Rozbité okno (Lincoln Rhyme 8) - Jeffery Deaver

8. června 2018 v 18:19 | Lucka Šišková |  Beletrie
Uplynulo hodně času, než jsem se vrátila zpátky k detektivkám takového formátu jako ty od Jefferyho Deavera. Nyní jsem sáhla do poličky a vytáhla Rozbité okno (The Broken Window, 2008).

Dvě reakce na jeho postižení dováděly Rhyma k vzteku: když se návštěvník s nesmírnou námahou snažil předstírat, že žádné postižení neexistuje, a když je naopak pokládal za důvod být Rhymovým nejlepším kamarádem a začal s ním vtipkovat a vést chlapácké řeči, jako by spolu bojovali ve válce.
- Rhyme -

Lincoln Rhyme stále pracoval na volné noze a vypomáhal policejním orgánům za pěkné částky. Případ v téhle knize si k němu našel cestu přes ženu jeho bratrance. Lincolnův bratranec byl obviněn z vraždy a čekal na vynesení rozsudku.

Francouzský kriminalista Edmond Locard konstatoval, že při každém trestném činu dochází mezi pachatelem a místem činu nebo obětí k přenosu důkazů. Locard měl konkrétně na mysli prach, ale jeho pravidlo se vztahuje na mnoho různých látek a typů důkazů. Nalézt spojitost je možná těžké, ale vždy nějaká existuje.

Lincoln se podíval na důkazy, dle kterých nebylo pochyb, že vraždu spáchal jeho bratranec. Veškeré důkazy byly jasné. Až moc, podle Lincolna. Tím se pošolíchalo jeho ego a mohl se pustit do práce.

Což je ovšem škoda, protože já naopak rád naživo sleduji antilopy, na které mám zálusk, a Starbucks patří v této savaně k nejlepším místům, kde se to dá provozovat.
...
Rozhlížím se kolem sebe a bojuji s neodolatelným nutkáním prohrabat nejbližší odpadkový koš a podívat se, jaké poklady obsahuje.
- vrah -

Společně s Amélií Sachsovou svolali dohromady tým - Ron Pulaski, Mel Cooper a Lon Sellitto. Na začátku se pátrání pohybovalo bez vědomí nadřízených, ale další vraždy vrhly na případ Lincolnova bratrance jiné světlo. Všechno sedělo až moc perfektně. Jednalo se o sérii stejně perfektně usvědčených pachatelů.

"Nemůžeš přece olizovat vražednou zbraň, Lincolne."

"Kde je to napsáno, Mele? Nevzpomínám si, že bych to četl. Potřebujeme o tom člověku informace!"

"No... tak dobře."

Překvapením bylo, že se v knize nikdy moc neobjevovala Lincolnova minulost. Tady se do ní čtenář mohl ponořit. Také tu byl odkaz na předchozí díl Hodinář, co jsem ještě neměla to potěšení číst. Nájemný vrah z Hodináře byl jediný, který Lincolnovi utekl a také mu poslal dárek.

Uvědomila jsem si, že tohle byl asi nejvíc znepokojující příběh, co jsem četla. Teorie Velkého bratra do podrobna rozpitvaná... Zneklidňující. "Velký bratr se dívá" známe všichni, ale nikdy jsem nepřemýšlela, do jakých podrobností se dokážeme podívat na život člověka. Rozhodně odstrašující.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama