První hrob napravo - Darynda Jones

20. února 2017 v 18:11 | Lola Kiss |  Beletrie
Co mě přimělo koupit si První hrob napravo (First Grave on the Right, 2011) od Daryndy Jones? Upřímně, hledala jsem něco nového a nápad se smrtkou se mi zalíbil. A taky vtipná obálka knihy. Mohlo mě porazit, když jsem se dívala v knihkupectvích a na internetu, a nemohla první díl sehnat. Co je na tom, že vyšel před "delší" dobou? Nic. Podobně musím sehnat ještě od jiného autora dvě knihy.

Jak se na První hrob napravo dívám teď? Řekla bych, ale nebudu předbíhat...

Charlotte "Charley" Davidson pracuje jako soukromá detektivka a zároveň slouží jako hlavní informátor pro svého strýce a předtím otce, policejní detektivy. To, že Charley strávila dětství vedle mrtvol a pak si povídala s jejich zesnulými majiteli, jsem přešla. Nebožtíci jí řeknou, kdo je zabil a například i proč. Tedy pokud zrovna vědí, jak se to stalo a kdo to udělal. Jediným člověkem, který o ní ví skoro - úplně - všechno je recepční a nejlepší kamarádka Cookie.

Garett Swopes pracuje jako lovec lidí. Podle Charley patří k těm nejlepším, ale zároveň je to podle ní i pěkný debil. Garett vymámil z Charleyina strýce, v čem spočívá její nadání a pak odmítal věřit, že by mohla s duchy mluvit, natož vést s nimi rozhovory, moci se jich dotknout. Situace se začne měnit, když se začnou dít ještě podivnější věci než normálně.

Zápletka? Je potřeba vyřešit vraždu tří advokátu ze stejné firmy, kteří neviděli, kdo je zabil a nemají tušení, proč. Pak je tu další problémek s Charleyiným snovým milencem, který není jen výplodem fantazie. A pak ještě ten černý dým, který se objeví a zhmotní do podoby maskovaného muže, načež zachraňuje Charley život.

Hodnocení knihy: Jestliže má být hlavní hrdinka sarkastická, ocenila bych i změnu vyprávění, které je moc roztahané. Sice byly Charleyiny odpovědi sarkastické, ale vyprávění se tomu tónu na hony vzdalovalo. To, že je příběh psaný z Charleyina pohledu to mu nepomáhá, škodí mu. A jestli má být zápletka dobrá, mělo by se na ní zapracovat do hloubky a nenechávat zaniknout ve víru roztahaného vyprávění. Je to jako sledovat školáka, který se učí rozdíl mezi popisem a vyprávěním. Vyprávění se vždy lehce zvrtne do popisu nebo vysvětlování. Nenásilná forma je zábavnější forma.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama