Únor 2018

Jediná pravda - Olle Lönnaeus

10. února 2018 v 9:53 | Lola Kiss |  Beletrie
Asi jsem šplápla vedle. Bohužel to není poprvé a pochybuji, že to bude naposledy. Jediná pravda (En Enda Sanning, 2012) od Olleho Lönnauese.

Děj se odehrává ve Švédsku a hlavní náplň tvoří střety názorů na náboženství a přistěhovalce. To by ještě nebylo tak hrozné, kdybych z knihy neměla pocit, že je roztříštěná. Nevěděla jsem, kam bych ji měla zařadit. Skákalo se od jednoho k druhému.

Joel Lindgren se vrátil po letech do rodného města Österlenu, aby zkusil napsat knihu o svém životě, kdy jako mladý kluk utekl z domova a přidal se k sektě. Přitom se snažil vyhýbat svému otci Martenovi. Hned na začátku zavolal Marten synovi, a ten když se dostal k němu domů, našel Martena mrtvého. Visel oběšený v obývacím pokoji.

Ještě nikdy jsem takový pocit odporu vůči postavě, jako právě tady u Joela, necítila. Způsob, jakým ho popsal autor, mě nutil chtít se od něj dostat co nejdál, jako by mě mohly i samotné stránky s jeho jménem ušpinit. Joela jsem si v jednom kuse představovala jako čuně.

Kriminální inspektorka Fatima al-Husseini pracuje v Ystadu a jako jedna z prvních policistů se dostala na místo činu do Martenova domu. Ihned si všimne nápisu na zdi a vyšetřování pátrá v řadách muslimských radikálů. Prohlížejí internetové stránky, monitorují hovory. Fatima dostane pozvání, aby se přidala k tajné policejní organizaci Säpa a pomohla jim vyslechnout prvního podezřelého.

Sem tam byly v knize překlepy, ale dalo se to snést.

Jak se příběh rozebíhá, Joel začíná pátrat na vlastní pěst, kdo mohl zabít jeho otce. Zjišťuje, že měl přítelkyni a pak také se dozvěděl o Martenových obrazech, které mohly zapříčinit jeho smrt. Namaloval na ně prase s plnovousem a turbanem na hlavě. Fatima vyslýchala podezřelého Usámu al-Dina, chodila navštěvovat otce s demencí a nakonec se vrátila do Martenova domu a začala si víc všímat Joela.

Kdo byl vrahem Martena? Tohle jsem opravdu nečekala.

Jak z toho ven nebo dovnitř II

7. února 2018 v 22:16 | Lola Kiss |  MY NOVELS
Byl to právě týden, co jsem pracovala pro Radka, když se na scéně objevila postava z minulosti.

"Čau Terko, tak dlouho jsem tě neviděl. Jak se máš?"

Robert, dvoumetrový dobrák, co si občas neviděl do pusy. Všichni, kdo ho znají, mu říkají Dom. Ten chlap je fakt obrovský.

"Ahoj. Tak dlouho to není." Zakousla jsem se do jazyka, než jsem se zmínila o té kolaudaci. Protože myslet na kolaudaci automaticky znamenalo myslet na tu noc s Radkem. Mým šéfem.

"To bych neřek, holka." Byl o rok starší než já, a pořád jsem si vedle něj připadala jako mrně v první třídě.

"Co tě sem vede?" zeptala jsem se a mrkla na Radkovy dveře.

Nemyslím si, že by si Dom pamatoval, s kým jsem odcházela, ale... jistota je jistota. Čím dřív vypadne, tím menší existuje možnost, že se potka-

Ne! Ani jsem si to nemyslela. Ne, odvolávám. Nemyslela jsem na-

Dom mi vysvětloval, proč že sem zavítal, když dveře práskly.

"Terezo-" Radek se zasekl a civěl na Doma.

"No to mě poser." vyhrkl Dom a tikal pohledem mezi náma.

Jo, je to v háji.

"To je ten chlápek, cos s nim vodešla, ne? On ti teď dělá šéfa?" Dom se uculil a než mohl Radek omdlít kvůli zadrženýmu dechu, Dom pokačoval. "Nebo ti dělá i něco jinýho?"

Ten debil k tomu ještě zahýbal obočím.

"Drž hubu." řekla jsem mu a sledovala šéfa.

A sakra.

"Terezo, až skončíš tady s pánem, chci tě v kanclu." S tím, a pokerovou tváří se odporoučel.

Dom se chechtal jako blázen. "Takže-" Dom se zajíkal a utíral si slzy.

"Okamžitě se pakuj, a jestli o tom někomu cekneš, budeš kulhat. Hodně kulhat a hodně hodně dlouho. Jasný?" Zadívala jsem se mu pevně do očí, aby pochopil a pak na rozkrok.

Pochopil.

"Terezo." Radek zavrčel do interkomu.

"Jo, jo. Jdu." No, horší už to nebude.

Nestačila jsem zavřít dveře, protože mě Radek čapl za ruku a vtáhl dovnitř. "Kdo to do prdele byl?"

Pořád mi svíral ruku a z jeho dechu jsem cítila Orbitky. Takhle zblízka jsem ho ještě neviděla. Teda za denního světla myslím. Vypadal líp než si pamatuju. Ale voněl stejně...

"Terezo." Stačilo jedno slovo a já si uvědomila, že mi to bylo vidět na očích. Nikdy bych nemohla hrát karty a blafovat.

"Jeden z těch, co byly na té párty. Víš, jak jsme se pak vytratili a šli-"

"Jo, to mi došlo. Co tu chtěl ten tvůj kámoš?" Ten tón se mi nelíbil. Jako by mě obviňoval.

"Byl tady náhodou. Nezvala jsem ho." Zkusila jsem vyprostit ruku, ale držel mě pevně. Ne tolik, aby to bolelo, ale dost na to, aby... Jo, došlo mu to.

To byla jedna z věcí, proč jsme se vytratili z večírku a zamířili ke mně. Táhlo nás to k sobě.

"Myslíš, že to někomu řekne?" Sice mi pustil ruku, ale pořád stál blízko. Moc blízko.

"Dom je, no, drbna. Sice to nikdy nepřiznává, ale vyslepičí všechno. Podle něj je to jenom šíření informací, na které mají lidi nárok." Radek pootevřel rty, chtěl něco říct, ale rozmyslel si to.

"Takže to vyslepičí?" Pousmál se, nešťastně.

"Víš, co? Nebudeme z toho dělat vědu, jo? Spali jsme spolu. Teď spolu pracujeme. Co bylo, bylo." řekla jsem a lhala. Co bylo, je pořád. Pořád cítím to napětí, pořád myslím na to, jak jsme skončili na gauči. Pořád myslím na to, jak jsem si ho osedlala. Pořád si vybavuju, jak převzal vedení on, jak-

"Jasně, co bylo, bylo." Radek se na mě podíval a bylo to jasný jako facka.

Lhali jsme si do kapsy.

Takže tohle teď bude můj život? Skvělý. Budu dělat s chlapem, se kterým jsem spala, a pořád mě to k němu táhne. A co hůř? Není to jednostranný. To, jak se mu rozšíří panenky, když stojí blízko. Jak mi koukne na zadek a má pootevřený rty, když se sehnu. Ale co je horší, pokaždé když se ráno na mě podívá, než mu dojde, kde se právě nachází, má ten výraz. Ten samý, co měl tu noc.

Je to jak pošahaná telenovela.

Zatraceně.

Jak dlouho to vydrží? Uchechtla jsem se. Špatná otázka. Správná zní, kdo z nás dvou odpálí ten soudek? Přiznejme si to, ještě jsme spolu neskončili.


První díl: http://lola-kiss.blog.cz/1801/jak-z-toho-ven-nebo-dovnitr