Downside 1 Smrtící duchové - Stacia Kane

4. listopadu 2016 v 20:59 | Lola Kiss |  Beletrie
Někdy je to prostě náhoda, když se vám do ruky dostane knížka, kterou byste si nevybrali, ať už z jakéhokoli důvodu. Jednou z nich by byla i tahle, kdybych se nerozhodla odhlédnout od názvu titulu a přečíst i anotaci. První myšlenka byla: "Lovci duchů v ženském podání." Spletla jsem se. Kniha Smrtící důchové (Downside 1: Unholy Ghosts, 2009) od Stacie Kane nemá s Lovci duchů nic společného.

Hlavní hrdinka nebo spíše postava pracuje jako čarodějka pro Církev, která pomáhá lidem od té doby, co ostatní náboženství zklamala. Před lety se duchové probudili a lidstvo utrpělo ztráty na životech.

Na Týden sužování si nepamatovala, byla ještě děcko. Věděla jen to, že jí duchové nevzali rodiče, ať už to byl kdokoli - nebo spíše že jejich smrt nebyla důvodem, proč se dostala do systému. Opustili ji už dřív. Ale příběh Týdne sužování samozřejmě znala, jako ho znal každý. Mohla si jen představovat, jaké by to bylo, když se lidé choulili k sobě v kostelech, domovech a školách, modlili se a plakali, zatímco z hrobů vstali mlčenliví duchové a procházeli stěnami v honbě za živými. Kradli jim jejich životy. Byli ozbrojeni noži, rozbitým sklem, provazý, sekerami a břitvami. Při zabíjení jen netečně zírali.

Cesarie "Chess" Putnamová pracuje jako Odhalovačka ve službách Církve. Jejím úkolem je potvrdit přítomnost ducha nebo duchů v domě a provést rituál Zapuzení - převedení ducha na druhou stranu. Za chodu jí udržují drogy a cigarety. To, že je závislá jí nevadí, pokud jí to neovlivňuje příliš. Kromě toho si půjčila od místního šéfa a naskákaly jí závrtné úroky.

Ranař navrhl Chess, že si to může odpracovat. Požaduje, aby Chess vyhnala duchy, pokud nějaké najde, z Chesterského letiště. Malé opuštěné a vyhořelé letiště je perfektním řešením pro přepravu a dovoz drog. Chess nemá na výběr, ale souhlasí. Aby dodržela podmínky, dělá jí společnost Ranařův poskok Postrach.

Opřel se zády o pohovku, zapálil si cigaretu a nechal kouř, aby mu zakroužil kolem hlavy. "Chytíš mi ty falešné duchy, aby moje letadla mohla létat. Chytíš je, beruško, a budeme vyrovnáni. Už nebudeš mít u Ranaře žádné dluhy."
- Postrah dotáhl Chess k Ranařovi na menší pokec -

Kromě Ranaře se Chess zaplete s gangem, kterým se Ranařův nápad s letištěm nelíbí. Chess se ocitla mezi dvěma konkurenčními gangy a k tomu musí řešit další případ možného výskytu ducha v domě na předměstí.

Hodnocení knihy: Autorka Stacia Kane dokázala vyprávět poutavě a svým způsobem jste nakonec hrdinku nedosuzovaly za její závislost. Spíš jste nakrčili nos a nechali to plavat. Příběh je to zajímavý a rozhodně mám v plánu podívat se na další díl. Nemám oblíbený žánr a sci-fi mi nevadí, pokud je dobře napsané. A tohle je dobře napsané. Kniha je vyprávěna ve 3.os., č.j., ale názory nebo pohnutky ostatních lidí tam nejsou rozepsány - jedno velké plus.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama