První - Kiera Cass

16. srpna 2016 v 17:52 | Lola Kiss |  Beletrie
A jde se do finále. Stejně jako na předchozí díly i na tenhle jsem se těšila. Uběhla nějaká doba a já musela vyrazit do knihkupectví. Jsou knížky, které vám uvíznou v paměti. Jsou knížky, ze kterých načerpáte vědomosti. Jsou knížky, které jsou nezapomenutelné. A kam patří tahle?
35 dívek začalo.
Ale vítězkou může být jen jedna.

První (The One, 2014) od Kiery Cass se stala jednou z mých oblíbených, stejně jako předchozí díly ze série Selekce. Připadá mi správné, udělat malou rekapitulaci. Když si vzpomenu na pochybnosti, které jsem měla. Obávala jsem se, že to bude podobné jako kniha Past od L. DeStefano. To bylo něco, co jsem číst nemohla. Skeptická jsem byla, dokud jsem se nezačetla do Selekce a pak nezhltla Elitu. Jo, bylo to něco, co jsem chtěla číst a hodlala přidat si autorku Kieru Cass mezi oblíbené.

Zůstaly čtyří dívky - Celesta, Elise, Kriss a America. Tohle neměl být klasický pohádkový konec, kde se všichni usmíří. Však víte, co se říká: konec dobrý, všechno dobré. Ne. Kiera Cass není tradiční spisovatelka a to je sakra dobře.

America si byla jistá, že ví, co chce. Akorát to nechtěla říct nahlas jako první. Nechtěla být ta, kdo udělá první krok. Nechávala si zadní vrátka, nechávala si v záloze někoho, s kým by mohla být. S Aspenem.

Určitě mě miluje. Že ano? Tak proč mi to jednoduše nepoví?

Jsme sami, Maxone. Jestli to řekneš, řeknu to taky.

Nic.

"Nevím, jak ti mám poděkovat, Maxone."

Usmál se. "Mně stačí, že máš radost." Odkašlal si. "Vždycky rád slyším, jak a co cítíš."

Tak to ne. Kdepak. Nevybalím to na tebe jako první.

Maxon tvrdil, že je rozhodnutý, ale nevěděl, jestli je na tom America stejně. Ani on nemohl udělat poslední krok. Nemohl riskovat, že jeho city nebudou opětované. Měl další tři dívky, ze kterých ho doopravdy měla ráda Kriss.

A pak tu byly ty chvíle, kdy se všechno na čem America s Maxonem pracovali, hroutilo jako domeček z karet. Jeden takový moment nastal, když Maxon a America přijali návrh na setkání s dvěma severskými rebeli - Augustem a Georgiou -. A důvod? Maxonův celý život byl nalinkovaný, každý mu říkal, co má dělat, jak se má chovat a co nikdy nesmí. Když mu severští rebelové navrhli, aby si vzal Americu, vybuchl. Maxon se postavil proti a America se pak stáhla do sebe.

"Co to říkáš?"

Pokrčila jsem rameny. "Jsou tu další tři dívky. Pokud máš jen jednu šanci, měl by ses ujistit, že ji nepromarníš se mnou."

Na to jsem odešla. Naštvaná na něj - za to, jak mi kvůli němu je - a naštvaná na sebe - za to, že jsem všechno ještě zhoršila.

Bylo to s nimi jako na houpačce. A horší bylo, že ta houpačka se nedala jen tak zastavit nebo zpomalit. Možná by bylo lepší přirovnání kolotoč. Jakmile se jednou dostanete ven, je nemožné vrátit se zpátky. Nemožné? Asi proto, že potřebujete delší čas na oddych než znovu naskočíte dovnitř.

Usmála jsem se a stiskla ho. Oplatil mi to. Jak jsme se takhle drželi, svírala jsem mu ruku stále silněji. Došlo mi, že ho nechávám jít. Doopravdy jít.
America se rozhodla ohledně Aspena

Situace s králem se vyostřila. Jednou ze zkoušek, kterou měly dívky z elity podstoupit, byla zkouška zákona. Každá měla za úkol poslat do vězení jednoho odsouzeného člověka. Většinou se jednalo o zloděje, který by měl být zbičován, ale král rozhodl o trestu vězení. America věděla, že neudělá něco, co je proti jejímu přesvědčení. Nebude skákat, jak král píská. A následky si ponese sama...

Uličkou jsem ho vedla k pódiu, na kterém seděla královská rodina. U schůdků jsme se zastavili a já jsem se s povzdychnutím obrátila na Adama.

Jednu po druhé jsem si sundala nádherné náušnice od Maxona a vtiskla jsem je Adamovi do dlaní. Zůstal stát jako opařený. Dala jsem mu svůj překrásný nový náramek. A pak - jelikož jsem chtěla ukázat, jak moc to myslím vážně - jsem si sáhla za krk a odepnula řetízek s ptáčkem, který mi daroval táta. Doufala jsem, že jestli mě sleduje v televizi, nezlobí se na mě. Když jsem všechno věnovala Adamovi, zavřela jsem mu dlaň s pokladem a ustoupila do strany, aby stanul přímo před králem Clarksonem.

Ukázala jsem Adamovi na trůn a nahlas pronesla: "Běž, věrný poddaný, a splať králi svůj dluh."

To, jak se král zachoval, překvapilo a vyděsilo i ostatní dívky. Rozhodně si America nepolepšila a v králových očích viděla jedno jasně. Bude muset hned vypadnout ze selekce. Nikdo mu nebude podkopávat autoritu. Nikdo. Naneštěstí dokázal Maxon vyjednat malý ústupek, i když America nedokázala říct, jestli Maxona miluje. Neřekla to, ani když ji nutil král a Maxon tam jen stál. To byl další rozkol mezi nimi. Pak následovala smutná zpráva, Američin otec zemřel.

America strávila pár dní se svou rodinou. Pak se vrátila a byla velmi překvapená. Maxon nechal z elity pouze ji a Kriss. A když se večer viděla s Maxonem, řekl jí, kdo bude jeho manželka. America. Jenomže radost neměla dlouhého trvání. Maxon viděl, že America a Aspen se znali z dřívějška. A že byli víc než jen známí. Jednu věc chtěl Maxon od každého, aby mu nikdo nelhal, zvláště ne America.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama