Svědectví kostí - Kathy Reichs

8. října 2016 v 15:13 | Lola Kiss |  Beletrie
Když jsem narazila na malé knihkupectví, které najdete jenom v maloměstečkách, byla jsem překvapená objevem Svědectví kostí (Speaking in Bones, 2015) od Kathy Reichs. Dlouho jsem váhala a brala knihu do ruky, načež ji znovu vracela na původní místo. Neměla jsem moc náladu na další dílo, ale pak jsem si řekla: "K čertu s tím, jdu do toho." Jestli dlouho váháte, udělejte to nejlepší, co v danou chvíli můžete - ať je to cokoli, vezměte to.

Svědectví kostí je nejnovějším přírůstkem do série o Temperance Brennan, která se podílí na vyšetřování vražd. Dalo by se poznamenat, že dostává samé bizarní případy. Kniha začíná tím, že internetový detektiv "Lucky", Hazel Strike, jí přinese nahrávku mučené dívky. Lucky je přesvědčená, že ví, kdo ta dívka je a co se s ní stalo.

Temperance má v životě nejedno překvapení, a tím posledním je žádost o ruku od Andrewa Ryana. Neodpověděla, a vlastně ani neví, co by mu měla odpovědět. Jestli se na ní podepsal rozvod a nevěra Petea? Ano, ale nechce to přiznat nahlas. A navíc Ryan udělal také pěkných pár chyb.

Pro něj postel znamená jen dvě věci. V obou je notně zběhlý.
- Temperance o Andrewovi Ryanovi -

V Svědectví kostí se Temperance podívá na "možný případ" a brzy se do toho zaplete. Děj kmihy je strhující a rozhodně jsem si v něm našla momenty. Ukazuje se, že jsou věci jiné, než jak se na začátku předpokládalo. Spisovatelka také poukazuje, jak jsou náboženští fanatici nebezpeční. Věřit a nepochybovat je nejhorší možností.

"Někdo strčil do kýble uříznutou hlavu, přilil beton a pak to celé hodil do rokle," shrnoval Ramsey bezvýrazným hlasem.

Přikyvovala jsem, ačkoli on dál hleděl ze svahu dolů.

"Tak kde ta hlava je?"

"Beton vypadl z kbelíku a někde uprostřed pukl. Možná se do praskliny dostala voda a zmrzla. Nevím. Hlava byla vystavená vlivu prostředí a začala se rozkládat. Vyčuchali ji mrchožrouti a uspořádali si tu piknik."

...

"Protože pán Ježíš mi pošeptal, že z hor sestoupil satanáš, aby se zmocnil jejich smilných duší."

Hodnocení knihy: na začátku jsem četla Svaté kosti, Kosti na popel a Kosti v písku. Svaté kosti mě odrovnaly a neměla jsem zrovna chuť pouštět se do dalších dílů. Nikdy jsem nebyla a nebudu fanouškem konspiračních teorií nebo historických románů, kde se hlavní postavy zakládají na skutečných lidech, ale mají jiné osudy. Doslova mi to leze krkem. Takže takhle kniha, stejně jako ďáblovy kosti mi pomohly. Těším se totiž, že si přečtu celou sérii od začátku.

"V mnoha ohledech jsme rozdílní, Tempe. Ale naše odlišnosti se vzájemně doplňují. Spolu jsme byli lepší, silnější. Bylo to víc než součet dvou jedinců. Já tomu opravdu věřím."
- Andrew Ryan k Temperance -
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama