Sběratel kůží (Lincoln Rhyme 11) - Jeffery Deaver

8. června 2018 v 19:04 | Lucka Šišková |  Beletrie
Jedna kniha nidkdy nestačí, takže jsem popadla další díl ze série o Rhymovi. Sběratel kůží (The Skin Collector, 2014) je opět dílem Jefferyho Deavera. A jak zněla úvodní slova pro námět příběhu?

Smrt je jeho umění.
A jeho vzorem je Sběratel kostí.

Bylo to hodně zavádějící, takže jsem si nebyla jistá, co očekávat. Přece by neoprašoval minulost? Je jasné, že jsem se na to musela podávat a sama posoudit, jak daleko leží pravda. Upřímně? Hodně daleko od prvního dílu. Je to zavádějící, ale na druhou stranu je nutné přiznat, že se to dá brát jako pokračování příběhu tam, kde první kniha s Rhymem skončila. Jaké byly důsledky? Co se během těch let změnilo?

Do popředí se kromě Lincolna Rhymea a Amálie Sachsové dostává jejich chráněnka. Malá holčička, kterou zachránili v Sběrateli kostí. S případem jim pomáhá i Ron Pulaski - pochůzkář -, Mel Cooper - technik -, a nikdy nesmí chybět Lincolnův pečovatel Thom Reston.

A stejně jako Lincoln se inspiroval Edmondem Locardem, tak i Billy Haven se inspiroval. A nebylo to ničím jiným než H.G. Wellsem, a sice Ostrov dr. Moreau. Je jasné, že vrah to nebude mít v hlavě úplně v pořádku.

"Linku..."

"A nikoho nenapadlo proklepnout chlapy s rouškou na tváři, jakou mimochodem nosí i tatéři, a chlapy ve zdravotnické kombinéze, kteří nenuceně vycházejí hlavním vchodem v přestrojení za záchranáře?"
- vrahovi několikrát dýchali na krk -

Aby se zbavil na chvilku svých pronásledovatelů, využil obyvatelstvo podzemních tunelů a šachet. Lidí, kterým přezdívali "krtci", ti co žili pod povrchem.

Hodinář byl zatčený a čekal ho rozsudek smrti. Lincoln na něj nemohl zapomenout a nedalo mu to. Musel se přesvědčit, že Logan byl vrah s přezdívkou Hodinář. Chtěl vědět, kdo to byl. Rodina, přátelé? Chtěl vědět, že ten popravený člověk byl opravdu Hodinář. Důvod?

Paradoxní bylo, že Rhyme chtěl opravdu poslat Loganovi květiny i ze sentimentálních důvodů: aby mu vzdal čest jako důstojnému protivníkovi. Tušil, že Hodinář by se v jeho případě zachoval stejně.

Tetování je umění, které ne všichni pochopí a ocení. Jak se ukázalo, vrah tetování zneužíval. Namísto inkoustu používal jed. Co nejbolestivější a nejdelší smrt, tím lepší.

Člověk se nechává tetovat, aby vyslal do okolí pozitivní poselství. A ne kvůli pomstě - ne kvůli tomu, aby svoji kérku strkal někomu zlomyslně pod nos. Ne proto, že nějaká pitomá holka má někde vykérovanýho draka. Kérka je o tom, kým jste vy, ne kým je někdo jinej.
- Gordon, majitel tetovacího salonu -

Oběti byli ženy i muži. Tetování jim dělal na nejcitlivější kůži, na břiše. Jak se ukázalo vraždy byly jen jednou součástí plánu, na kterým se podílel. Slyšeli jste někdy o militních organizacích "Americké rodiny", co neuznávají současnou politiku, ekonomiku, rodinné hodnoty? Čeho všeho jsou lidé schopní je neuvěřitelné...

Na konci knihy se ukázalo, že Hodinář žije... Hodně mi to začalo připomínat Holmese a dr. Moriartiho. Protivník, kterého Holmes nemohl porazit. Protivník, který byl jeho věrnou kopií. A stejně jako Rhyme, tak i Holmes měl své slabosti. Něco, díky čemu byl slabý, ale dávalo mu to pocit, že vyřeší všechno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama