Dolní město 2 Zítra se bude zabíjet - Daniel Polansky

31. října 2016 v 13:15 | Lola Kiss |  Beletrie
Dolní město 2: Zítra se bude zabíjet (Tomorrow the Killing, 2012) od Daniela Polanskyho ukazuje, jak vypadá člověk, který čeká, až ho něco nebo spíš někdo sejme. Když jsem knihu četla, působila dojmem - ještě jsem se ho nezbavila - , že je to v podstatě rekapitulace. Rekapitulace, kterou máte na "sklonku života" nebo když se máte pohnout kupředu. Která rekapitulace to je? :-)

"Já jsem pořád naživu, Správce."

"To je pravda."

"Svoje území už držím třicet let."

"Dlouhá doba."

"Znal jsem dost lidí, kteří skončili v mokrém hrobě pod hladinou v přístavu."

"O tom nepochybuju."

"Když jste opustil Černý dům, čekal jsem, že dopadnete stejně."

"Naděje umírá poslední."

Děj se posunul od prvního dílu Léčba ostrou břitvou o tři roky dopředu, kdy Wren patří do rodiny a začíná se vzdělávat v Umění, Adolphus s Adeline vedou dál Vrávorajícího Lorda a Správce… Tři roky, kdy se nic moc nedělo, dokud se mu do cesty nepostavily staré vzpomínky. Generál Edwin Montgomery měl problém s dcerou Rhaine, která pátrala po vrahovi svého brata Rolanda. Po dvanácti letech se měl Správce seznámit s dalším Montgomerym.

Kniha je vyprávěna z pohledu bývalého agenta Černého domu Zvláštních operací, který si říká Správce. Jestli bylo někde v knize zmíněno jeho jméno? Kdepak. Ti, co ho znali před osmi lety, mu říkali Poručíku a ti, co ho znali později, pro ně byl Správce. Nezměnil se, ale jak často prohlašuje, zestárnul. To však neubralo na jeho osobitém šarmu…

"Poručíku, rád vás opět vidím," prohlásil, když mě vedl ke svému stolu. "Nedal byste si trochu whisky?"

"Nedávno jsem se stal abstinentem."

"Tak vodu?"

"Tý jsem se taky zřekl."

Historie se opakuje, ale Správce se rozhodl poslat dolů víc lidí než posledně. Uvádět do pohybu plánu jsou jeho doménou a rozhodně bylo zvláštní sledovat, jak se z dravce stávala kořist. Jestli se něco dalo vytušit, pak to bylo při závěru, kdy generál věděl výsledky, než Správce otevřel pusu. Pokud máte intuici, nakopne vás.

Hodnocení knihy: tak trochu o příčku níž než jsem čekala, ale rozhodně to zanechalo smíšené pocity. Jestli je to dobře napsané? Ano, a jestli je tam znát nějaký posun od první knihy? Řekla bych, že sklony k vzpomínání na minulost, ale taky to může být nesmysl. Vracet se do minulosti, abyste pochopili přítomnost nebo se Správcovy činy daly omluvit? Bylo to slabší, protože vzhledem k prvnímu dílu se mi zdálo, že se autor odklonil od původního záměru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama