Jarmark marnosti - William Makepeace Thackeray

16. června 2018 v 15:38 | Lucka Šišková |  Beletrie
Co neodhalí film, to dělá kniha přímo ukázkově. Jak pěkně je všem vidět do karet. Na nikom nezůstane nitka suchá. Všechno vyjde na světlo.

Upozorňuji tedy "vlídné čtenáře" předem, že jim budu vyprávět o srdceryvném padoušství a spletitém a přitom, doufám, i zajímavém zločinu. Ručím vám za to, že moji padouši nejsou žádní jelimánkové!
- W. M. Thackeray -

Jarmark marnosti (Vanity Fair, 1848) od Williama M. Thackerayho je kronikou osudů několika rodin. Jak podotkl sám autor, je to román, který nemá hlavního hrdinu. Autor svěřuje svoje názory a popisuje místa tehdy (r. 1810 +) a nyní v současnosti. Promlouvá o postavách a vysvětluje jejich činy. Jestli se někdy stavěl na jejich obhajobu? Ne. Vysmíval se? Ano.

1.díl
Ze soukromé školy slečny Pinkertonové odchází dvě kamarádky. Jedna mladá dívka Amálie Sedleyová z bohaté rodiny, poslušná, tichá, milá a velmi citlivá. Druhá dívka je jejím opakem, Rebeka Sharpová, dcera malíře a baletky, která se vychovala sama a svět bere jako místo, kde si vše musí získat lstí. Jak sama často prohlašovala - nemá nikoho, kdo by to udělal za ní. Ona je chudá sirota, nemá rodinu, co by se za ni postavila. Darwin by měl radost.

Vážená slečna Pinkertonová s orličím nosem a s turbanem na hlavě, statná jako granátník, vládkyně až dosud nezdolná...
- sl. Pinkertonová -

Amálie se vrací domů za rodinou a poprosila Rebeku, aby u nich na pár týdnů zůstala. Amálie jako zabezpečená slečna zůstane doma, ale Rebeka má slíbenou práci guvernantky v domě Crawleyvých. Jakmile však Rebeka zjistí, že domů přijede Amáliin o dvanáct let starší bratr Josef Sedley, změní názor na práci guvernantky. Jejím cílem se stalo uhnat Josefa. Prodloužila si pobyt u nových přátel. Všem je Rebečino snažení očividné. Z Josefa si rodina tropí žerty kvůli jeho obézní postavě a křiklavé, výstřední módě. A pak si z něj začnou utahovat i kvůli Rebečině nadbíhání.

Projeví-li jen drobet náklonnosti, hned před nimi padají muži na kolena, ať jsou třeba staré a ošklivé.
- Rebeka Sharpová -

O Amálii se uchází mladý Jiří Osborne, který chce vždy to, co se nejvíc třpytí. To, co chtějí všichni, ale jako jediný to musí získat. Jejich otcové kdysi dávno uzavřeli dohodu, že by se jejich rodiny měli spojit pomocí dětí. Schází se s Amálií a pro to citlivé děvče se stává Jiří středobodem vesmíru. Myslí jenom na něj, každý den čeká na jeho návštěvu, ...

Amáliina nehynoucí láska a obdiv k Jiřímu jen posiluje jeho vysoké mínění o své osobě. Vidina sňatku mu ale nebrání v tom, aby prohrával v pokeru, chodil za jinými ženami a nelámal si hlavu s dluhy. Chce se bavit a výčitky svědomí pocítí, když mu dojdou peníze nebo k němu promlouvá jeho kamarád Vilém Dobbin.

Pan Osborne byl sám osobě přesvědčen, že je svůdce žen, předurčený k dobývání srdcí; nebránil se tedy osudu a s chutí se mu podroboval.
- Jiří Osborne -

Pár týdnů uplynulo, Josef se nevyznal a raději před Rebekou a popichováním rodiny utekl do ciziny. Rebeka si sbalila věci a odjela k baronetu, siru Pittu Crawleymu, aby se starala o jeho děti. Čekalo ji nemilé překvapení. Bydlení a rodinná pravidla vůbec neodpovídala jejímu očekávání. Byla zvyklá na lepší u Sedleyů.

Brunátná ruka sira Pitta Crawleyho lovila ve všech kapsách, jen ve vlastní ne.
- sir Pitt Crawley -

V bezútěšné situaci si Rebeka poradila rozhodně a s jasným cílem. Pittovi se stala nenahraditelnou sekretářkou, jeho dcerám se věnovala jen z povinnosti, v domácnosti se ke všem lísala. Vytvářela si pevnou pozici, i když paní domu byla ještě naživu, Rebeka přebrala její místo. Změna rodinné situace nastala v době, kdy na návštěvu měla přijet Pittova sestra, Matylda Crawleyová a její milovaný synovec kapitán Rawdon Crawley. Najednou se našly peníze na velkolepé večeře, nešetřilo se na svícení či zatápění. Rebeka uviděla další příležitost, jak si polepšit.

V té době se Amáliina rodina dostala do úpadku. Země se připravovala na válečné tažení. Na armádu šly veškeré finance a trh se hroutil. Sedleyovi přišli o vše a museli se odstěhovat do malého domku. Jiří dostal od otce přísný zákaz se s Amálií vídat, a ať ho ani nenapadne, že by se s ní oženil. On by možná i splnil otcovy příkazy, ale jeho přítel Dobbin přispěl k svatbě. Dobbin nesnesl pohled na zarmoucenou Amálii, která málem žalem zemřela. Bylo to však nešťastné rozhodnutí.

Štěstí nepřálo ani Rebece, protože o její tajné svatbě s Rawdonem se dozvěděla Matylda. Okamžitě Rawdona vydědila a nechtěla ani jednoho z nich vidět. Chudák z toho onemocněla, a do hrobu jí pomáhala příbuzná. Všichni chtěli Matyldiny peníze.

Rebeka si později vyčítala, že odmítla sira Pitta Crawley - ten starý lišák ji požádal o ruku a ona mu řekla, že to není možné. Je už vdaná.

První díl končí odjezdem do Bruselu, protože Rawdon, Jiří a Dobbin jsou důstojníci. Pomalu vyplouvá na povrch, že Dobbin má pro Amálii slabost. Rebeka a Amálie nejsou žádné kamarádky, nikdy ani nebyly. Jiří začíná běhat za Rebekou - protože ona oslňuje důstojníky a společnost - a Rebeka? Ta ho k tomu povzbuzuje. Amálie to vidí, a jen se souží. Ani Dobbin s tím moc neudělá.

Další perličkou jsou peníze, co během pokeru vytahal Rawdon z Jiřího. Samozřejmě za Rebečina povzbuzování.


2.díl
Josef Sedley se do války vypravil také, ovšem jako civilista. Zůstal s rodinami, zatímco vojsko odešlo. Rebeka i Amálie jsou opuštěné, ale trápí to jen Amálii. Rebeka počítá, co vše utrží za majetek - manžel Rawdon jí zanechal pár věcí, kdyby se nevrátil.

Rawdon se vrátil, Jiří zemřel, Amálie se sesypala.

Všichni se časem vrátili zpátky do Anglie. Rebeka, Rawdon a jejich syn Rawdon ml. bydleli v pronajatém domě, který si nemohli dovolit. Dluhy měli úplně všude. Rawdon skončil ve vězení pro dlužníky, odkud ho musela vyplatit jeho švagrová. Rebeku zajímala jedině vysoká společnost, kam se umínila dostat. Manžel a syn pro ni nic neznamenali. Na syna dokonce i zapomínala. Do společnosti se opravdu dostala, ale pověst jí utrpěla. Manželky ostatních mužů jí pohrdaly a dávaly to jasně najevo. Co se mužů týče, Rebeka si je omotávala kolo prstu. Rawdon stále obdivoval manželku, že je chytrá, syna miloval, ale pomalu mu docházela trpělivost. Poslední kapka bylo načapání Rebeky s jistým markýzem během pozdní večeře.

Amálie si postavila Jiřího památku na piedestal a svého syna Jiřího ml. milovala nade vše. Rozmazlovala ho, a nevědomky ho tvořila k otcovu obrazu. Pro syna by udělala všechno. Její otec se z bankrotu nikdy nevzpamatoval. Amáliina matka se na dceru rozzlobila kvůli péči o syna, a časem neunesla těžkosti, co na ně dopadly, a zemřela. Její otec šel z problému do dalšího. Amálie pak musela poslat syna k jeho dědečkovi, Jiřího otci. Chtěla pro syna to nejlepší, ale finančně si to nemohla dovolit.

Uplynula léta, než se věci urovnaly. Trvalo, než si Amálie uvědomila, že Dobbin pro ni není jen přítelem. Pár let a Josef, který se dal dohromady s Rebekou, přišel o peníze a zemřel. Rawdon zemřel jako guvernér na ostrově. S Rebekou nepromluvil ani slovo. Matyldiny peníze připadly mladšímu bratru Pitta Crawleyho stejně jako baronetův titul a panství.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama