Orlovo proroctví - Simon Scarrow

14. září 2016 v 19:06 | Lola Kiss |  Beletrie
Docela mě zajímalo, jak se bude příběh vyvíjet, když centurionovi Catonovi visel nad hlavou trest smrti a centurion Macro byl podezřelý ze spiknutí, které vyústilo v smrt jeho nadřízeného. V minulé knize se toho stihlo hodně, a ta co následovala s názvem Orlovo proroctví od Simona Scarrowa, jsem pevně věřila, že dá věci do pořádku.

Děj byl zasazen do Říma, do chudinské čtvrti, kde si Macro s Catonem pronajali pokoj. Byli v Římě tři měsíce, než se Catonovi podařilo sjednat schůzku s vedením v paláci. Bohužel to pro centuriony neskončilo dobře. Nové umístění nebude, stále se prošetřuje jejich zapojení do událostí v Británii a jejich žold byl také pozdržen.

Když to s nima vypadalo nahnutě, byl to právě Narcissus, kdo si je nechal zavolat. Padla nejméně oblíbená věta Catona s Macronem:
"Chce vás vidět Narcissus."

Tentokrát se děj knihy točil kolem námořnictva a Cato s Macronem byli přiděleni k flotile v Ravenně. Potkali se tam s bývalým tribunem Vitelliem, který měl být jejich velitelem a prefektem ravennské flotily.

"Takže se netěšíš na cvičení?"

"Catone, kamaráde, existuje cvičení a pak i chaotický pobíhání sem a tam. A v tomhle jsou ti flákači od námořnictva naprosto dokonalý."

Jestli mě kniha v něčem pobavila, pak to byl rozhovory mezi Catonem a Macronem. Jakmile spolu tihle dva strávili tolik času o samotě a v jednom pokoji, jejich přátelství se prohloubilo a jejich chování se změnilo. Nejde si nevšimnout, že se Cato mění a hodně vlivu na něj má Macro.

Macro schumlal vak do pevného balíku a lehl si vedle ohně, zády ke Catonovi. "Slib mi jenom jedno," zamumlal po chvíli mlčení.

"Ano?"

"Jestli se z tohohle vyhrabem, už žádný dobrodružství."

"Budu se snažit."

"Jasně..."

Pirátské lodě, zrada, pletichy a obchodní lodě v ohrožení nestačí, Simon Scarrow ke všemu přidal i honbu za svitky od věštkyně z Kúm. Tím se přivedl k životu mýtus o bájné věštkyni Sibyle, která uměla předpovídat budoucnost. Zajímalo mě to, protože jsem kdysi dávno četla knihu Měla Sibyla pravdu?

Vitellius se osvědčil jako neschopný velitel a během jednoho dne svou hloupostí přišel o polovinu flotily. V hlášení do Říma za tento neúspěch vinil Catona, který se díky šťastné náhodě mohl podívat do dopisu. Celý dopis přepsal a upravil tak, aby vina padla na tu správnou hlavu. To bylo jedno z porušení pravidel, kterého se Cato dopustil. A jestli ho tížilo svědomí? V případě Vitellia a jeho hlášení do Říma, ne.

Válka lidí mění, ale víc lidi mění spolubojovníci.

Docela mě štvalo, že jsem po každých deseti stránkách narazila na překlep, zdvojená slova nebo špatné koncovky při časování sloves. Kdyby tam byly i hrubky, asi bych vyletěla z kůže. To, že kniha má 382 stran ještě neznamená, že je v pořádku nasekat tam úměrně tolik chyb. A také perlička z historie:
"Dokonce se povídá, že je tu pár utajených vesnic, který si vybudovali potomci otroků ze Spartakovy armády."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama