy obdržel několik zoufalých dopisů od Tess, přišel k poznání. Miluje ji a je mu jedno, co bylo v její minulosti. Pozdě bycha honit...

Alek se objevil znovu v Tessině životě a naléhal na ni, aby se za něj vdala a odešla s ním. Nemůže na ni zapomenout. Patří jenom jemu. Když se Tess zmínila, že je vdaná, jenom se jí vysmál, a ptal se jí, kde je její manžel?


Sedmý díl: Naplnění

Přesně jak poukázal autor na začátku příběhu, Angel se vrátil pozdě. Tess i její rodina museli opustit rodný dům, protože její otec zemřel a s tím i práva na vlastnictví domu. Vystěhovali se, a první noc strávili na hřbitově u hrobky předků. Pak se na Tess znovu vrhl Alek. Tentokrát Angel zastihl Tess v hotelu, kde měla pronajaté apartmá paní D´Urbervillová s manželem. Alek se vysmíval Angelovi a Tess...

"Angeli." řekla, jako by na to čekala. "Víš, proč jsem za tebou tak utíkala? Abych ti pověděla, že jsem ho zabila."

Vůbec poprvé jsem četla, jak skončí hrdinka ve vězení, kde v rozhodný den spustili černý prapor.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama