Na lovu - Meaghan Spooner

5. června 2018 v 5:36 | Lucka Šišková |  Beletrie
Jakmile jsem si přečetla, že se jedná o adaptaci Krásky a zvířete, kdy Kráska vystupuje v roli lovkyně... Musela jsem si ji koupit. Pohádka Kráska a zvíře je moje nejbolíbenější ze všech.

Na lovu (Hunted, 2017) od autorky Meaghan Spoonerové se opírá o příběh s ptákem Ohnivákem aneb Chcete vědět, jak to bylo dál?

Jeva "Kráska" Tvertko má dvě další sestry - Jasenku a Lenu -, a jejich otcem je kupec. Chtěl zabezpečit svou rodinu a podnikl riskantní obchod. Bohužel se jeho karavana do Konstantinopole nedostala.

"Měli jsme dost. Víc než dost. Ta karavana... Byl jsem blázen, že jsem vložil všechno naše jmění do tak nejistého podniku. Ale chtěl jsem víc. Pro tebe, pro mé dívky... chtěl jsem..."

Je nutné dodat, že děj se odehrává v Rusku. Rodina přišla o všechno a přestěhovala se do lesního srubu. Krásčin otec nebýval vždy kupcem, ale velmi nadaným lovcem. Dokázal se tím uživit.

Jeva vzpomíná na doby, kdy jim otec vyprávěl příběhy o příšerách a podivných tvorech žijících hluboko v lese.

Byli jsme si téměř jisti, že by mohl být naší spásou, ale jednoho dne zmizel a do lesa se už nikdy nevrátil.
- Zvíře -

Naučil ji dobře lovit, takže se sama vydávala do lesa.

Rychle se sehnula, zakroutila králíkovi krkem a ukončila jeho trápení.
- Jeva -

Stejně jako jejího otce před desítkou let, i ji sledovalo ono zvláštní zvíře. Něco tajuplného a děsivého. Její otec o něm vyprávěl historky. A Jeva hlavně milovala poslouchat ruské pohádky.

Když se otec nevrátí domů z lovu, Jeva se ho vydá hledat. Jak se ukázalo, jejich otec zemřel. Zvíře ho roztrhalo.

Jestli jste někdy viděli Sněhurku, kde hlavní roli zlé královny ztvárnila Sigurney, dokážete si představit barvitost děje. Při prvním střetu Krásky a Zvířete, skončí Kráska zamčená v řetězech v podzemní kobce se zlomenými žebry, modřinami, možným otřesem mozku...

Vždy víme dopředu, že přichází změna, ale nikdy nevíme, jaká změna to bude.

Zvíře není tak jednoduché definovat, protože na začátku mluví o sobě v množném čísle. Člověk a zvíře. Záleží na tom, kdo má navrch. Zvíře říká, že mu Kráska musí pomoci ulovit a zabít něco, co existuje pouze mimo její svět. Trénink, spánek, jídlo. To jsou hlavní činností Krásky, když ji Zvíře uvězní.

Jak Zvíře vypadá? Jako obrovský vlk, a když se na něj Kráska dlouho dívá a pozoruje ho, zdá se jí, že vidí i něco... něco jako člověka uvnitř vlka? Není si jistá. Postupem času si zvyká na nový život v zajetí. Tak trochu mi to připomíná paradox, kdy je člověk v zajetí a Zvíře volné.


Nůž se mu zaryl hluboko do hrdla, narazil na kost a Jeva tiše vykřikla, když trhla nožem do strany, aby zvětšila ránu. Nebyl příliš ostrý a svaly a šlachy kladly tuhý odpor.
- Jeva se chtěla osvobodit od Zvířete -

Čte se to samo, je to pravá oddechová literatura. Volba slov i popis ukazují na střípky dnešního moderního života. Jeho otisk se najde téměř všude. Možná jsem byla trochu zklamaná na konci knihy, čekala jsem někoho jiného. Na posledních stránkách jsem nebyla zklamaná, ale zmatená. Cože se to přesně stalo? Hlava nějak nestíhala myšlenkový proud autorky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama