Říjen 2017

The Lucky One - Nicholas Sparks

13. října 2017 v 11:29 | Lola Kiss |  Zahraniční literatura
Pořád jsem čekala, kdy se objeví česká verze knihy The Lucky One (2008) od Nicholase Sparkse, ale pořád nic. Takže na víkendovém pobytu v Praze jsme procházely knihkupectví a konečně jsem ji objevila. Talisman v originále a jediná kopie! Nečekala jsem na nic a rovnou si ji koupila.

Bylo to zvláštní čtení.

Elizabeth "Beth" Green pracovala se svou babičkou Nanou v psím pensionu s tréninkovým programem, ale co se týče jejího bratra, tak tam byla historie trochu jiná. Bohužel se člověk nedozvěděl, co se mu vlastně stalo. Když jsem si ji spojovala s herečkou ve filmu, bylo to docela v pohodě. Když jsem tohle zkusila s postavou Logana Thibaulta, no, nešlo to. Nemohla jsem se k té fyzické podobě dostat. Jinak? Docela tam podoba byla, hm... A desetiletý Ben? Trochu jsem tam narážela na rozpor, ale i to by se dalo přejít. Kdo mě zaskočil? Keith Clayton, Bethin exmanžel. Postava jako taková byla naprosto... no, napadlo mě jediné slovo: prase.

Hodnocení knihy: Je to psané z více úhlů pohledů, což bylo fajn a zároveň to přineslo i něco nového, co ve filmu nebylo (díky bohu za to). Jedinou podobnost s filmem jsem našla při zmínce o fotografii, ale i tak tak byly drobnosti, co si odporovaly. V knize bylo hodně z Logany minulosti a to mi nepřidávalo - byla tam i tragédie, co byla už trochu moc. Ale chápala jsem, že to má vystihnout vztah Logana s fotkou. Vlastně celkově tam bylo z příběhu Logana a Beth málo částí. Hlavně jsem se modlila, aby epilog dopadl stejně jako film.

Všechno mi řekni (série Savannah #3) - Lisa Jackson

13. října 2017 v 11:23 | Lola Kiss |  Beletrie
Na tuhle knihu jsem se těšila, protože mě navnadil román Prokletí od Lisy Jackson.

Sice to není první díl v pořadí, ale stejně - jako obvykle - mi to nezabránilo ve čtení. K čertu s pořadím. Pustila jsem se tedy do třetího dílu Všechno mi řekni (Tell Me, 2013).

Novinářka Nikki Gillett pracuje na poloviční úvazek v novinách a také je spisovatelka. Její knihy se týkali případů v Savannah, ke kterým měla osobní vztah. Velmi zajímavý vztah, každopádně. Protože je to třetí díl, zmeškala jsem příběh o tom, jak se poznala se svým snoubencem, detektivem Piercem Reedem.

Nikki chtěla psát knihu o vraždě své nejlepší kamarádky, tehdy šestnáctileté Amity. V jednu chvíli je Nikki drsná novinářka a jde si za svým, a pak se začne ptát, jestli to dělá správně? Trochu mě to mátlo.

Hodnocení knihy: Příběh je dobře propletený a má závěr, jaký by nečekal nikdo. Bohužel to na mě nezapůsobilo tak, jako kniha Prokletí. Po přečtení poslední stránky mi vrtalo hlavou, proč tam byly přidány ty rozhovory a co měly znamenat? Zmátly, to ano, ale jaký smysl jsem v nich měla hledat?!

Do vody - Paula Hawkins

13. října 2017 v 11:17 | Lola Kiss |  Beletrie
Tentokráte jsem si knihu od Pauly Hawkins koupila sama a nebylo to dárek, kterému jsem se úspěšně vyhýbala, dokud si mě nenašel na 24. prosince 2016.

Líbilo se mi, co kniha Do vody nabízela, takže v Neoluxoru přistála v košíku. (Sice jsem měla plné ruce a musela náklad odložit, ale tahle mi nesměla chybět. Chtěla jsem si přečíst něco, co nebude přirovnávané k... Nechci jmenovat.

Rozpracování na čtyři části a vyprávěno z několika úhlů pohledu. Jedna situace, ale každý ji vidí jinak. Každý si ji jinak interpretuje a s určitostí se nedá tvrdit, že to bylo práve takhle. O tom a víc je příběh z malého městečka, které má kolem pěti set obyvatel.

Nikdy to není příběh, ale způsob, jakým ho autor či autorka podá. Tím je to znepokojivé. Začne vám to dotírat na mozek.

Jules odešla z rodného městečka a nechtěla se nikdy vrátit. Bohužel se její sestra Nel pravděpodobně utopila, když skočila z útesu do tůně Tonoucích. Nebo byla mrtvá ještě než se do vody dostala? Těžko říct. Jules se musela postarat o Lenu, svou neteř, která byla dospělá, a nikoho podle svých slov a činů nepotřebovala.

Kolik toho malé městečko dokáže schovat? Ne tolik, co dokáže schovat jedna rodina. Za přečtení to rozhodně stojí.

The One Real Thing (The Hart´s Boardwalk #1) - Samantha Young

13. října 2017 v 11:07 | Lola Kiss |  Zahraniční literatura
Jak to tak bývá, zase jsem přeskočila díly a tenhle jsem četla jako druhý, až po druhém. Zmatené? Dám to do pořádku.

Brouzdala jsem po oblíbené stránce s cizojazyčnými knihami a hledala. Když jsem přečetla druhý díl Every Little Thing (The Hart´s Boardwalk serie) od Samanthy Young jako první v pořadí, pobavila jsem se, ale mnohem víc, jsem chtěla slyšet příběh doktorky Jessicy a majitele baru na pláži Coopera. Není se tedy čemu divit, že jsem The One Real Thing (2016) přidala do e-shopového koše a vyrazila k pokladně (no, v tom koši skončilo víc knížek).

Pustila jsem se do čtení a bavila se. Rozhodně jsem ji měla přečíst jako první, ale co naplat. Občas si nemůžu pomoct.

Doktorka Jessica pracuje v ženské věznici a narazí na dopisy, které nebyly nikdy odeslány. Ty dopisy ji přimějou vzít si dovolenou a jet do malého městečka, kde jak doufá, najde adresáta.

Jak se ukázalo, nic nebylo jednoduché a od prvního momentu, kdy potkala majitele baru Coopera Lawsona, jsem věděla - tohle bude stát za to. :-)

Stálo to za to. Vtipné dialogy, drama, napětí a hlavně jsem se chtěla podívat blíž na Emery, majitelku knihkupectví.

Samanthu Young řadím mezi oblíbené autory, a když zjistím, že vyjde nová kniha, rychle jsem na stránkách goodreads.com a sleduji, jaké uveřejní sneek peaky nebo čím lákají čtenáře. Pak hltám každé slovo a chci si ten příběh přečíst - pokud možno hned! Bohužel, musím počkat, až knihu oficiálně vydají a pak zamířit do e-shopu a vybírat.

Every Little Thing (The Hart´s Boardwalk #2) - Samantha Young

13. října 2017 v 11:01 | Lola Kiss |  Zahraniční literatura
Sledovala jsem nové update u oblíbených spisovatelů, když na mě vyskočil úryvek od Samanthy Young. Moje oblíbená autorka, takže je jasné, že jsem si od ní nemohla nechat nic ujít. Stačil krátký úryvek, abych věděla, že si to musím přečíst. A rychle. Chci vědět, co se bude dít dál.

Vybrala jsem si novou sérii s názvem The Hart´s Boardwalk, konkrétně příběh Vaughna a Bailey z Every Little Thing.

Bailey Hartwell vlastní a vede malý hotel, kdežto Vaughn Tremaine vlastní luxusní a nejmodernější hotely po celém světě. Jestli mají něco společné? Na první pohled tedy ne. Ona je zlatíčkem města a on je outsider, který se pyšní kupou peněz a nesnaží se zapadnout do místní komunity.

Co svede tyhle dva dohromady? Bailey zjistí, že její dlouholetý přítel ji podváděl s mladší dívkou. Vaughn ji chce potěšit a pro to na ni zkouší být milý, ale Bailey nepotřebuje utěšovat. To by byla jedna událost, ale mnohem důležitější bylo Baileyino napadení a Vaughnova záchrana.

Jediným problémem je, že si potřebují ujasnit nesrovnalosti, kvůli kterým se jeden do druhého navážejí.

Nemaluj hned na zeď čerta

10. října 2017 v 22:00 | Lola Kiss |  Eagle´s
Kendra se otočila a podívala se na svou kolegyni. "Říkám ti, že mě někdo sleduje."

"Doma?" zeptala se Mia a věnovala se dál psaní mailu pro Švýcary.

"Ne. Tady. V práci." Mia přestala tentokrát psát a podívala se na prosklenou stěnu. Jejich kanceláře byly v desátém patře.

"Jasně." Mia protočila oči a vrátila se k mailu. Kdyby jí Kendra řekla, že ten pocit má doma, věřila by tomu. Bydlí v přízemí, sakra. Nějaký ten stalker nebo úchylák může klidně zírat do oken. Ale v práci? V desátém patře? Blbost.

"Myslím to vážně. Vždycky, když máme v pátek poradu a sedím v konferenčce, tak se tam objeví."

"Kendro..."

"Ne, tohle není sranda. Začínám z toho bláznit, a představuju si, že mě ten stín pronásleduje domů. Každou chvíli nadskočím, když kolem mě někdo projde na chodníku."

Mia chvíi přemýšlela, co má odpovědět. "No, to je asi normální, ne? Seš nesvá, protože je to mini chodníček..."

"Mio, zklapni už." Kendra se urazila a odešla si dát oběd. Mia se vrátila k práci a pak zvedla pohled, když se na kraji pracovního stolu objevil cizí zadek.

"Čau. Chceš něco?" zeptala se Mia a nemínila se usmát na Dietra.

"Dobrý odpoledne i tobě. Co tak nabručená? Zase rozkousané boty?"

"Rozkousané boty? Pořád jsem přesvědčená, žes to byl ty a ne tvůj pes, jak mi tvrdíš." Mia se opřela a založila si ruce.

"Od kdy jí lidi boty? No tak, copak jste s naším stryšpytlíkem probíraly?" Dietr odkazoval na Kendru. Ale, tak o tohle mu jde. Dietr jako jeden z mála lidí v téhle části kanceláře si potrpěl na drby. A když je sám mohl rozšiřovat, tím lépe.

"Kendru uhání stlaker."

"Co?" Dietrovo obočí vylétlo až k vlasům.

"Jo, vždycky v pátek jí-"

"V konferenčce?"

"Jo, jak-"

Dietr se rozchechtal. Mia se zamračila a doufala, že se Dietr zadusí smíchy.

Nezadusil, ale vysvětlil. "To není stalker. To je ten chlápek, co nám myje okna."


Falešný polibek (Kroniky pozůstalých #1) - Mary E. Pearson

2. října 2017 v 16:22 | Lola Kiss |  Beletrie
Měla jsem ji vyčíhnutou už dlouho. Našla jsem ji v časopise JOY, když jsem se probírala novinkami a knihami na dovolenou. Falešný polibek (The Kiss of Deception, 2013) od Mary E. Pearson jsem si musela přečíst. Ne neopakuju se, knihy miluju a mám jich doma pořádnou kupku - což mi připomíná, musím si pořídit další knihovnu. :-)

Sedmnáctiletá Arabella "Lia" je princezna Morrighamského království a příběh začíná tím, jak jí připravují na svatbu s princem z Dalbrecku. Na první pohled jsem ji málem zardousila, protože byla tak poddajná a pak... Utekla se svou služebnou a kamarádkou Paulinou pár hodin před odjezdem do katedrály. Nasmála jsem se a těšila, že uvidím něco nového. V jistém smyslu i ano. Dalbrecký princ se rozhodl vydat hledat uprchlou nevěstu, aby jí to pořádně osladil - nechtěl se ženit, ale zajímala ho dívka, co sebrala odvahu a utekla. Bohužel na princeznu neměl počíháno jenom princ, ale i nájemný vrah. Rafe a Kaden našli princeznu a nyní se musí rozhodnout, co s ní udělají...

Hodnocení knihy: Je to psané z pohledu Lii, Rafeho i Kadena. Na začátku nelze určit tak snadno, kdo je princ a zabiják. Bylo to hodně propletené a v jednu chvíli jsem si připadala jako při čtení Pouští a pralesem. A další, co mě odrovnalo - PŘEKLEPY!!! Tolik, že se to nedalo přehlédnout a prominout! Ne!

Ztracená naděje - Colleen Hoover

2. října 2017 v 16:17 | Lola Kiss |  Beletrie
Nejdřív jsem přelouskala s nadšením Bez naděje, příběh napsaný z pohledu Sky, a pak se pustila do Ztracené naděje (Losing Hope, 2013) od Collen Hoover. Psáno z Holderova pohledu na věc.

Holder se tady rozpovídá a smrti svojí sestry Less a pak také o podezření, které má o Sky. Bohužel netuší, jak hodně toho ještě o jejím životě neví. Kolik toho neví ona. V podstatě je to převyprávění Skyina příběhu, ale je tam navíc něco z minulosti Holderova světa.

Hodnocení knihy: Nemůžu říct víc o ději, aniž bych prozradila děj první knihy z pohledu Sky. Když jsem tuhle knihu četla, skoro jsem vřískala - tolik překlepů! Když se objeví jeden nebo dva překlepy - ok, ale tolik! Možná taky to mě dorazilo ještě víc, protože tenhle díl byl zklamáním. Odstavce mi připadají stejné jako v první knize, jenom s tím rozdílem, že se odkazovalo na něj a ne na ni. A navíc je citelně znát, že takhle chlapi nepíšou. Ne. A konec knihy? Jakoby se to nevešlo do první, tak to nacpaly do téhle. Jsem zastáncem toho, že by se knihy neměly číst i z pohledu druhé hlavní postavy, a tímhle jsem si to potvrdila.

Bez naděje - Colleen Hoover

2. října 2017 v 16:13 | Lola Kiss |  Beletrie
Když jsem byla naposledy v knihkupectví, měla jsem takový menší seznam, co bych si chtěla koupit. Mezi tituly byla i autorka Colleen Hoover a k tomu poznámka - cokoli od ní. Tak jsem sáhla po Bez naděje (Hopeless, 2013).

Linden Sky Davis nechodila do školy, protože jí doma učila matka. Ale přeci jenom se jí na poslední ročník podařilo matku přemluvit, a ona mohla jít poprvé na střední školu. Jenom ji mrzelo, že její kamarádka - jediná - odjela na výměnný pobyt. Všechno to vypadalo nevinně, dokud se neobjevil Dean Holder. Ten strávil třeťák u svého otce a nyní se vrátil domů k matce. Potkali se, mluvili spolu a Sky se zdálo, že s ním něco není v pořádku.

Hodnocení knihy: Kdyby řekla víc, prozradila bych toho moc. Tohle je jedna z těch knih, co člověka zasáhnou a vy si říkáte: "Ne. Proboha, to ne." A jsou to právě náznaky, co doženou člověka k hrůzným závěrům. Jestli jsem si autorku oblíbila, pak tady tou knihou to rozhodně nekleslo. Silný příběh a hlavně emoce. V jednu chvíli se mi svíralo srdce, když jsem četla a... Stojí za to si knížku koupit a co hlavně - přečíst!

Magie zabíjí (Kate Daniels #5) - Ilona Andrews

2. října 2017 v 16:07 | Lola Kiss |  Beletrie
Tak jsem přečetla i poslední díl (v mojí knihovně, ne v sérii) Magie zabíjí (Magic Slays, 2011) od Ilony Andrews a zůstala zírat. Chci další díl, a fofrem!

V Atlantě se tentokrát neděje nic pandemických rozměrů, ale Kate si něco zase najde. Když se stala družkou Currana, Pána šelem, opustila Řád a souhlasila, že bude pracovat v agentuře, kterou jí Curran zařídil. Nebude se jí plést pod nohy, ale Smečka bude mít na své problémy vždy přednost. Spolu s Kate v agentuře začala pracovat i Andrea, která dostala padáka, když se Řád dozvěděl, že není člověk.

Byl unesen vědec Adam Kamenov a s ním i jeho vynález. Později se přišlo na to, že jeho vynález nemá sloužit pro dobré účely. Ukázka byla neskutečná... Kate se navíc dozvěděla další pravdu ohledně své matky - no, horší by to bylo, kdyby o ní měla nějaké ideály.

Hodnocení knihy: Překvapila mě změna, co se udála s hlavní hrdinkou. Po sblížení se s Curranem se začala víc svěřovat a spoléhat na "přátele" - v mezích. Co bylo hlavní? Čím dál víc kniha směřuje k Rolandovi a k té hrozbě, co představuje. Bylo to trochu slabší než předchozí díly, klidně to přiznám, ale stejně vím, že se jedná o skvělé čtení a budu v něm pokračovat!

Magie krve (Kate Daniels #4) - Ilona Andrews

2. října 2017 v 16:03 | Lola Kiss |  Beletrie
A rovnou jsem přešla na další díl, protože jsem věděla, že ho musím přečíst a pak i ten další. Jo, jsem tak trochu maniak, když nakousnu novou "zamilovanou" sérii. Magie krve (Magic Bleed, 2010) od autorů s pseudonymem Ilona Andrews jsem se nedokázala odpoutat.

Pořád se děj odehrává v Atlantě, tedy v tom, co z ní zbylo. Kate je vražedně naštvaná, protože měla mít s Curranem večeři, ale on se ani po třech hodinách neukázal, a navíc se mu nemohla dovolat - byl zaneprázdněn. Znovu se setkali, když Kate vyšetřovala případ hrozící epidemie a podivých vražd jež tomu předcházely. Ale nakonec to rozchodili...

Do příběhu více vstupovali Derek - člen Smečky, Julie - Katiina chráněnka, Saiman - norský čtvrtinový polobůh (nebo tak nějak), Jim - člen Smečky. A nesmím zapomenout ani na Andreu - členku Řádu a také hyenodlačici. Komplikované? Neee...

Hodnocení knihy: Sice jsem říkala, že je mi proti srsti poslouchat řeči o božstvech, která se tady pravidelně pohybují, ale uvědomila jsem si, že se tomu nevyhnu. Trochu hodně mi to totiž připomíná koncept "deux ex machines" aneb vše vyřeší bohové, pokud nevíte, jak to vyřešit. Když se spisovatelé antického světa dostali do úzkých - bohové jim pomohli najít správné, nezpochybnitelné řešení. Jinak nemůžu na tuhle sérii dopustit.