Prosinec 2016

Downside 4 Sacrificial Magic - Stacia Kane

28. prosince 2016 v 15:04 | Lola Kiss |  Zahraniční literatura
Nevydržela jsem a objednala našla si knížku v angličtině. Rozhodně nebudu čekat, jestli bude mít kniha v ČR úspěch, aby se vydaly další překlady. Takže jsem se podívala na internetu na oblíbené stránky, a pak ... se to četlo samo. Downside 4: Sacrificial Magic od Stacie Kane hladce navazuje a opět vzbuzuje očekávání, co se bude dít tentokrát.

Chess stále pracuje pro Církev jako Odhalovačka, napůl úvazku dostává i jiné případy a hlavně se musí vyrovnat s další novinkou, straší Griffin, její oblíbený ze Starších, se uchází o novou pozici a podle všeho by dále s Chess nepracoval. Kromě jiného Chess zažívá i perné chvilky a to hlavně kvůli novému případu na Lexově území. její přítel Postrach není nadšený.

Lex se ukazuje na scéně stejně rychle jako potíže. Kromě toho, že se pokouší navázat s Chess znovu kontakt, se musí potýkat s novou sérií vražd, které se dějí na území jeho otce i na Ranařově písečku. Chess se chytí uprostřed a vůbec nepomáhá, že Lexoa sestra Blue, Beulah, pracuje ve škole, kde Chess řeší možný výskyt duchů.

Chess přebere a velká hádka se změní na rozchod. Postrach a Chess mají hodně nevyřčeného...

Hodnocení knihy: Po napětí, jaké zanechal třetí díl jsem si konečně mohla oddychnout. Aspoň že to dopadlo dobře. Teď hlavně mluvím o vztahu Chess a Postracha. Na konci třetí knihy nechala autorka otevřený konec a já jsem čekala, jestli se v tom samém problému bude vrtat a natáhne to. Naštěstí se tak nestalo a kniha je podle mě další dobrou volbou pro čtení.

Sky High Air 3 - Superb and Sexy

28. prosince 2016 v 15:04 | Lola Kiss |  Zahraniční literatura
Když jsem hledala a nenašla českou verzi Superb and Sexy (Sky High Air #3) od Jill Shalvis (asi ji ještě nevydaly, a možná ani nevydají), sáhla jsem po anglickém originále. U nás zatím vyšly první dva díly: Chytrá a sexy, Odvážná a sexy.

Maddie Stone pracuje jako asistentka, recepční, PR, a spoustu dalších jiných věcí schovává v rukávu. Kromě jiného i svou minulost. A právě když hrozí, že se minulost setká s přítomností, rozhodne se Maddie pro únikový plán. Bohužel pracuje pro tři potížisty, a ti ji nenechají odejít. Brody West byl poslán svými kamarády a spolupartnery ve firmě - Noahem a Shaynem -, aby Maddie dovedl zpátky, kam patří. Jsou jako jedna rodina a bez Maddie to ve firmě není ono. Spíš to nefunguje.

Leena Stone je Maddiino identické dvojče, a právě ona je důvodem, proč Maddie podstoupí únikový plán. Společně vyrůstaly na Stone Islandu, ostrově, který vlastní jejich rodina. Přesněji řečeno jejich strýc.

Hodnocení knihy: Zápletka se týká Leeny, která utekla od svého strýce, aby pro něj nemusela dělat špinavou práci - vytvořit originální šperk ze zlata a drahých kamenů podle přání zákazníků a následně ho vyměnit za padělek, který bude budoucím vlastníkům doručen. Načež byly v sázce životy. Od prvních dílů mi to přijde hodně hodně moc. Ne v dobrém slova smyslu. Moc je opravdu moc a tenhle příběh jsem sice přečetla, ale byla jsem zklamaná. Celkově to hodnotím jako slabé.

Předtuchy smyslnosti (Psy-Changeling 2) - Nalini Singh

18. prosince 2016 v 11:12 | Lola Kiss |  Beletrie
Předtuchy smyslnosti (Visions of Heat, 2007) od Nalini Singh není první díl, ale i tak jsem si řekla, že se podívám na další knihu, kterou tiskne Fantom Print.

Vaughn D ´Angelo je v zvířecí podobě jaguár, a je součástí smečky levhartů DarkRiverů. Pro svého vůdce pracuje jako strážce, ale pořád mu něco uniká. Takže se jednou rozhodne následovat svoje instinkty a ty ho dovedou k Psyovi. Faith NightStar je J-Psy, jasnozřivec, ve své kategorii je tou nejcennější. Její hodnota se točí v miliardách. Pro její klan, slovo rodina nepoužívají, je spíš cenná komodita než člověk.

E-Psy empatička Sascha Duncan odešla z PsyNetu, aby mohla být volná a nemusela se bát, že za svoje pocity bude zabita nebo jak tomu jiní říkají, bude poslána na převýchovu. Aby se nestala další obětí systému, odešla a spojila se s levhartem Lucasem, vůdce smečky DarkRiverů.

Hodnocení knihy: Na začátku to bylo celé hodně zmateční, tak chvíli trvá než se děj ustálí a vyvtvořený svět se ustálí. Autorka zavádí čtenářky do světa, kde všichni jsou součástí PsyNetu, sítě, které jim umožňuje přežívat. Jedná se o rasu, která je členěna do několika kategorií jako jsou J-Psy, L-Psy, E-Psy, aj. V podstětě se jedná o identifikaci jedince, kdy J je pro jasnozřivce, E pro empatiky... Bohužel si nepamatuju všechny kategorie. Autorka zavede čtenářky do světa, kde emoce jsou nežádoucí jevem.

Downside 3: Město duchů - Stacia Kane

16. prosince 2016 v 18:23 | Lola Kiss |  Beletrie
Downside 3 Město duchů (Downside Ghosts 3: City of Ghosts, 2010) od Stacie Kane je třetím a zároveň doufám-že-ne-posledním dílem vydaným u nás.

Série Downside Ghosts:
1) Smrtící duchové
2) Oči mrtvých
3) Město duchů

Děj se opět posunul o krátký časový interval, takže není nutné zjišťovat, co a jak a proč.

Cesarie "Chess" Putnamová pracuje jako Odhalovačka ve službách Církve. Jejím úkolem je potvrdit přítomnost ducha nebo duchů v domě a provést rituál Zapuzení - převedení ducha na druhou stranu. Za chodu jí udržují drogy a cigarety. Když si uvědomila, že k Postrachovi něco cítí, bylo to v tu nejmíň vhodnou chvíli. Případ, na kterém pracovala byl prosycený sexuální magií a Chess jí byla ovlivněna, když byla s Lexem. A bohužel je nachytal Postrach.

Kromě propasti mezi Chess a Postechem se kniha zaobírá případem, který má nečekaný dopad na všechny. Bohužel ne všichni to přežijou. Hodně jsem ocenila, že se autorka s každou knihou nepokouší stupňovat napětí, ale snaží se to držet v jedné rodině. Nepokouší se stále vnášet těžší a složitější odbočky, nesnaží se to gradovat. Hodně knih mělo tendenci stoupat a pak kvalita začala upadat.

Hodnocení knihy: Knihu jsem si vzala do Prahy, kde jsme trávily víkend a rozhodně jsem nečekala, že ji celou přečtu během jednoho dne. A pak jsem ji brala opakovaně do ruky, abych si četla znova. Proč? Protože jsem hledala další díl, ale ten v češtině nevyšel. A co hůř? Nemohla jsem najít knihu, co by mě vtáhla do děje stejně jako tyhle. Uf.

Downside 2: Oči mrtvých - Stacia Kane

16. prosince 2016 v 17:54 | Lola Kiss |  Beletrie
Donwside 2: Oči mrtvých (Donwside Ghosts 2: Unholy Magic, 2010) od Stacie Kane. Těšila jsem se, že si přečtu další díl. Je to něco nového a neokoukaného a rozhodně ty knihy mají co nabídnout. Jestli chci číst další díl? Chci přečíst celou sérii!

Děj se od prvního dílu Downside 1: Smrtící duchové posunul o tři měsíce...

Cesarie "Chess" Putnamová pracuje jako Odhalovačka ve službách Církve. Jejím úkolem je potvrdit přítomnost ducha nebo duchů v domě a provést rituál Zapuzení - převést ducha na druhou stranu. Za chodu jí udržují drogy a cigarety. Od posledního případu povýšila, ale na účtu to poznat zrovna není.

Mezi drogy patří Nervík, Valtruin, Panda, Slizák, Svěrač, snový dým,... Vyberte si.

Postrach pracuje pro Ranaře, Chessina drogového dealera a také místního šéfa. Od chvíle, co Postrach s Chess začal poprvé "spolupracovat", se mezi nimi utvořilo něco jako přátelství.

Když se Chess a Postrach poprvé muchlovali, Chess byla hodně sjetá a Postrach vycouval. Načež Chess předstírala, že si celou scénu nepamatuje. A pak se to ještě víc zvrtne.

Lex syn šéfa druhé strany Downside, Šukny, není jen dalším Chessiným dealerem, ale s Chess spí. Když se Chess s Lexem zapletla, netušila, že se situace vymkne kontrole. Netušila, že bude muset pomáhat na případu, který se dotýká Lexe, s kterým pouze spí, a Postracha, ke kterému něco cítí. Uf.

Aby toho nebylo málo, Chess pochopí, že práce a zábava by se neměly míchat a když už ano, mělo by být jasné, co má přednost.

Hodnocení knihy: Knihu jsem dočetla a první myšlenka byla: Kde seženu další knihu? Občas se mi poštěstí najít něco, co by mi normálně nepřišlo na mysl. Většinou trávím v knihkupectví asi tak dvě hodiny, ale abych byla spokojená, chtělo by to polovinu dne. Každpádně Oči mrtvých patří mezi oblíbené a s klidným svědomím to můžu doporučit. :-)

Detektiv - Arthur Hailey

11. prosince 2016 v 10:23 | Lola Kiss |  Beletrie
Detektiv (The Detectvie, 1997) od Arthura Haileyho byla jednou z knih, na kterou jsem narazila v jiné knize - a stejně jako u Cuja, jsem chtěla vědět víc. Jestli to bylo dobré rozhodnutí? Asi ano. Akorát se tím prověří naše hodnoty. Kam až jsme ochotni zajít a co jsme ochotni tolerovat nebo předstírat, že to nevidíme?

Dvanáct let se coby kněz učil Bibli, pak se stal detektivem a zůstaly mu pouze jeho smysly pro spravedlnost. To, že rok podváděl manželku si odůvodnil... a věděl, že ji ani syna nechce opustit.

Jednačtyřicetiletý Malcom Ainslie pracuje jako seržant v oddělení vražd, předtím byl knězem. Jestli si něco odnesl z minulého povolání? Ano, Bibli si pamatuje dokonale. Přestože má manželku a syna, nebránilo mu to začít si roční románek s kolegyní. S kolegyní se přitahovali, takže neviděl důvod, proč by si to měl odpírat. Při čtení jsem si říkala, že to bylo jako sledovat pokrytce, který dělá všechno proto, aby jím nebyl.

Hlavní zápletkou knihy jsou dvojnásobné vraždy, spáchané zvlášť krutým způsobem. Kniha je rozčleněna do pěti částí. Díky Ainslieho minulosti se ukázalo, že vraždy mají význam v Bibli. Vrah Elroy Selby Doil se zaměřuje na jednu konkrétní část a pak svou "pomýlenou" myslí interpretuje její slova. Kromě toho se v knize rozebírají i jiné úkladné vraždy. Jak se nakonec ukázalo, musela se vyřešit ještě jedna dvojnásobná vražda.

Hodnocení knihy: není co vytknout. Styl psaní, volba slov, odbornost...

Nechodila jsem na ekonomku, ale...

10. prosince 2016 v 10:13 | Lola Kiss |  Moje téma týdne
Na střední byla matikářka, která měla jednoduchou odpověď, když v prvním pololetí víc jak polovina třídy propadala. Byl to rodičák a paní matikářka prohlásila: "Jestli mají pětky, musí si najít doučování." A rodiče všech 14 žáků zůstali zírat.

Bohužel jsem byla mezi nimi.

Odešla jsem na vysokou a světe div se. Problém s matikou pro mě bylo něco neexistujícího.

Pak jsem nastoupila do práce, která neměla mít s financema nic společnýho, a světe div se podruhé. Člověk s humanistickým zaměřením dělá práci s ekonomickým zaměřením. Proč by nemohl, když mu dají jako oficiální název pracovní pozice něco, co vůbec nesouvisí s ekonomikou.

A světe div se po třetí, v další práci budu opět dělat s penězi. Kdybych věřila na podobné "věci", řekla bych, že mi chce vesmír něco naznačit. Ale takhle? Uvidíme...

Změna je dobrá, pokud víte, že v ní chcete setrvat a nezdrhnout.