Nechápej mě špatně - Marianne Kavanagh

27. září 2016 v 18:40 | Lola Kiss |  Beletrie
Název knihy Nechápej mě špatně (Don´t Get Me Wrong, 2015) od Marianne Kavanagh to vystihl celé. Rozhodně mi to přišlo jako dobrý vtip. Říkala jsem si, že si dobře počtu a bude to něco pro oddech. Hm, nebylo. Bohužel název knihy vypovídá spíš a tom, že se autorka o něco pokoušela a čtenář má být shovívavý.

Knížka je rozdělená na roky a pak podle toho, kdo vypráví příběh ve třetí osobě čísla. Příběh začíná prvním dílkem skládačky v roce 2015 a pak se přes uběhnutí několika let - od roku 2006, pak 2007, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 - dostává čtenář zpátky k příběhu, prvnímu dílu skládačky a jeho významu. Nějak mě nepotěšilo zjištění, že hlavní hrdinku Kim vykreslují jako tvrdohlavou a s jasným názorem na svět, a přitom, je to přesně naopak. Odporuje si to tak hodně, že to prostě raději ignorujete.

Nezáleží na tom, co řeknete, jen na tom, jak to řeknete.

Kim je jednadvacet let a pracuje v sociální sféře. Moc dobře ví, co je pro koho dobré a dává to najevo. Pouze u jedné osoby se jí nedaří stát si za svým - u sebe. Má o čtyři roky starší sestru Evu, jejich matka je opustila a odjela si užívat života a jejich otec odešel k jiné ženě. Takže o drama v dětství je postaráno. Eva se stala "obdivovatelkou přírody" a Kim "ta rozumná a opatrná".

"Je to moderní Pýcha a předsudek."

Opravdu? A kolik skleniček bylo zapotřebí k takovému komentáři? Rozhodně si nemyslím, že by se měla kniha srovnávat s takovou, která je známá od 19. století.

Na scéně se objevuje "přivandrovalec", co se chlubí bohatstvím a dává najevo, jaký měl skvělý život. Nic není na první pohled takové, jak se jevilo. Harry neměl život, jaký si Kim představuje. Matka neznala Harryho otce a když se znovu vdala, otčím ho vyštval z domu. Jak se ukázalo, mýlit se víc než jen lidské.

2006
Podívala se na Harryho pohledem, který měl být povýšený, ale nějak se to zvrtlo. Harry její pohled opětoval a nastala dlouhá, trapná odmlka. Její nadřazenost ustoupila panice.

Proč mi nedá pokoj, projelo jí hlavou a zas se od něj odvrátila, aby vybalila nákupy.

Hodnocení: Nechápej mě špatně odpovídá svému názvu. Pokuste se vnímat knihu a zcela přehlédnout fakt, že to není povedené. Autorka vyzývá k porozumění, že se jedná o její prvotní počátky. Takhle to působí. A ještě komentář, že kniha potěší fanoušky Jojo Moyes? Ne ne ne. Propagovat knihu s tím, že odpovídá moderní verzi Pýchy a předsudku a pak také, že se potěší čtenáře Jojo Moyes, udává pro knihu vysokou laťku a při přeskoku se kniha nepřiblíží ani do poloviny. Takže tímhle způsobem shazovat knihu… No můžete posoudit sami.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama