Prosinec 2017

Dopis

31. prosince 2017 v 14:26 | Lola Kiss |  Tvář démona
Toužil po tom, aby ji mohl mít. Aby byla jenom jeho. Musela být jenom jeho. Chtěl ji jenom pro sebe.

Bude moje.

Moje.

Bylo snadné sledovat dění okolo ní, kam chodí, s kým mluví, co nakupuje, co dělá pravidelně. Bylo to jednoduché a prosté. Všechno bylo v pořádku, protože byla pořád sama. S nikým nechodila domů a ani nešla k někomu domů.

Moje.

Proč jenom musela změnit rutinu? Proč mu to musela udělat? On jí nic neprovedl, vždycky na ní dohlížel. Byl jejím ochráncem. Nezklamal ji. Ochraňoval ji. Toho posledního museli odvézt rychlou. Varoval ho, aby ji nechal na pokoji. Jenomže on neposlouchal.

Ona. Je. Moje.

Viděl, že se shýbla a něco zvedla ze země. Jenomže odsud neviděl, co to bylo. Musí vidět, co vzala do ruky. Měla takové krásné ruce. I oči. Tmavé hnědé oči.

Pohnul se vpřed a sledoval, jak si čte lístek. Byl to lístek, co našla! Ulevilo se mu a rozbušilo se mu srdce. A pak...

NE!

Ona je smutná, tak smutná. Tak krásná a smutná. Srdce se mu zastavilo. Není smutná, je vyděšená. Proč? Co je na tom lístku? Kdo ji vyděsil? Ať mu to řekne, nebo naznačí a on se o to postará. Jako vždycky se o to postará.

----------------------------------------------------------------------
Jsi krásná, ale bojím se tě oslovit.

Vypadáš jako anděl, jako hvězda, která spadla na zem. Ne, nespadla jsi. Hvězdy tak zářivé jako ty z nebe padat nemůžou.

Sleduju tě všude, protože nechci být bez tebe. Chci, aby ses smála, a já byl šťastný. Chci vidět, jak si doma zapínáš televizi a po několikáté se díváš na ten samý seriál. Hraje tam ten modrooký herec, Travis Fimmel? Nevím, jestli je to on. Já se totiž dívám na tebe.

Vidíš? Znám tě. Vždycky tu budu pro tebe, Astrid.

Navždy tvůj věrný stín a ochránce
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ale ne!

To ne. Tohle jsem neudělal. Nenapsal jsem to. Není smutná kvůli mě. Podíval se znovu na papír, kterých se válelo kolem její schránky snad na tisíc. Kdo by to mohl udělat? Já?

Byl jsem to já?

Curran POV - Gordon Andrews

31. prosince 2017 v 9:06 | Lola Kiss |  Zahraniční literatura
Skoro nečtu knihu psanou i z jiného pohledu, protože to není vždycky dobrý nápad. Většinou - skoro pokaždé - to končí fiaskem. Ale tady jsem si nemohla pomoct, byla jsem zvědavá a napnutá. Curran POV (2011, 2013) od Gordona Andrewse. Nemohla jsem si to nechat ujít.

Curranův pohled na věc zaznamená ty nejlepší momenty s Kate nebo ty, co se jí týkají.

První setkání, kdy Curran nemohl uvěřit, že mu řekla na uvítanou: "Na čiči čiči." Jakmile jsem si to přečetla, stejně jsem vyprskla smíchy. Curran je Pán šelem - obrovský prehistorický lev ve zvířecí podobě (měří asi čtyři metry a váží tak tunu). :-D

Pak scéna, kdy Kate málem přišla o život a Curran ji rychle dostal do Pevnosti k Dollitlovi. Schválně jí podal polívku - což je pro kožoměnce výrazem zájmu a náklonnosti - a vyhladovělá Kate ji rychle spořádala. Scéna s mašličkou na kalhotkách byla stejně jako dobrá jako v podání Kate. :-)

Když se Kate rozhodla účastnit Půlnočních her a zachránit zadek Jimovi, Derekovi, Rafaelovi - Curran se k nim přidal. Scéna v horké lázni, kdy Derek jejich moment přerušil a Curran skončil pod vodou, sražený Kate - je k nezaplacení. :-D :-D

Magie spojuje (Kate Daniels #9) - Ilona Andrews

31. prosince 2017 v 9:03 | Lola Kiss |  Beletrie
Chtěla jsem si dopřát chvilku, kdy jsem sérii s Kate odložila. Magie spojuje (Magic Binds, 2016) od manželské dvojice vystupující pod pseudonymem Ilona Andrews je zatím posledním dílem, co v ČR vyšel. Popravdě mi to odložení vyšlo na dvě knihy, a ty jsem měla přečtené za tři dny...

Kate pracuje ve Špičkově ostré agentuře a snaží se ji udržet nad vodou, zatímco se jí k tomu přimotává práce v Cechu žoldáků. Curran dostal jako nabídku vlastnictví Cechu žoldáků - kožoměnci ho nechtěli vyplácet - a tak se spolu s Kate snaží Curran znovu postavit Cech na nohy.

Katein otec Roland se zabydlel těsně za hranicemi Atlanty a vypadá to na válku. Aby toho nebylo málo, Kateiina a Curranova adoptivní dcera Julie mluví s Rolandem - Julie má velký potenciál a Roland ji chce získat jako svého vojáčka.

Jak se ukázalo, Roland unesl Saimana, láká Julii, a chystá se rozpoutat válku.

K tomu se do toho přimíchá i Kateina sílící magie a fakt, že se rozhodla svou tetu Erru - ta ji málem zabila - přivolat zpátky jenom jako ducha.

Aspoň že tam byl na konci malý happy end.

Hodnocení knihy: Je to jako oddalování nevyhnutelného. Podle komentářů od autorů, je Kate myšlená jako deseti dílná série. Ale vzhledem k úspěchu není jisté, jestli nebude ještě další, jedenáctý díl. No, každopádně se nemůžu dočkat, až začnu šmejdit a hledat desátý díl v češtině.

Magic Graves - Jeanine Frost

31. prosince 2017 v 8:55 | Lola Kiss |  Zahraniční literatura
Tady jsem se nechala unést a nepodívala se pořádně na autora. Magic Graves, 2011 od Jeanine Frost je prologem k sérii příběhů s hlavní postavou mladé upírky Kat a jejího druhá Bonea.

Krátká povídka, která nastíní svět upírů a taky ghúlů. No, akce nechyběla a četlo se to samo.

Kat a Bones měli za úkol chránit mladou bilionářku Tammy před jejím bratrancem. Ten chtěl její peníze a byl ochotný udělat cokoli - najal zbijáky.

Pohled na upíry je tady o 360° jiný, než jak jsem byla zvyklá vídat doposud. Byla jsem rozhozená, ale ustála jsem to.

Nebylo to zrovna něco, co bych si vybrala. Bylo to - nesedlo mi to.

Magie změny (Kate Daniels #8) - Ilona Andrews

31. prosince 2017 v 8:49 | Lola Kiss |  Beletrie
Děj hodně poskočil a tak trochu to ani nebyl šok. Spíš to pozvolna přešlo, hlavní dvojice je spolu tři roky a bydlí ve vlastním domě s pozemkem, který obsahuje pár desítek akrů a jako sousedy mají další kožoměnce - ty, co se rozhodli odejít ze Smečky po odchodu Currana. Takže osmý díl Magie změny (Magic, 2016) od Ilony Andrews graduje série a ukazuje, kam až je Kate schopná zajít.

Členka Smečky George přišla za Kate s Curranem - její přítel Eduardo se ztratil. Její rodina jí odmítá pomoct, protože podle nich není pro ně dost dobrý, Geroge je medvěd a Eduardo je bizonodlak. Bohužel se ukázalo, že se Eduardo připletl do cesty postavě z Arabské mytologie - džin. Jo, to stálo za to.

Kate Daniels se zase jednou málem odrovnala. Co se dělo? Kate utrpěla mozkovou mrtvici a nebýt Doolittla a její vlastní magie, nepřežila by to.

Jak se ukázalo, Curran nebyl jediný, kdo se odpoutal od Smečky. Po jeho odchodu se alfou stal Jim společně s Dali. Kromě toho, že Kate s Curranem odešli, se musejí potýkat ještě s jedním problémem a sice s Cechem. Cech žoldáků se pomalu rozpadá a už není tím, co býval dřív. Každopádně se Kate a Curranovi dostala do rukou šance na vlastnictví Cechu...

Hodnocení: Je tu hodně zvratů, a taky překvapení.

Gunmetal Magic (Kate Daniels #5.5) - Ilona Andrews

31. prosince 2017 v 8:45 | Lola Kiss |  Zahraniční literatura
Zase jsem brouzdala v noci na noční - v 12:35 - po netu a hledala, co bych si přečetla. A zase jsem skončila u tvorby autorské dvojice pod psedonymem Ilona Andrews. Novela Gunmetal Magic, 2012 navazuje na pasáž, kdy se Rafael naštval, že Andrea neodešla hájit kožoměnce, ale zůstala v Řádu.

Andrea Nash se nejprve vypořádala s obrovskými pavouky v domě, kde bydlela, protože ti se pokoušeli sežrat jejího souseda, bývalého policajta. Kromě toho se jí také vrátily noční můry a nepomáhá ani fakt, že zabila skoro všechny členy klanu, co jí jedenáct let mučili. Jediná z klanu, kdo utekla, byla Michelle.

Raphael Medrano koupil budovu, ze které hodlal odnést kvalitní materiály a prodat je. Bohužel narazil na menší problém. V koupeném domě byl i trezor a když se ho pokusili otevřít, jeho hlídači skončili přes noc mrtví a trezor otevřený. Čtyři kožoměnci byli mrtví a Andrea dostala od Jima "žádost", aby se na to podívala.

Takže když se s Rafaelem potkala znovu, on jí mával před nosem jinou ženou. No, to se rozhodně neobešlo bez následků. Takže to skončilo tím, že celý vnitřek Rafaelova domu byl obalený, vytapetovaný křiklavě růžovým kobercem - nádobí, příbory, křesla, ...

Hodnocení knihy: Bavila jsem se a hlavně na konci jsem tajila dech a přála Andree, aby se pomstila Michelle. Rafael zasáhl a Andrea ji nakonec nechala vyváznout živou. Rafael se postaral, aby Michelle a její rodina nikdy nepatřili ke klanu hyen - do jeho klanu.Jak potvrdit lásku - Meg Cabot

31. prosince 2017 v 8:38 | Lola Kiss |  Beletrie
Už je to dlouho, kdy jsem od Meg Cabot něco četla naposledy.

Byla jsem na menším nakupovacím maratonu kvůli blížícím se Vánocům a objevila novinku - aspoň pro mě - Jak potvrdit lásku (The Boy Is Back, 2016). Je jasné, že jsem si ji nemohla nechat ujít.

Stejně jako i jiné počiny, které mají v titulu slovo "láska", je vyprávění formou sms, mns, chatovacích oken, mailů... Každopádně to neubírá na kvalitě! :-)

Osmadvacetiletý Reed Stuart se musel ze svého golfového života vrátit domů, aby pomohl zažehnat rodinnou katastrofu. Společně se svým bratrem Marshallem a jeho ženou Carly. Bohužel je všechny urgovala Trimble - Reedova a Marshallova sestra - ne zrovna milá sestřička.

Jak se ukázalo, problém byl větší než si kdokoli uměl představit.

A hlavně jsem se bavila nad pasážemi, kdy se Reed potkával s bývalou lásku ze střední, s Rebeccou Flowers. Rebecca pracuje ve společnosti, co se specializuje na stěhování seniorů a pomáhají jim začínat na novém místě znovu.

Byla jsem překvapená a naštvaná, když jsem přečetla, proč se jejich rodiče dostali do finančních problémů.

Hodnocení knihy: Moje mamina říká, že tohle číst nemůže, protože je to psané formou mailů a ne souvislého vyprávění. Prostě tvrdí, že se do toho nemůže začíst. Ale to mě rozhodně nebrání. Začtu se docela rychle a pak... jsou tam úryvky, kdy se můžu potrhat smíchy. Je to odlehčené, vtipné, ale přesto se tam narazilo na současný problém. Citové vydírání a zneužívání seniorů - jedna z odporných věcí na světě.

Aréna - Simon Scarrow, T.J. Andrews

31. prosince 2017 v 8:31 | Lola Kiss |  Beletrie
Procházím uličku s historickými romány a automaticky hledám díly Gladiátor a Legie od Simona Scarrowa a namísto toho narazím na Arénu (Arena, 2013). Vzala jsem knihu a nakoukla... Jo, putovala rychle do košíku. :-)

Aréna předchází sérii o Catonovi a Macronovi (Under the Eagle). V téhle chvíli je Lucius Cornelius Macro optiem a užívá si v Římě oslavu svého vyznamenání. Jedná se o rok 41 našeho letopočtu, kdy byl Caligula zavražděn a na jeho místo dosazen Claudius. Macro upoutá pozornost propuštěnců Mureny a Pallase. Ti se potřebují - císař potřebuje - zbavit Marca Valeria Pava, syna "zrádce".

Macro se tak stal trenérem Pava - trochu výbušná povaha -. Spolupráce jim šla dobře, protože Macro si podrobí všechny. :-D Každopádně Pavo v souboji vyhrál a to se propuštěncům nelíbilo. Macro tedy musel trénovat Pavonova soka. Opět to neskončilo dobře pro plány propuštěnců.

Macro na chvíli musel bojovat jako gladiátor - což bylo pro něj jako pro legionáře pořádná ostuda -, a pak vedl ludus s gladiátory...

Jednoduše řečeno, měl Říma a těch pletich a propuštěnců plné zuby. Pavo měl zemřít, ale každý zápas vyhrál a císař mu pak udělil milost, i když si propuštěnci dovolili nesouhlasit.

Hodnocení knihy: Macro je tady jiný a jak jde čas v dalších dílech s Catonem, je pochopitelné, proč tolik nesnáší propuštěnce a politiku v Římě. A taky jsem se všimla, že tu bylo až moc "sakrování". Ještě kousek víc a byla bych naštvaná a znechucená. Jak jsem jednou říkala, není potřeba silných slov pro podtrhnutí.

Bouřlivé vyznání - Johanna Lindsey

31. prosince 2017 v 8:25 | Lola Kiss |  Beletrie
Možná jsem se někdy zařekla, ale po přečtení kousku z prostřed knihy v Neoluxoru jsem si ji musela koupi. Že bych na nakupování knih byla závislá? Ne. Ani nepočítám, kolik za ně v průměru utratím. Nebo kolikrát do měsíce si nějakou knihu koupím... Takže Bouřlivé vyznání (Stormy Persuasion, 2014) od Johanny Lindsey.

Judith "Judy" Malory měla zahájit první sezonu plesů v Londýně, ale její nejlepší kamarádka Jacqueline "Jack" ji ukecala, aby s ní jela do Ameriky a sezonu tak mohly zahájit spolu. A proč taky ne? Jejich rodiny - hodně rozvětvené - se vydají na plavbu po moři.

Během plavby se na lodi setkala s Nathanem Tremaynem - bývalým pašerákem a nyní pracujícím členem - dočasně - úředních orgánů. Judy nemohla uvěřit, protože on byl tím duchem, kterého jako malé s Jack viděly. Jak se ukázalo, Nathan duch rozhodně není.

Jenomže se vyrojí problémy: ztratí se šperky, někdo se vkradl na palubu a Nathan je najednou podezřelým z krádeže. Judy ještě zhoršila situaci, když prozradila, jaký byl Nathanův pravý důvod na lodi - že byl pašerákem, co si jel pro svou ukradenou loď.

Loď Maloryových dopluje, ale Nathan zmizel.

Ukázalo se, kdo sebral šperky a proč. Hned jak unesli Jack....

Hodnocení knihy: Na začátku jsem měla bolehlav. Tolik jmen najednou a pramálo vysvětlení. Celkově jsem byla překvapená, že na tu dobu se tahle rodina pyšnila tím, že dávali svoje emoce najevo.

Prolog 01/3

31. prosince 2017 v 8:18 | Lola Kiss
Začínat není nikdy snadné. Asi proto jsem se rozhodla, že přestanu utíkat a zůstanu. Jistá zvrácená část mojí mysli chtěla, abych pokračovala v běhu. Přála si zažívat to napětí a návaly adrenalinu, když jsem vytáhla nový průkaz totožnosti. Fotka se neměnila nikdy, ale jména ano. Buď jedno nebo oboje. Jestli jsem někdy zapomněla, kdo vlastně jsem? Ano, svým způsobem jsem se stala někým, koho jsem nepoznávala.

Jenomže jsem se změnila. Neutíkala jsem. Popravdě bych mohla říct, že mě změnil on. Ale nechtěla bych mu připisovat kredit. Už tak má ego až na půdu.

Takže jsem se vrátila do města, kde jsem byla nejspokojenější. Tady jsem byla šťastná a bohužel tu byl i on. Náš vztah dávno skončil a nyní jsme byli jenom kamarádi.

Jasně. Kamarádi.

Nemůžeme být kamarádi a povídat si o blbostech, když přitom oba přemítáme, jestli tomu dát druhou šanci. Nám dát další šanci. Posledně jsem to podělala já. Musela jsem odejít - hm, podle Daniela jsem zdrhla, namísto abych s ním mluvila.

A teď jsem zpátky. Ve městě, kde jsem se zabydlela a líbilo se mi nejvíc ze všech jiných. Jenomže jsem se nevrátila stejná a ani jsem se nevrátila do stejného města. Ukázalo se, že Daniel chodí s mojí ředitelkou - zastupovala mě ve firmě, zatímco jsem byla "někdo jiný". Pak se tu objevil můj strýc a celá rodina z matčiny strany - netušila jsem, že Weltkrieg - chlap co mi dodával nové identity - je se mnou spřízněný. On to ale věděl, a proto mi celé ty roky pomáhal. Možná bych ty prachy mohla od něj dostat zpátky. Každopádně vedu mnohem náročnější život - Daniel, rodina, co mě chce poznat a neví, co i o mě mají myslet, vedení svého podniku.