Krasojezdkyně - Jojo Moyes

8. června 2018 v 17:55 | Lucka Šišková |  Beletrie
Na tuhle knížku jsem se nechala tak trochu ukecat. Věděla jsem o ní, ale vzhledem ke zkušenostem, které mám s autorčinou tvorbou, jsem váhala. Nakonec jsem si ji přece jen vzala. Krasojezdkyně (The Horse Dancer, 2009) od Jojo Moyes je prozatím poslední knihou, co jsem od ní četla. Úplně první byla Stříbrná zátoka, pak Než jsem tě poznala a nakonec Jeden plus jedna.

Dobře, že ji nenechala ležet na hromadě vedle pokladního pultu.

Na úvod jsem si řekla..aha.. Le Cadre Noir? No, tak jo. Upřímně se přiznám, že jsem o ní neslyšela. Pak jsem si našla pár videií na YouTube.com a páni! Vidli jste to video se stádem bílých koní? Bylo to... ale to už odbočuju od tématu.


Londýn, současnost

Čtrnáctiletá Sarah Lachapellová bydlí se svým dědečkem Henrim v malém bytě v Londýně. Kromě školy se většinu času věnuje svému koni Booovi. Dal jí ho dědeček a začal ji učit, jak koně přimět, aby miloval to, co po něm jezdec vyžadoval. Henri žil a pracoval několik let v Le Cadre Noir, elitní jezdecké škole ve Francii. Francouzštinu naučil i svou vnučku a jednou se spolu oba podívají do Francie. i s Booem.


Francie a Londýn, minulost

Henri se zamiloval a odešel od vysněného života do Londýna. Jak se ukázalo, najít si práci bylo těžké. Těžší to bylo, když se jim narodila dcera. Henri se staral nejen o ní, ale také o svou manželku. Později o vnučku.


Londýn, současnost

Další kapitoly vypráví také Tash a její v odloučení žijící manžel Mac. Každá kapitola má na začátku jednu poučku z knihy O jezdectví od Xenofóna.

Sarah to neměla mít jednoduché. V jednom horkém dni dostal její dědeček mrtvici a Sarah se tak dostala do péče sociálních pracovníků. Naštěstí se mohla spolehnout na Maca a jeho manželku Tash.

Byla to právě Sarah, co se svedla Tash s Macem zpátky dohromady.

Problémy se na Sarah nepřestávaly hrnout. Ve stájích jí hodně po dědečkově onemocnění pomáhal černoch Kovboj John, ale nebylo to dost. Nový majitel stají nevynechal jedinou příležitost, aby jí nedal najevo, že může zaplatit i jinak než penězi.

Tash pracuje v právní kanceláři, která má na starosti emigranty, Tash především mladistvé. Postupem času ztratila Tash víru v ostatní lidi. Zklamala ji jak láska, tak práce. Rozhodla se, že pomůže jedné dívce, ale byl to právě Mac, kdo ji přiměl, aby se zajímala.

Mac pracuje jako fotograf, stejně jako Tash žil jen svým životem. Všechno se změnilo s příchodem Sarah. Mac nabíral rodičovskou zodpovědnost a do všeho se hrnul po hlavě. Tash se tvářila odmítavě. Jelikož oba vystupovali jako manželé, mohli požádat o svěření Sarah do péče. Jak daleko pro ni byli ochotní zajít, ukázal až čas...

Celá kniha je o hledání, o touze a cílech. Ať už to byla Sarah a její cesta do Francie, do akademie Le Cadre Noir nebo Tashina a Macova cesta zpátky k sobě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama