Turista - Olen Steinhauer

27. září 2016 v 18:42 | Lola Kiss |  Beletrie
Víte, přečtete si něco, co Vás donutí znovu se podívat na autorovu tvorbu a pak si jeho další knihu koupíte. U Olena Steinhauera tomu nebylo jinak. Zašla jsem si do knihkupectví a koupila si jeho poslední dílo Všechny staré nože. A nadchla mě! Věděla, jsem, že se podívám na jeho další kousky a rovnou jsem si našla sérii, která se točila kolem agenta CIA.

Turista (The Tourist, 2009) je název prvního dílu, kde vystupuje postava Mila Weavera, agenta CIA. Neříkám bývalého, protože z podobných agentur se neodchází. Aspoň ne po svých. Každopádně kniha měla jasnou zápletku, ale přesto to nepůsobilo, jak mělo. Tajení dechu a hltání stránek? Hm, spíš ne.

Milo Weaver pracoval jako agent CIA v oboru turistiky sedm let. Což v překladu znamenalo, že se posbírají informace, sleduje se cíl a pak se vystřelí nebo použije jiný spolehlivý prostředek pro odstranění nežádoucího a udržení pořádku a míru v mezinárodních vodách. Jako správný agent používal také krycí jména - Charles Alexandr, Jack Messerstein, Michail Jevgeněvič Vlastov.

"Jste prvotřídní podvodník, Milo Weavere."
"Tak to jste mě dostal."
Einner se rozesmál, ale rychle se zarazil. Netušil, čemu má věřit.

O co se jednalo?

Milo dostal za úkol prověřit svou bývalou kolegyni a kamarádku, která údajně prodávala informace. Podezření se ukázalo jako nesprávné, ale než mohl Milo reagovat, byl obviněn z její vraždy. Takže se rozpoutal kolotoč, kdy se Milo snažil zjistit pravdu o její smrti a také o tom, kdo se to na něj snaží shodit. A dojde to do bodu, kdy si uvědomí, že to celé nevypadá tak, jak se tváří.

Čím na sebe upoutal pozornost?
Samuel Roth se předklonil, lehce poplácal Mila po koleni a znovu se opřel o zeď. Bez dalšího slova pevně zaťal zuby. V ústech mu cosi křuplo, jako skořápka ořechu, a Milo z jeho dechu ucítil závan hořkých mandlí. V životě už se s ním několikrát setkal u lidí, kteří byli buď naprosto odhodlaní, nebo úplně zoufalí. Nejtěžší cesta, nebo ta nejlehčí. Záleží na názoru.

Kdy na to přijde?
Tripplehorn za nic z toho nemohl. Byl prostě Jobem Graingerova Boha a Bůh byl tvůrcem toho všeho.

Milo býval Turista, ale pak ho postřelili a on se změnil. Práce ho vyčerpávala natolik, že se chtěl i sám zabít a hazardoval se životem. Kromě drog to byly přestřelky, kdy věděl, že by nemusel vyváznout živý. Právě o to mu šlo. Všechno se změnilo a z Mila se stal manžel a pak otec. Za všechno mohla ta přestřelka.

Hodnocení: poutavě ano, smysl pro humor ano, ale nějaké to trnutí nebo zadržování dechu se nekonala. Po dočtení jsem neměla stejný pocit, který následoval po knize Všechny staré nože. Je to dobře napsané, ale pořád mě napadají samá ALE. Slovo nicméně neuvádím, protože význam je stejný. Kladné hodnocení se nekoná. Hlavním důvodem, proč jsem z knihy nebyla nadšená, bylo uspořádání a existence tajných operací. Nejsem zrovna příznivcem konspiračních teorií - oblast 51 je toho důkazem. To byl jeden z hlavních problémů, proč mě kniha neuchvátila. Považuju to za slabší kousek.

Turista musí umět podat svůj příběh.
- shrnutí celé knihy a smyslu psaní -
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama