Jediná pravda - Olle Lönnaeus

10. února 2018 v 9:53 | Lola Kiss |  Beletrie
Asi jsem šplápla vedle. Bohužel to není poprvé a pochybuji, že to bude naposledy. Jediná pravda (En Enda Sanning, 2012) od Olleho Lönnauese.

Děj se odehrává ve Švédsku a hlavní náplň tvoří střety názorů na náboženství a přistěhovalce. To by ještě nebylo tak hrozné, kdybych z knihy neměla pocit, že je roztříštěná. Nevěděla jsem, kam bych ji měla zařadit. Skákalo se od jednoho k druhému.

Joel Lindgren se vrátil po letech do rodného města Österlenu, aby zkusil napsat knihu o svém životě, kdy jako mladý kluk utekl z domova a přidal se k sektě. Přitom se snažil vyhýbat svému otci Martenovi. Hned na začátku zavolal Marten synovi, a ten když se dostal k němu domů, našel Martena mrtvého. Visel oběšený v obývacím pokoji.

Ještě nikdy jsem takový pocit odporu vůči postavě, jako právě tady u Joela, necítila. Způsob, jakým ho popsal autor, mě nutil chtít se od něj dostat co nejdál, jako by mě mohly i samotné stránky s jeho jménem ušpinit. Joela jsem si v jednom kuse představovala jako čuně.

Kriminální inspektorka Fatima al-Husseini pracuje v Ystadu a jako jedna z prvních policistů se dostala na místo činu do Martenova domu. Ihned si všimne nápisu na zdi a vyšetřování pátrá v řadách muslimských radikálů. Prohlížejí internetové stránky, monitorují hovory. Fatima dostane pozvání, aby se přidala k tajné policejní organizaci Säpa a pomohla jim vyslechnout prvního podezřelého.

Sem tam byly v knize překlepy, ale dalo se to snést.

Jak se příběh rozebíhá, Joel začíná pátrat na vlastní pěst, kdo mohl zabít jeho otce. Zjišťuje, že měl přítelkyni a pak také se dozvěděl o Martenových obrazech, které mohly zapříčinit jeho smrt. Namaloval na ně prase s plnovousem a turbanem na hlavě. Fatima vyslýchala podezřelého Usámu al-Dina, chodila navštěvovat otce s demencí a nakonec se vrátila do Martenova domu a začala si víc všímat Joela.

Kdo byl vrahem Martena? Tohle jsem opravdu nečekala.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama