Ztracený svět - Arthur Conan Doyle

23. ledna 2017 v 16:51 | Lola Kiss |  Beletrie
Brouzdala jsem se po knihkupectví a byla zklamaná, že jsem nesehnala další díly z jedné rozečtené série. Během bloumání po obchodě, kdy jsem asi vypadala jako ztracené štěně, jsem se dostala do sekce, která byla věnovaná Siru Arthurovi Conanu Doylovi. Tak vznikl další impulz, abych se podívala, proč svět byl fasicnovaný jeho knihou Ztracený svět (The Lost World, 1971), podle jejíž předlohy vznikly filmové adaptace.

Těšila jsem se na dinosaury, těšila jsem se na nebezpečí a těšila jsem se, že si vynahradím něco, o co jsem možná jako malá holka přišla - o svět plný dobrodružství. Teď když jsem to napsala to zní jako klišé, ale vyrůstat obklopená jen kluky, protože jste jediná holka v sousedství, zanechá jisté stopy.

Zpátky ke knize. Začalo to dobře, ale jakmile jsem se dostala k profesorovi Challengerovi, dělal čest svému jménu a vyzýval mě, abych ho nenáviděla. Skoro se mu to podařilo, kdybych se nebyla podivovala nad povahovými vlastnostmi Edwarda Maloneho. A lord Roxton? Aspoň, že u něho jsem se mohla spoléhat na podobu, ne fyzickou, nýbrž psychickou. A profesor Summerlee? Zapadal do nesourodé partičky.

Hodnocení knihy: Nemusela jsem si lámat hlavu nad tím, abych pochopila, že tohle není kniha o ztraceném světě, ale o světě, kde bude nejvyspělejším druhem člověk. Spíš ve mě kniha vyvolala protichudné pocity a rozhodně s počtem stránek moje nelibost rostla. Jestli bych se na příběh dívala jinak jako dítě? Ano. Unikaly by mi souvislosti, které autor vpravil do vyprávění. Neřekla bych, že se autor ztotožňoval s Challengerem, ale... Kniha mě spíš vyburcovala než aby mě naladila na nostalgickou vlnu. Někdy je lepší číst knížky, když máte jasný pohled na svět a nenecháte se ovlivnit, byť prostřednictvím smyšleného příběhu zasazeného do místa s dinosaury, opolidmi, indiány a .... Ano, ztracené, bylo výstižné slovo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama