Březen 2017

Pes baskervillský (Příběhy Sherlocka Holmese) - Arthur Conan Doyle

7. března 2017 v 10:51 | Lola Kiss |  Beletrie
Vlastně ani netuším, proč jsem si knihu Pes baskervillský (The Hound of the Baskervilles, 1905) od Arthura Conana Doyla koupila. Asi mi to přišlo jako dobrý nápad, protože si jinak neumím vysvětlit ten zkrat. Nebo za to mohlo to filmové nadšení, které čítá několik variací na baskervillského psa. Každopádně, ať už se moje mysl pídila po čemkoli, tohle byl výsledek.

Během vyprávění jsem se dívala na Sherlocka jako na nějakého staršího padesátníka, který má nejraději doutníky a luštění záhad ze svého pokoje. Člověka to vyvede z omylu, ale přiměje to uvědomit si, že v době, kdy se psala a vydala kniha, byla doba jiná a mladí dvacátníci se chovali jako dnešní čtyřicátníci. (Nepovažuju za moudré zmiňovat pár výjimek, co potvrzují pravidlo.)

Přestože byl příběh z pohledu dr. Watsona, neznamenalo to nic převratného, dokud se neobjevil na scéně Sherlock a jako rytíř v zářivé zbroji všechny zachránil.

Hodnocení knihy: Jako detektivní pohádka mi to přišlo dost dobré. Dostal mě autorův smysl pro tvorbu napětí. V jednu chvíli, kdy se toulali po kopích s bažinami, se mu to na pár okamžiků povedlo. Nevím, ale občas mě Sherlock dokázal naštvat svými komentáři. Nebyl to žádný doktor House, u kterého jste to vzali (nebo jako v mém řípadě si ho oblíbili).

Návrat na vinici - Kristan Higgins

2. března 2017 v 16:25 | Lola Kiss |  Beletrie
Zaujala mě anotace a pak bylo jednoduché vzít knihu a odnést k pultu, zaplatit a pak kniha Návrat na vinici (The Best Man, 2013) od Kristan Higgins byla moje. Další nová knížka. Skvělý pocit.

Typické malé městečko, a přece se našel skandál...

Faith Holand pracuje jako zahradní architekta. Málem si vzala za manžela svého kluka Jeremyho Lyona ze střední, gaye. Bylo by to legrační, kdyby z toho Faith nebyla tolik vynervovaná a zdeptaná. Každopádně se to změnilo, když se potkala s Jeremyho nejlepším kamarádem. Levi Cooper se po návratu z armády stal místním náčelníkem policie. Jako Jeremyho svědek nemohl mlčet, a poradil mu, aby šel s pravdou ven. Na svatbě, před knězem.

Příběh se točil kolem Faith a Leviho. Kapitoly z jeho pohledu a jejího. Když jsem si odmyslela kýč, nebylo to nejhorší.

Hodnocení knihy: Vypadalo to tak slibně. Těšila jsem se. A pak se začetla a s počtem obracených stránek mi docházelo, že ani nejlepší vtipné historky nebo narážky nepomůžou. Prostě jsem musela drtit zuby víc, než normálně. Styl psaní ušel, ale. Pořád tam bylo jedno "ale", které dotíralo.

Snídaně u Tiffanyho - Truman Capote

2. března 2017 v 12:36 | Lola Kiss |  Beletrie
Těšila jsem se, že se podívám na knižní předlohu, která dala světu film s Audrey Hepburn. Přiznám se, že jsem byla rozčarovaná, když jsem se podívala na tak tenoučkou knížečku. Ale co. Vzhled není všechno a zvláště knihy by se neměly soudit jenom podle obalu. Truman Capote psal svižně, výstižně a překvapil mě.

Myslím, že jsem si Snídani u Tiffanyho oblíbila hlavně kvůli herečce, která ztvárnila Holly. Snídani u Tiffanyho (Breakfast at Tiffany's, 1950) jsem přečetla za jednu hodinu, když počítám výlet do kuchyně pro večeři a pak do koupelny pro kartáč na kočičí chlupy. Každopádně jsem se nemohla zbavit dojmu, že mi tam něco nesedí. Asi hlavně na začátku a pak ke konci, kdy jsem měla problém uvěřit, že se jedná o tutéž postavu. Holly Golightly byla jako chameleon a pravdu říkala jako poloviční lži.

Hollyina postava mě dostávala. Jednou jsem uvedla, že svět nebyl připravný na ni, anebo Holly nebyla natolik dospělá, aby se naučila žít, ne přežívat. Hnát se za sny je fajn, ale legrace se časem rozplyne. Hollyin věk mě trochu překvapil, protože neodpovídal. Devatenáct let neodpovídalo tomu, o čem se autor snažil přesvědčovat.

Fred, jak říkala Holly svému sousedovi z bytu nad jejím, byl spisovatel a stejně jako jiní muži se zamiloval do holky, která předstírala, že je dospělá. Spokojil se s rolí kamaráda, a bral Holly jako lásku, jako múzu, na kterou nedosáhne. Velmi poetické u prózy tak expresivní.

Každopádně jsem se rozhodla, že se musím na film znovu podívat, co jiného mě tak dostalo? Když si vzpomenu na film Šaráda nebo hodně profláknuté Prázdniny v Římě. Snídaně u Tiffanyho je klasika.

Druhý hrob nalevo - Darynda Jones

2. března 2017 v 12:22 | Lola Kiss |  Beletrie
Tak slibně to začínalo, tak slibně to vypadalo a nakonec jedno velké zklamání. Asi by se člověk měl dívat na věci trochu víc jako pesimista, protože pak by si jen řekl: "No, jo. To se dalo čekat."

Když jsem dočetla První hrob nalevo od Daryndy Jones, rovnou jsem se vrhla na další díl. Chtěla jsem vědět, jestli se autorka vyšvihne. Druhý hrob nalevo (Second Grave on The Left, 2011) mě nepřesvědčil.

Charley se tentokrát nezamotala do problémů, protože jí do nich uvrtal její vlastní otec. Nechal na ni poštvat zabijáka, a doufal, že stejně jako jindy, to Charley nějak ustojí. A její nový milenec? Reyes? No, řekněme, že ani to nebyla žádná sláva, protože jak se ukázalo, ne vše co si přeješ, se ti vyplní tak, jak chceš.

Garetta kvůli záchraně Charley postřelí, a jestli jsem nějak věnovala pozorost trojúhelníku, co mohl nebo může vzniknout? Jo, všimla jsem si a přešla to. Co jiného by se dalo dělat?

Zápletka? Cookiina kamarádka se ztratila, protože její kamarádi ze střední školy začali jeden po druhém umírat. Zápletka se povedla a jak autorka ukázala, vždy se děje víc věcí najednou, co spolu nemusí souviset.

Hodnocení knihy: Během čtení knih si uvědomíte několik věcí najednou. Jednou z nich je, že kniha nemusí být tak dobrá, ale přesto vás ponouká k dalším dílu. Prostě si ho musíte přečíst, abyste věděli, co bude dál. Přečetla jsem takové knihy a tady jsem narazila na problém. Neměla jsem to nutkání. Jednoduše jsem knihu zavřela, odložila na poličku... zvonec a konec. Nebyla ničím zvláštní.