Jak probíhá pracovní pohovor?

18. srpna 2016 v 8:54 | Lola Kiss |  Moje téma týdne
1) Když se jim představujete, nečekejte, že Vám jako první podají ruku. Správně by se to tak mělo dít, přeci jenom jste tam v pozici žadatele a tudíž máte nižší status. A jestliže se tak stane, ruku vám budoucí zaměstnavatel nenabídne, nabídněte ruku jako první vy. Nemělo by se? Ale mělo. Sice jdete na pohovor, ale to neznamená, že slušnost zcela vymizí.
2) Zeptají se Vás, proč jste si vybrali právě tuhle práci? Odpovězte popravdě. Jestli důvodem byla dostupnost podle místa bydliště, řekněte to. Bude to známka toho, že z práce nehodláte jen tak odejít a vyplatí se vám to. Bude to prospěšné pro obě strany. Jestli bylo důvodem finanční ohodnocení? Klidně se pochlubte, že jim za ty peníze stojíte. Věříte si, a víte, co dokážete. Nikdy nevymýšlejte důvody, které si myslíte, že by se líbily vašemu budoucímu šéfovi.

3) Když se Vás zeptají, jestli tuhle pracovní pozici chcete? Nebo se ptají, jak byste si vaši práci představovali? Odpovězte jasně a stručně. Mluvte o konkrétních věcech a vyhýbejte se diplomatickým odpovědím. Ty Vás daleko nedostanou a spíš způsobí potíže. Nemluvíte jasně je jako červená vlajka s nápisem: "Vlastně nevím, co chci dělat!" Začněte rozhodovat o sobě sami a nenechte ostatní vzít Vám Vaši volbu.
4) Další dobrou otázkou je, jaké jsou Vaše vlastnosti? Dobrá odpověď není, ale s větou: "Vím, jaká jsem, ale když bych vám to řekla, nemuseli byste mi věřit. Proto nechám na Vás, ať posoudíte, jaká jsem." Není to nic světoborného, ale vyhnete se tak nepříjemnostem, kdy se Vám v hlavě může utvořit černá díra, vy stojíte na jejím okraji a říkáte si: "Sakra, nějaké vlastnosti, rychle. Sakra." Jestli máte slabé stránky? Nikdy se o nich nezmiňujte. Stejně to nikoho nezajímá. Spíš jim připomeňte, že když víte, že máte pravdu, stojíte si za svým a své názory si umíte obhájit. Nejste člověk, který se snadno složí.

5) Svou oblíbenou otázku jsem si nechala nakonec. Vždy se zeptají, jestli máte nějaké otázky. A jaká bude Vaše odpověď? Nasaďte přemýšlivé čelo a zeptejte se, jak by to probíhalo v práci, když byste si chtěli doplnit vzdělání a dělat další školu dálkově. Jak by to probíhalo? Mohli byste si vzít den volna na zkouškové období? Zohlednilo by se Vaše další vzdělání ve finančním ohodnocení? Pokud Vám odpoví ne, víte, můžete říci, že si jejich nabídku promyslíte a dáte jim vědět. Jestliže víte, že jste tak dobří a znáte svou práci, věřte, že to ví i člověk, se kterým děláte pohovor. V životopise není vše, co by o Vás vypovídalo, takže je ideální se během rozhovoru zmínit, kde jste byli a co jste viděli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama