Abúzus alkoholu

28. listopadu 2016 v 11:07 | Lola Kiss |  Moje téma týdne

Fáze závislosti na alkoholu, pokud to tak nazvu, se dá definovat podobně jako drogová závislost (LSD, pervitin, amfetamin, marihuana, heroin, morfium, kokain,…). Jedná se o látku s psychoaktivními účinky, a při užívání by se mělo vyvarovat nadměrnému požívání. Můžeme nějak rozpoznat, kdy nemluvíme o přiťuknutí na zdraví, ale o propadnutí návykové látce? Každý si vytvoří základní skupiny a určí si kritéria, podle nichž se bude rozhodovat. Věci jdou jednoduše i složitě. Vybrala jsem nejjednodušší variantu.

Stupeň 1: chtějí si to vyzkoušet - chtějí zjistit, jak to chutná, jaký to bude mít na ně účinek

Stupeň 2: pijí příležitostně - na oslavě s přáteli, nový kolega v práci (jedná se o rituály, kdy je ve společnosti zvykem pozvednout skleničky)

Stupeň 3: občasné užívání - jednou za týden si nalije, dostane se do vypjaté situace a potřebuje se uvolnit, chce "nic necítit"

Stupeň 4: závislost - jediné, co chce, na co myslí, je alkohol (nezajímá ho rodina, práce, přátelé, zapomíná na své koníčky,…)

Na obrázku je vidět mozková aktivita během testování paměti. Vlevo je obrázek člověka, který není závislý na alkoholu. Paměť je v pořádku a funkce mozku jsou zachovány. Vpravo je obrázek závislého člověka, který byl sice během testování střízlivý, ale aktivita v mozku byla nepatrná - dalo by se hovořit o zanedbatelné aktivitě.

Důvody, proč lidé pijí nelze rozškatulkovat do krabiček a hezky je nadepsat. Všechno je proměnlivé a najít nějaký vzorec pro výpočet, kdo je nejvíce ohrožen, nebude fungovat. Nemůžeme obsáhnout všechny x, y, z.

Zpověď alkoholika:
"Co děláš?" zeptal se opilce, kterého našel tiše sedět mezi hromádkou plných a hromádkou prázdných lahví.

"Opíjím se," řekl opilec dutě.

"A proč se opíjíš?" chtěl vědět malý princ.

"Abych zapomněl," odpověděl opilec.

"Co chceš zapomenout?" vyzvídal malý princ, kterému ho najednou přišlo líto.

"Chci zapomenout na svůj stud," svěřil se opilec a hlava mu klesla na prsa.

"Za co se stydíš?" optal se malý princ, chtěl mu nějak pomoct.

"Že se opíjím." Dokončil opilec větu, po které se rozhostilo ticho.

(Malý princ, 2016, Antoine de Saint-Exupéry, str. 44)


1) Nezletilí

Večer se posadí na lahvičku v parku u nádraží, nebo autobusové zastávky, nebo se kecnou rovnou pod lampu na dětském hřišti a vytáhnou flašku, kterou jim koupil někdo starší nebo ji ukradli. A nechají flašku mezi sebou kolovat. Pijí, dokud mají co, a i pak se vždycky najde někdo, kdo jim dodá další. Rodiče doma mají alkohol a proč si tedy nevzít zadarmo doma, že? Lahve kolují a tělo, které není na příval alkoholu zvyklé, se rychle poroučí do stavu otupělosti, přehnané veselosti, dramatičnosti… vyberte si. Na každého má alkohol jiný vliv, většinou podle jeho osobnosti. Fakt, že padají zábrany, je pravdivý. Skončí to spaním venku a zvracením, nebo dojdou domů a tam zvrací, nebo v nejhorším případě otravou.

Doma vidí, že jejich rodiče si připíjejí nebo pravidelně dávají skleničku, tak proč by nemohli zkusit to, co dělá rodiče očividně šťastnými? Děti často přejímají vzory od rodičů, pak jsou to kamarádi, pak škola, aj. V podstatě vzory kolem sebe kopírují, a hledají si své vlastní já - svou identitu. Vzory zakoření a pak se většina diví, jak se to mohla stát? Proč k tomu došlo? Horší variantou je rodina, kdy jsou oba rodiče závislí do té míry, že dítě neví, co je správné a co špatné. Nyní pominu představy veřejnosti , protože co je pro někoho bílé je pro jiného černé. Raději se tedy pohybuju v šedé zóně.

Dalším častým případem by bylo opíjení jako způsob, jak získat pozornost svých rodičů. Jako by křičeli: "Podívejte se na mě, co dělám!" Očekávají, že když provedou něco špatného, rodiče si jich všimnou, budou s nimi mluvit, na chvíli se o ně budou zajímat. A co si dítě odnese? "Všimli si mě. Věnují mi pozornost. Takže to funguje." A bude se dál opíjet a vyžadovat si tak pozornost za cenu, kterou nedokáže pořádně pochopit. Proč by také měl, že? Osvědčilo se mu, že když bude pít, rodiče se mu budou věnovat. V tomhle případě nezletilí nehledají pochvalu, ale jakýkoli kontakt.

2) Mladiství

Střední škola, střední odborná škola, vysoká škola, vyšší odborná škola, gymnázia… Okruh přátel se rychle rozšíří a mejdany na sebe nenechají dlouho čekat. Tady nekolují lahve, ale alkohol teče proudem. Je to součást života, který se musí prožít - jak často říkají rodiče, kteří jsou někdy i pyšní, když se jejich dítě vrátí domů z večírků nadrané. Pořádně se opít a poučit se z toho, ano - opět je to šedá zóna. Vyzkoušet si svoje limity, by také mohlo být přípustné. Pořád se raději pohybuju v šedé zóně. Většinou se opijí a poučí se, ale někdy jim to přijde jako legrace, protože se ostatní "kamarádi" baví. Jenomže oni se baví na účet opilého. Opilost není zábavná nebo roztomilá.

Rodiče vidí svoje děti jako nejchytřejší a chtějí, aby byli jejich děti nejlepší. "Mě nezajímá, jakou známku dostal Pepa. Mě zajímáš ty." Věta, kterou často rodič použije a velmi nesprávně. To, že dětem řeknou, že jsou jedinečné, i když to z této věty nevyzní, nebo vyzní naprosto špatně, nepomůže zlepšit školní výsledky. Další větou: "Podívej se na Evu od sousedů. Je tak šikovná a dostává takové dobré známky." To hle je jedna z nejhorších vět, jaké můžete říct. Jak si pak budou připadat? A co budou dělat proto, aby se tak necítili? Vždycky jsou důsledky, které si lidé neuvědomí, ale měli si je uvědomit, protože mohly nastat. Většinou nastanou.

Opět se dostanu k tomu, že se snaží upoutat pozornost špatných způsobem. Bohužel, špatný způsob se jim vyplatí a ony v něm budou pokračovat. Co by pomohlo? Promluvit si? Většinou se nemluví, ale křičí, a pochopení té či oné strany se nikdo nedočká. Chodit v očarovném kruhu, opakovat stejnou chybu a očekávat jiný výsledek, atd.

3) Dospělí

Kdy se příležitostné popíjení stane závislostí? Pijete a pak si všimnete, že místo jedno skleničky si dáváte dvě. Místo jednoho piva najdete v ledničce celý kartón. Kdy je člověk závislý? Když si uvědomí, že si každý den musí dát aspoň skleničku. Kdy ví, že nedokáže přestat myslet na alkohol. Tvrdý alkohol je nejčastěji vyhledáván. Proč? Většinou člověka rychle odrovná. A pokud ne, výsledek je jasný. Člověk se stal závislým, protože ho pár skleniček nedostane do stavu tzv. blažené nevědomosti. Tělo si vypěstovalo odolnost a proto je potřeba dávku stále navyšovat. Navyšovat do té míry, že v paměti zůstanou černá místa. Schopnost soustředit se na něco jiného mizí. Hlavní je jenom zdroj toho, co předstírá, že s ním bude všechno v pořádku. A po fyzické stránce? Selhávání orgánů. Po psychické? Nevratné poškození kognitivních funkcí, trvalé poškození. Vyjmenovala jsem jen malé dílky skládanky.

Alkohol má fungovat jako smazání problémů, které tam stejně budou číhat a pak se proderou na světlo a stanou se ještě většími. Nečinností narostou a pak se situace, která se zdála být bezvýchodnou, jí opravdu stane. Existuje moment zlomu, kdy už pomoct nestačí. Nemůžete měnit něčí život, když dotyčný člověk o to nestojí. Co chtějí, aby zmizelo? Aby na to nemuseli myslet? Ztráta zaměstnání, ztráta člena rodiny, ztráta partnera, násilí, lékařský zásah do integrity člověka, po nehodě nejsou fyzicky schopni vrátit se do starých kolejí. Roli hraje příliš mnoho faktorů, které nelze vyjmenovat. Může to být i strach z neúspěchu, kdy si dopřejí panáčka na povzbuzení. Může to být pocit osamělosti. Může to být tím, že chtějí zapomenout na bolest. Jakoukoli.

4) Senioři

Přišli o životního partnera, se kterým na sobě byli závislí, protože rodina bydlí daleko a nechodí je pravidelně navštěvovat. Okruh přátel se také zmenšuje. Šance pracovat ve vyšším věku je mizivá, pokud to nejsou brigády. Koluje hodně předsudků. Někteří si říkají, že tomu dostojí a chovají se podle mylných představ. Stigmatizace, "nálepkování", je mocnou zbraní a většina lidí se přestane snažit dokazovat opak. Takže, aby si ulevili, napijí se a v kombinaci s léky, které mohou užívat. Ale to může platit i pro více lidí.

Řešení neexistuje, pokud ten člověk odmítá cokoli měnit. Jestliže mu někdo nabídne, že by mu pomohl přestat pít - nestačí to. Přestat pít nestačí, protože problémy kvůli kterým se pít začalo, tam budou pořád a navíc se k nim přidruží další. Okruh známých, kteří pijí hektolitry alkoholu, se stal nejbližší obdobou rodiny, protože oni přece nesoudí, že? Nebudou se dívat skrz prsty na jiného závislého. Bydlí v místě, kde to má kousek do hospody, kde na něj pokaždé čeká před příchodem sklenice, džbánek, protože v hospodě ví, že se ten "závislák" zastaví. Čeká se na něj. Čeká se to od něj. O práci člověk přišel a nemá peníze nebo prostředky na nový začátek. Narostly mu dluhy. Situace se vyhrocuje, když se k tomu přidají zdravotní problémy.

Jsou lidé, kteří dokážou pomoci. Jsou lidé, kteří vědí, co mají dělat a komu zavolat. Ale je to běh na dlouhou trať. Neexistuje zkratka. Ani problémy se nevyhrotily za jeden den. Postupně nabíraly na síle a stávaly se ohnivou bestií. A stejně jako hasiči bojují s ohněm. V případě závislostí pomáhají sociální pracovníci, psychologové, neziskové organizace, poradny, úřady práce. Jde o to vědět, kde hledat pomoc.

Zdroje obrázků:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama