Golem - Gustav Meyrink

14. června 2018 v 11:55 | Lucka Šišková
Knihu Golem (1915) jsem si chtěla přečíst už dlouho, ale nějak jsem na knížku zapomněla. Gustav Meyrink, vlastním jménem Gustav Meyer (1868 - 1932), je německý spisovatel, a nadnesenou legendu o Golemovi zasadil do Prahy, do Židovského města v Hahnově ulici. Ve své tvorbě se hodně opíral o východní náboženství. Příběh čtenáři podával v první osobě, a hodně často si tam "filozofoval".

Jak a kdy Golem vznikl? Můžete zkusit hádat, jestli poroučet Golemovi bylo snadné...

"Říká se, že příběh o Golemovi sahá až do sedmnáctého století. Tehdy prý jeden rabín podle ztraceného návodu z kabaly vyrobil umělého člověka, takzvaného Golema, který mu měl pomáhat zvonit v synagoze na zvony a vůbec jako jeho sluha dělat všelijakou hrubou práci.

Jak vlastně vypadá Golem, jehož temná a záhadná postava straší lidi v Židovském městě každých třiatřicet let? Šikmé oči... Bez vousů... Mongoloidní... Kde se objeví, tam má na svědomí nějakou vraždu nebo výtržnosti. Že by si Golem vytáhl Černého Petra?

Odkazuje se do říše pohádek, až se jednoho dne stane někde na ulici něco, co ho znovu oživí. Pak se o něm zase dlouho mluví a pověsti se rozrůstají. Nakonec se tolik nafouknou, že jdou na svou vlastní nepravděpodobnost.

Za zločiny byl vždycka zodpovědný Golem, zřícený most - Golem, požár - Golem...

Hlavní postavou, co seznamuje čtenáře s dějem, postavami, prostředím, je restaurátor Athanasius Pernath. To on je důvodem, proč se znovu objeví postava golema. Jak se časem ukazuje, je to opravdu on nebo jen někdo, kdo prožije jeho životní příběh?

V nájemním domě žije i čtrnáctiletá Rozina Metzeles - později se její profese společnicí stane pro ni odrazovým můstkem. Lítají za ní i dva mladí kluci, ale ona se jim pouze vysmívá a co chvíli táhá toho či onoho za nos. Skončí to s nimi tak dalece, že jeden z nich spáchá vraždu.

Nejvzláštnějšími postavami jsou Mirjam a Schemajah Hillelovi. Po celou dobu vytváří Athanasius dojem, že ti dva pocházejí z jiného světa. Nezapadají, jsou večně bez halíře, ale lidé je mají v úctě. Dokonce i jistý vetešník Aaron Wassertrum se ho bojí.

Postava Wassertruma vytváří dojem mafiána v odlehčené formě, ale jen tehdy, pokud o něj zavadí řeč. Má prsty v tom či onom, udělal tohle a tamto... Špinavá hra by mu měla vynášet bohatství.

Vytupují zde další postavy, co doplňují příběh a hlavně městské podsvětí. Vrieslander - malíř, Charousek - medik a budoucí doktor, Angelina - lady, Josua Prokop či Zwakh. Tito přátelé se obávají o duševní zdraví pana Pernatha.

To není moje tvář, chtěl jsem rozhořčeně vykřiknout, chtěl jsem si na ni sáhnout, avšak má ruka se nepodvolila mé vůli, sklesla zpátky do kapsy a vytáhla z ní knihu.
- Pernathův život -

Pernath během svého třeštění dojde tak daleko, že je obviněn z vraždy. A je pouze jeden člověk, který by mu z vězení pomohl. Mladý medik Charousek, co všem říká, že brzy umře, ale stihne vykonat spravedlnost. Jak sám přiznal, přinutil Wassetrumova syna spáchat sebevraždu. Pak přiměl i Wassetruma spáchat sebevraždu. A důvod? Podle všeho byl jeho odmítnutý syn. I když je Pernath Charouskovi vděčný, odmítá utéct. Nic neudělal. Jenomže stále sedí v cele a jeho společníci se mění, až se jednou rozpovídal ten, který přiznal vraždu. A důvod?

Pouze se uvolnilo působení prapříčiny, která ve mně už odedávna dřímala a nad kterou jsem přestal mít moc.

Čtení mi připadalo jako uzavření uvnitř krabice, kde na nic nemáte vliv, nemůžete se dostat ven. Můžete jedině sledovat, co se děje okolo. Nemůžete zasáhnout, protože na to tu jsou jiné síly nebo Charousek. Čekala jsem mystický příběh, čekala jsem povídku o Golemovi a jeho šému. Ne strašáka pro dospělé.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama