Závod se smrtí - Brett Hoffman

27. srpna 2016 v 13:53 | Lola Kiss |  Beletrie
Hrozně dlouhou dobu jsem se nebyla podívat v Plzni na náměstí v Levných knihách. Pak se mi naskytla příležitost a neváhala jsem. Zamířila jsem do centra a udělala dobře. Kromě dárku pro kolegyni, jsem koupila i pár knížek pro sebe. Jednou z nich byla i Závod se smrtí od Bretta Hoffmana.

Přiznám se, že jsem anotaci nečetla a knihu si rovnou koupila. Jestli čtu anotace? Někdy ano, někdy se prostě jen podívám na obálku, zadní stranu a název knihy. Řekla jsem si, že vyzkouším něco nového. Bylo to dobře?

Závod se smrtí vypráví o dvojici obchodních konzultantů Stack Partnership. Jack Rogers a jeho obchodní partnerka Stella Sartori. Jestli mi kniha na začátku slibovala nějaké úvody do světa obchodu, rychle mě vyvedla z omylu. Spíš než obchody a Wall Street se řešila historie řádu maltézských rytířů a vraždy. Spiknutí. Zrada.

Stala se z toho klasická detektivka.

"Nicméně ten úkol nebude snadný. Italské rodinné firmy jsou známé svou uzavřeností."

O čem je kniha? Ředitel banky Giorgio Borboli ji najme firmu Stack Partnership, aby mu prověřila jeho největšího klienta hraběte Charlese Aretina. V poslední době mu přidělává hrabě starosti, hlavně kvůli prodělečné stáji formule 1. Jack a Stella se vypraví do Itálie, aby mohli případ sledovat. Z původního záměru, finanční analýzy pro vyhodnocení rizik, sešlo v momentě, kdy se stala první vražda. Jak to tak bylo, nachomýtli se k tomu a rozhodně Stella nehodlala ustoupit. Muselo všemu přijít na kloub.

Zaplést se do spiknutí, kterému nerozuměli, bylo dost zlé samo o sobě. Vědomí, že je jim na stopě profesionální vrah, celou situaci ještě zhoršovalo.

Nebylo to ani tak detektivní, spíš jako plavání s proudem a obě hlavní postavy - Jack a Stella - se zaplétaly do rodinného života Aretinů. Než se kniha dostala ke konci, přestala jsem mrtvoly a "nehody" počítat.

"Pokud to půjde udělat, aniž by to vzbudilo pozornost, myslím, že by oba měli zmizet."

Jedno jsem si odnesla. Jestliže jedete do cizí země, měli byste umět pár slovíček v jejich řeči.

Zhodnocení knihy není lehké, protože jsem se bavila, ale na začátku jsem si říkala: "Hm, takže nic moc." Začátek byla tak trochu...nechytilo vás to hned. Museli jste se k tomu dopracovat. Od půlky knihy se situace zlepšovala. Bohužel nemůžu říct, že by se autorovi podařilo vyvolat napětí nebo ho budovat. Ani se vám v hlavě nerozsvítí kontrolka, abyste na to zkusili přijít sami. Tím, že je kniha Závod se smrtí psaná z pohledu více postav, nemusíte přemítat. Spíš bych si troufala říci, že čím delší jsou pasáže, tím méně vás autor napíná. Méně znamená opravdu více.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama