Srpen 2016

Co očekávat při bypassu a výměně chlopně aneb co Vám doktoři neřeknou

29. srpna 2016 v 12:39 | Lola Kiss |  Ošklivá pravda
Včera večer jsme se vrátili z návštěvy babi z Konstantinových lázní. Vypadala docela dobře, ale stejně vidíte, že to není stejné jako dřív. A co mě trápilo nejvíc, že možná ani nebude.

V polovině července se babi udělalo špatně a musela do nemocnice. V první nemocnici jí neprovedli žádná vyšetření. Prostě ji jen dali na monitory a sledovali, co se děje. V podstatě čekali, jestli jí skolí infarkt a pak by asi podnikli nějakou akci. Rozhodně jsem byla naštvaná, když jsem viděla jejich chování - jak sestřiček, tak lékařů na JIPce. Kdyby babi byla sama a neměla nás, obávám se, že by v té nemocnici byla doteď. A doteď by se s nic nedělalo.

Jenomže moje rodina je zběhlá a nečekali jsme, až se oni rozhoupou. Převzali jsme to do vlastních rukou a babi byla propuštěna domů a o pár dní později ji přijímali ve fakultní nemocnici v Plzni na Lochotíně. Provedli jí všechna vyšetření a řekli, že babi potřebuje bypass a zároveň by jí dali i novou chlopeň. Jelikož má babi cukrovku, chlopeň časem zvápenatěla a rychleji se ošoupává. Babčinou reakcí bylo, že na nějakou takovou operaci nepůjde.

Jaká byla rizika? V případě, že by babi odmítla podstoupit operaci, by jí hrozil v lepším případě rozsáhlý infarkt a v horším smrt. Rozhodnutí jsme nechali na ní. Nikdo nemá právo nakazovat druhému, co má dělat. Překvapilo mě, že když to vidíte u jiných lidí, nemyslíte na takové věci, jako v momentě, kdy se to dotýká vašeho blízkého člověka. V jednu chvíli se mi rozklepaly ruce a nebyla jsem schopná dokončit větu, co by se stalo v horším případě.

Bála jsem se i z jiných důvodů: babi je 75 let, má cukrovku, je mírně obézní, má vysoký krevní tlak a je bývalá kuřačka.


"Bypassy jsou šity tak, že tvoří spojku mezi aortou (hlavní tepny vystupující ze srdce) a koronární tepnou za místem postiženém zúžením. Takto je místo zúžení přemostěno a tok krve k srdečnímu svalu se obnoví."

Babi se ale nakonec rozhodla, že na operaci půjde. Doktoři a sestřičky Vám vysvětlí, jak to probíhá a co se dělá, ale stejně na to nejste připraveni.

"Operace netrvá většinou déle než 2-3h."
Zdroj: http://www.ordinace.cz/clanek/bypass/?chapter=2

3. srpna šla babi v dopoledních hodinách na operaci, která trvalo šest hodin. Až po operaci jsme se dozvěděli, že to nebyl bypass, ale rovnou trojitý. Chlopeň nedostala umělou, ale biologickou - naštěstí. Ten den po operaci nechávají pacienty, aby se sami probouzeli. Babi se probudila sama někdy kolem podvečera. Nejhorší věc po probuzení? Jste nazí, napíchaní hadičkami k pípajícím monitorům, máte zavedenou cévku. Je Vám špatně, protože jste nic nejedli. Jeden den vás nechají na JIPce pooperační, a jestliže nenastanou komplikace, převezou vás za další den na normální pokoje oddělení kardia.

Nemůžete se hýbat, nemůžete si odkašlat, nemůžete se pořádně nadechnout a nemůžete ani nic jíst. Jste kompletně bezmocní a závislí na péči ostatních. Během stáže v této nemocni FN Lochotín jsem viděla, jak vypadají lidé, kteří takovou operaci prodělali, a věděla jsem, že takhle bych vidět svou vlastní babču nezvládla. Ani ona by si nepřála, aby ji vidělo tak bezmocnou víc lidí. Je to nezávislá, tvrdohlavá a velmi energická ženská.

Pak nám babi pustili domů protože v Konstantinkách nebylo volné místo. Bylo to krátce po operaci a nelíbilo se mi, že bychom měli mít tak velkou zodpovědnost. Co kdyby se něco stalo? Ale pak jsem si uvědomila, že to bylo dobře.

Nejdřív jsme museli vyřešit léky, které jí předepsali, protože po nich jen zvracela a nic neudržela v žaludku. Díky známostem se léky pro babi mohly upravit. Každý den jsme tam s ní byli. V životě jsem neviděla babi takhle. Bledá, rty skoro bez krve, ležela na posteli a převážně spala. Bylo to jako dívat se na oživlou mrtvolu. Každou chvíli jsem se dívala, jestli babi dýchá.

Co se dělo, když byla babi ještě doma před lázněmi? Musela jsem do ní cpát jídlo, ale po malých kouscích, protože jeden z prášků způsobuje nechutenství. Veškeré jídlo jí smrdělo a nic nechtěla jíst. Bála se, že to všechno zase vyzvrací. Celkem babi denně musela jíst devatenáct prášků. Jakmile jsem zjistila, že se babi horší u ž při pouhém pohledu na ně, drtila jsem prášky (Siofor tablety skoro nešly drtit). Zamíchala jsem je do přesnídávky a babi je snědla a pak ještě zajedla přesnídávkou. Každou půlhodinu jsem babi nutila jíst malé jednohubky. A taky pít kvůli lékům na odvodnění. Jak se ukázalo, nejlepší volbou bylo mléko z lednice nebo ochucená minerálka. Během dopoledne se babi zlepšila natolik, že na chvíli si šla luštit křížovky. Rozhodně nikdy nenechte, aby se k člověku po operaci přimotal někdo s přístupem: "Když ti to nechutná, tak to nejez." A ještě dotyčného hladí po hlavě jako malé dítě. Tohle chování! nikomu nepomáhá. Další den byla babi víc čilá a sama řekla, že je jí lépe. Nejpernější chvíle nastaly, když jsem se hádaly jídle. Padly i nadávky. Jenomže se zdravím se nežertuje.

Pomáhat babi vstávat z postele byla rutina. Jestli v noci spala? Asi tři čtyři hodiny. Babi nikdy nebyla pobožná, ale slyšela jsem jí, jak se modlí: "Ať už ta bolest přejde."

Řez vedl od horní hrudní kosti až dolů (30 cm) a pak ještě měla malé řezy od vedených elektrod. To o elektrodách vám doktoři neřeknou. Ani neřekli, že když jí dělali "přemostění", použili cévy z nohy v tříslech, u kolene a nad kotníkem. Bolest v tomhle případě se nikdo neumíme představit.

Víte, jak se říká, že lidé zestárnou? Chápala jsem.

16. srpna jsme babi odvezli do Konstantinek. Celou dobu opakovala, že jí tam odvážíme a chceme se jí zbavit, Že se o ni nechceme postarat. Pobyt měla zařízený v Prusíku. Nikdy tam nenechávejte odjet blízké bez doprovodu, protože přijímací rituál by sami nezvládli. A propuštění do lázní rovnou z nemocnice? Chtějte být u toho.

A jak to probíhalo dál? Vím jen útržky, kdy se babi zlepšovala a volali jsme jí několikrát denně. Jediný volný den byla neděle a sobotní odpoledne. Typy procedur? Biolampa na jizvu, rehabilitační cvičení, což jsou masáže, dále pak inhalace vincentky, pak nějaké "zábaly".

Stávající problém? Chuť k jídlu. Za celou dobu - od operace a doposud - babi zhubla tak deset kilo a některá jídla jí pořád páchnou. Podle všeho to může být následek po narkóze. Další nevýhodou je nošení "korzetu". Výjimkou je sprcha.

Závod se smrtí - Brett Hoffman

27. srpna 2016 v 13:53 | Lola Kiss |  Beletrie
Hrozně dlouhou dobu jsem se nebyla podívat v Plzni na náměstí v Levných knihách. Pak se mi naskytla příležitost a neváhala jsem. Zamířila jsem do centra a udělala dobře. Kromě dárku pro kolegyni, jsem koupila i pár knížek pro sebe. Jednou z nich byla i Závod se smrtí od Bretta Hoffmana.

Přiznám se, že jsem anotaci nečetla a knihu si rovnou koupila. Jestli čtu anotace? Někdy ano, někdy se prostě jen podívám na obálku, zadní stranu a název knihy. Řekla jsem si, že vyzkouším něco nového. Bylo to dobře?

Závod se smrtí vypráví o dvojici obchodních konzultantů Stack Partnership. Jack Rogers a jeho obchodní partnerka Stella Sartori. Jestli mi kniha na začátku slibovala nějaké úvody do světa obchodu, rychle mě vyvedla z omylu. Spíš než obchody a Wall Street se řešila historie řádu maltézských rytířů a vraždy. Spiknutí. Zrada.

Stala se z toho klasická detektivka.

"Nicméně ten úkol nebude snadný. Italské rodinné firmy jsou známé svou uzavřeností."

O čem je kniha? Ředitel banky Giorgio Borboli ji najme firmu Stack Partnership, aby mu prověřila jeho největšího klienta hraběte Charlese Aretina. V poslední době mu přidělává hrabě starosti, hlavně kvůli prodělečné stáji formule 1. Jack a Stella se vypraví do Itálie, aby mohli případ sledovat. Z původního záměru, finanční analýzy pro vyhodnocení rizik, sešlo v momentě, kdy se stala první vražda. Jak to tak bylo, nachomýtli se k tomu a rozhodně Stella nehodlala ustoupit. Muselo všemu přijít na kloub.

Zaplést se do spiknutí, kterému nerozuměli, bylo dost zlé samo o sobě. Vědomí, že je jim na stopě profesionální vrah, celou situaci ještě zhoršovalo.

Nebylo to ani tak detektivní, spíš jako plavání s proudem a obě hlavní postavy - Jack a Stella - se zaplétaly do rodinného života Aretinů. Než se kniha dostala ke konci, přestala jsem mrtvoly a "nehody" počítat.

"Pokud to půjde udělat, aniž by to vzbudilo pozornost, myslím, že by oba měli zmizet."

Jedno jsem si odnesla. Jestliže jedete do cizí země, měli byste umět pár slovíček v jejich řeči.

Zhodnocení knihy není lehké, protože jsem se bavila, ale na začátku jsem si říkala: "Hm, takže nic moc." Začátek byla tak trochu...nechytilo vás to hned. Museli jste se k tomu dopracovat. Od půlky knihy se situace zlepšovala. Bohužel nemůžu říct, že by se autorovi podařilo vyvolat napětí nebo ho budovat. Ani se vám v hlavě nerozsvítí kontrolka, abyste na to zkusili přijít sami. Tím, že je kniha Závod se smrtí psaná z pohledu více postav, nemusíte přemítat. Spíš bych si troufala říci, že čím delší jsou pasáže, tím méně vás autor napíná. Méně znamená opravdu více.

Dcera - Kiera Cass

27. srpna 2016 v 13:37 | Lola Kiss |  Beletrie
Váhala jsem, jestli bych si měla přečíst tuhle knihu. Napadlo mě, o čem by to asi mohlo být. Nakonec jsem si řekla, že si ji přečtu. Autorčina předchozí tvorba se mi líbila Selekce, Elita a První. Kiera Cass je dobrá autorka, má netradiční psaní a umí do svého příběhu vnést něco jiného. Přečetla jsem její poslední novinku vydanou v ČR s názvem Dcera.

Bohužel mě kniha zklamala i pobavila. Pobavila mě humornou stránkou. Zklamala, protože jsem si uvědomila, že tohle nebylo zrovna moudré rozhodnutí. Víte, jak někteří autoři píší knihy i z pohledu druhé hlavní postavy? A jak to většinou nedopadne dobře? Tohle je podobný případ, i když přestrojený v sukni. V trilogii Selekce byla hlavní postavou America a očekávala, že princ Maxon bude rozmazlený, a že všichni budou pod jeho úrovní. Nestalo se tak. To bylo první překvapení, které jsem ocenila. Žádná náprava nafoukance se nekonala, tím byl její příběh lepší než ostatní.

Pak jsem do ruky vzala Dceru a poklesla mi ramena. Kiera Cass ukázala Selekci z druhého pohledu. Z pohledu toho, kdo Selekci vyhlašoval - přípravy, vybrání kandidátů, ruch v paláci s tím spojený. A hlavní hrdinka byla opakem Maxona. A to je přesně to, čemu jsem se chtěla vyhnout. Autorka nenapsala knihu z pohledu Maxona, ale z pohledu jeho dcery. Což vyjde v podstatě úplně nastejno.

Důvody? Stejně jako v Selekci, i tady se na začátku knihy objeví první nespokojení lidé, přestože kastovní systém byl zrušen. America si myslela, že je princ Maxon namyšlený, ale on nebyl. Hlavní hrdinka je pravá princeznička.

Kniha mě neuchvátila tak, jako předchozí. Vím, že další díly číst nebudu.

O dvacet let později...

Eadlyn Schreave je dcera Maxona a Americy. Má bratra dvojče Ahrena a pak mladší sourozence Kadena a Ostena. Jednou věcí si je jistá, je žena s největší moci na zemi. Bude královna, a i tak se chová. Na veřejnosti vystupuje jako dokonalá ledová královna a v soukromí... je hodně rozmazlená. Pokud si pod slovem princeznička představíte nějakou vřískající malou holčičku, nejste daleko od pravdy.

Maxon a America poprosili svou dceru Eadlyn, jestli by nepřistoupila na Selekci, a oni by tak mohli vymyslet, jak v zemi urovnat nepokoje. Eadlynina první reakce nebyla vůbec lichotivá. Nikdy neberte rozmazlenému děcku jeho lízátko.

"Selekce?" vypěnila jsem. "Vy jste zešíleli!"

"Eadlyn, uklidni se."

Pohlédla jsem na ni. "Slíbila jsi mi - slíbili jste mi - že mě nikdy nebudete nutit, abych si vzala někoho jen kvůli spojenectví. V čem to je tohle jiné?"
"Vyslechni nás," naléhala na mě.

"Ne!" vykřikla jsem. "To nikdy."

Kile Woodwork je syn Marlee a Cartera. Ti se shodli, že ho přihlásí do Selekce, aniž o tom svému synovi řeknou. Rozhodně byl Kile naštvaný a být tam nechtěl. Ale stejně tam zůstal, aby potěšil svoji matku Marlee. Stejně jako jeho rodiče a sestra Josie bydlí v paláci.

Ve Zprávách byl tedy jenom diskrétní! Zamyšleně jsem se zamračila. Nebo si třeba plánuje, že bude svůj volný čas trávit líbáním se mnou. Nebo je do mě už od svých sedmi let hluboce zamilovaný a teprve teď sebral odvahu k tomu, aby mě přestal prudit a vyznal se mi. Nebo třeba...

Na scéně se také objeví generál Aspen Leger a jeho manželka Lucy nebo Američina mladší sestra May.

Krátká sukně, dlouhé nohy a chlapi mají nehody

25. srpna 2016 v 8:10 | Lola Kiss |  Moje téma týdne
Nikdy mi nepřipadalo, že by příběhy v knížkách pasovaly tak dobře na skutečnost. Přeci jenom jsem si nechtěla připustit, že ten vymyšlený svět, má hodně co dočinění s tím, ve kterém denně žijeme. Konkrétně jsem si říkala, že ta fascinace mužů na holé nohy je až moc zveličená, ale… Je to pravda.

Nakupovala jsem s mamkou v supermarketu a zašla si pro časopis. Když jsem se vrátila, našla jsem mamku, jak se směje a málem jí tekly slzy. Co se asi stalo? Ptala jsem se jí a ona mi napoprvé a napodruhé nedokázala odpovědět. Když se trochu uklidnila, dostala ze sebe důvod. Jeden kluk, co tam dělal na brigádě se tak díval, až to napálil do té stříbrné kovové klece, co jsou v ní prázdné kartónové krabice. Smála jsem se taky, ale chudák ten kluk. Snad se mu nic nestalo.

Jednou stinnou stránkou je ostatní ženy na vás vrhají vražedné a závistivé pohledy. Jak se s tím vyrovnat? Ignorovat je. Protože závistí lidé jsou všude a přiznejme si to, někdy i my sami závidíme jiným. Jestli ale vrháme stejné pohledy, to je jiná otázka.

Nosit do práce krátkou sukni ano, ale pokud máte schovaný vršek. Košile s dlouhými rukávy a k tomu kraťasy. Černobílá kombinace a růžové lodičky k tomu, velmi decentní řetízek. Jinak nic. I to stačilo, aby byla pozornost mužského osazenstva stočená na mě. To mě přivedlo na myšlenku, proč je nahé nohy tolik fascinují. Jasně, že je to lichotivý a pak se tomu i zasmějete, ale stejně je to tak trochu zvláštní. Když máte kalhoty, nevyvolá to stejný dojem jako sukně či kraťasy.

Začala jsem psát tenhle článek, a pak si uvědomila, že vlastně říkám: "Díky, kluci, že jste mi zlepšili náladu."

Někdy je lepší si nevzpomenout

24. srpna 2016 v 13:35 | Lola Kiss |  Ošklivá pravda
Celou dobu křičela, ať odejdou z jejího domu. Celou dobu jim nadávala a opakovala, že v její ložnici nemají co dělat. Hrozila, že pokud neodejdou a nenechají její věci, kde jsou, zavolá na ně policajty. Mluvila i se svým manželem, že by se s tím mělo něco začít dělat. Tohle si přece v jejich domově nemůžou dovolit. Navíc to všechno byli cizí lidi.

Další ráno se probudila a zírala na ní nějaká cizí ženská a nesla jí snídani do postele. Kdo to krucinál byl? Začala znovu křičet, ale její manžel nepřišel, ani její děti se tam neobjevily. Přemýšlela, kde jsou a komu dovolili, aby spal v jejich domě. Zamračeně sledovala tu ženskou v zástěře, jak jí chystá snídani. Nechápala, kde je její manžel, a proč jí snídani nechystá on. Dělal to tak už posledních dvacet let.

Dívala se z okna a seděla na posteli, když jí napadlo, že tam venku by se měla posekat tráva. Navíc se začala mračit, když se dívala na dřevěný altánek. Kdy ho postavili? Vždy'ť říkala, že nic takového doma nechce. Mají krytou verandu. Začala hlasitě volat na manžela.

Přiběhla nějaká ženská a za ní ještě jedna a obě na ní mluvily. Jenomže nerozuměla, co říkají, měla strach. Měla strach, protože neviděla manžela, který za ní vždycky rád přišel, a povídali si spolu. Jasně si vzpomínala, jak se spolu smáli, když šlo jejich poslední dítě na vysokou školu. Tolik povyku, že se bude stěhovat na kolej a bude tam bydlet. Kde vůbec je? Proč není doma?

Oběd jí přinesla ta ženská, co ji viděla ráno a zase jí něco povídala. Tentokrát jí slyšela líp. Aspoň, že jí vykala. Spokojeně snědla oběd a pak se dívala ven, kde stál altánek. Kdy ho postavili?

Do večeře věděla.

Alzheimer.

Jak si podřezat vlastní větev

19. srpna 2016 v 8:40 | Lola Kiss |  Ošklivá pravda
Nikdy bych si nemyslela, že se tohle stane zrovna mě a rovnou první den v práci. Asi mě mělo napadnout, že jednou musí dojít na rčení: "Nikdy neříkej nikdy."

Jak že se to stalo? No, první den v práci chyběla (stejně jako další dva týdny) pracovnice, která mě měla zaučovat. Byl to problém? Jasně že ne. Tady je na všechno spousta času a nikdo po vás nic nechce. Jak se říká, koudel u zadku vám hořet nebude. Ehm, zpátky k tomu podřezání.

Bylo kolem jedné hodiny a to jsem opravdu nevěděla, co bych měla dělat. Koukala jsem na počítač a říkala si, že je to hodně špatné, když mě nebavil ani facebook, hm, bux, goodreads, cbdb, csfd, aj. Jo, od sedmi hodin od rána se toho moc podnikat nedá. Měla jsem toho docela dost. A pak přišla další perlička. Kolegyně, s kterou jsem sdílela kancelář, odchází ve dvě hodiny. A protože jsem neměla zařízené pověření, nemohla jsem zůstat o samotě. Bože chraň! Přešla jsem do jiné kanceláře, kde seděly další dvě kolegyně - jedna služebně starší a druhá nastoupila zároveň se mnou.

Uběhla další hodinka, kdy jsem si poposedávala a nudila se a poslouchala, jak služebně starší kolegyně tu novou zaučuje. Měla jsem toho dost, zvedla jsem se a namířila si to rovnou do kanceláře paní vedoucí. Vztek nepolevil, spíš ještě narostl, když jsem musela čekat před její kanceláří po zaklepání, než mi otevře. Na Dveřích byla koule, nikoli klika.

Paní vedoucí seděla za stolem a počkala, dokud si nesednu. Když se ptala, co přesně potřebuju, ptala jsem se na moji pracovní náplň. Pracovní postupy proto, co dělám, neexistují. Jakmile se zmínila, že moji pracovní smlouvu sepisovala ona, rovnou jsem se ptala, jestli mi může říct nějaké podrobnosti. A paní vedoucí mluvila a mluvila a mluvila a mluvila a já pochopila, že nemá ani ponětí, co moje pracovní místo obnáší. Dělá smlouvu a neví? "Takže nevíte." Utnula jsem její tirádu a podřezala si větev. Ten její výraz byl jako ledová sprcha. To si myslela, že nepoznám, že mi bude kecat okolo, ale jádro vynechá? Za koho mě měla?

Z kanceláře jsem odešla a důsledky slova "nevíte" jsem pocítila až po pár dnech, kdy věrná kamarádka paní vedoucí dělala, že neexistuju. Byla jsem pro ni vzduch a dávala to jasně najevo. Co bylo na tom všem nejlepší? Přišlo mi to k smíchu. Copak se dospělí lidé chovají jako na střední nebo ještě lépe na základce? Samozřejmě. Tohle je totiž reakce zdravého dospělého jedince na kritiku.

Větu: "Nevím, musím si to najít." jsem v práci použila a nestydím se za to. Když něco nevím, nebudu to povídat a povídat díry do hlavy a doufat, že si dotyčný nevšimne, že o tom sama nic nevím. Ale co naplat, dokonalí lidé holt existují! Oslavujme!

Jak probíhá pracovní pohovor?

18. srpna 2016 v 8:54 | Lola Kiss |  Moje téma týdne
1) Když se jim představujete, nečekejte, že Vám jako první podají ruku. Správně by se to tak mělo dít, přeci jenom jste tam v pozici žadatele a tudíž máte nižší status. A jestliže se tak stane, ruku vám budoucí zaměstnavatel nenabídne, nabídněte ruku jako první vy. Nemělo by se? Ale mělo. Sice jdete na pohovor, ale to neznamená, že slušnost zcela vymizí.
2) Zeptají se Vás, proč jste si vybrali právě tuhle práci? Odpovězte popravdě. Jestli důvodem byla dostupnost podle místa bydliště, řekněte to. Bude to známka toho, že z práce nehodláte jen tak odejít a vyplatí se vám to. Bude to prospěšné pro obě strany. Jestli bylo důvodem finanční ohodnocení? Klidně se pochlubte, že jim za ty peníze stojíte. Věříte si, a víte, co dokážete. Nikdy nevymýšlejte důvody, které si myslíte, že by se líbily vašemu budoucímu šéfovi.

3) Když se Vás zeptají, jestli tuhle pracovní pozici chcete? Nebo se ptají, jak byste si vaši práci představovali? Odpovězte jasně a stručně. Mluvte o konkrétních věcech a vyhýbejte se diplomatickým odpovědím. Ty Vás daleko nedostanou a spíš způsobí potíže. Nemluvíte jasně je jako červená vlajka s nápisem: "Vlastně nevím, co chci dělat!" Začněte rozhodovat o sobě sami a nenechte ostatní vzít Vám Vaši volbu.
4) Další dobrou otázkou je, jaké jsou Vaše vlastnosti? Dobrá odpověď není, ale s větou: "Vím, jaká jsem, ale když bych vám to řekla, nemuseli byste mi věřit. Proto nechám na Vás, ať posoudíte, jaká jsem." Není to nic světoborného, ale vyhnete se tak nepříjemnostem, kdy se Vám v hlavě může utvořit černá díra, vy stojíte na jejím okraji a říkáte si: "Sakra, nějaké vlastnosti, rychle. Sakra." Jestli máte slabé stránky? Nikdy se o nich nezmiňujte. Stejně to nikoho nezajímá. Spíš jim připomeňte, že když víte, že máte pravdu, stojíte si za svým a své názory si umíte obhájit. Nejste člověk, který se snadno složí.

5) Svou oblíbenou otázku jsem si nechala nakonec. Vždy se zeptají, jestli máte nějaké otázky. A jaká bude Vaše odpověď? Nasaďte přemýšlivé čelo a zeptejte se, jak by to probíhalo v práci, když byste si chtěli doplnit vzdělání a dělat další školu dálkově. Jak by to probíhalo? Mohli byste si vzít den volna na zkouškové období? Zohlednilo by se Vaše další vzdělání ve finančním ohodnocení? Pokud Vám odpoví ne, víte, můžete říci, že si jejich nabídku promyslíte a dáte jim vědět. Jestliže víte, že jste tak dobří a znáte svou práci, věřte, že to ví i člověk, se kterým děláte pohovor. V životopise není vše, co by o Vás vypovídalo, takže je ideální se během rozhovoru zmínit, kde jste byli a co jste viděli.

Práce jako zkušenost. NIKDY NE život.

17. srpna 2016 v 16:46 | Lola Kiss |  Ošklivá pravda
Jestli jsem si někdy připadala jako Andy? Hm, nemusím vstávat brzo a ani nemusím zůstat do jedenácti hodin v práci. Nenosím si ani věci z práce domů. Jakmile zavřu dveře od kanceláře, práce za bezpečnostní protipožárními dveřmi zůstane. Nikdy jsem nechtěla být jedna z těch žen, která je v práci tak dokonalá a všichni kvůli ní dělají. "Ách."

Proč? Nevidí, že když taková žena odejde domů, je v podstatě pořád v práci. Ráno jí začnou zvonit telefony, lidé něco potřebují, odesílá emaily, zpracovává výkazy a pak je na čase jít domů. A když jde domů, pořád má telefon u ucha. Pořád řeší něco v práci. Pořád přemýšlí jenom o práci. Workoholička? "Nikdy!" popřeli by kolegové v práci.

Nechat pracovní život v práci a budovu opouštět s tím, že jste už znovu sama sebou. Jste to vy a nejste zaměstnanec. Vracet se k práci i PO práci je, jako byste si pomalu pletli provaz. A nebudete to vy, kdo se bude na jeho konci houpat. Kdepak! Bude to vaše rodina, partner, přátelé. Pověsíte celý svůj život, který jste si vybudovali.

První - Kiera Cass

16. srpna 2016 v 17:52 | Lola Kiss |  Beletrie
A jde se do finále. Stejně jako na předchozí díly i na tenhle jsem se těšila. Uběhla nějaká doba a já musela vyrazit do knihkupectví. Jsou knížky, které vám uvíznou v paměti. Jsou knížky, ze kterých načerpáte vědomosti. Jsou knížky, které jsou nezapomenutelné. A kam patří tahle?
35 dívek začalo.
Ale vítězkou může být jen jedna.

První (The One, 2014) od Kiery Cass se stala jednou z mých oblíbených, stejně jako předchozí díly ze série Selekce. Připadá mi správné, udělat malou rekapitulaci. Když si vzpomenu na pochybnosti, které jsem měla. Obávala jsem se, že to bude podobné jako kniha Past od L. DeStefano. To bylo něco, co jsem číst nemohla. Skeptická jsem byla, dokud jsem se nezačetla do Selekce a pak nezhltla Elitu. Jo, bylo to něco, co jsem chtěla číst a hodlala přidat si autorku Kieru Cass mezi oblíbené.

Zůstaly čtyří dívky - Celesta, Elise, Kriss a America. Tohle neměl být klasický pohádkový konec, kde se všichni usmíří. Však víte, co se říká: konec dobrý, všechno dobré. Ne. Kiera Cass není tradiční spisovatelka a to je sakra dobře.

America si byla jistá, že ví, co chce. Akorát to nechtěla říct nahlas jako první. Nechtěla být ta, kdo udělá první krok. Nechávala si zadní vrátka, nechávala si v záloze někoho, s kým by mohla být. S Aspenem.

Určitě mě miluje. Že ano? Tak proč mi to jednoduše nepoví?

Jsme sami, Maxone. Jestli to řekneš, řeknu to taky.

Nic.

"Nevím, jak ti mám poděkovat, Maxone."

Usmál se. "Mně stačí, že máš radost." Odkašlal si. "Vždycky rád slyším, jak a co cítíš."

Tak to ne. Kdepak. Nevybalím to na tebe jako první.

Maxon tvrdil, že je rozhodnutý, ale nevěděl, jestli je na tom America stejně. Ani on nemohl udělat poslední krok. Nemohl riskovat, že jeho city nebudou opětované. Měl další tři dívky, ze kterých ho doopravdy měla ráda Kriss.

A pak tu byly ty chvíle, kdy se všechno na čem America s Maxonem pracovali, hroutilo jako domeček z karet. Jeden takový moment nastal, když Maxon a America přijali návrh na setkání s dvěma severskými rebeli - Augustem a Georgiou -. A důvod? Maxonův celý život byl nalinkovaný, každý mu říkal, co má dělat, jak se má chovat a co nikdy nesmí. Když mu severští rebelové navrhli, aby si vzal Americu, vybuchl. Maxon se postavil proti a America se pak stáhla do sebe.

"Co to říkáš?"

Pokrčila jsem rameny. "Jsou tu další tři dívky. Pokud máš jen jednu šanci, měl by ses ujistit, že ji nepromarníš se mnou."

Na to jsem odešla. Naštvaná na něj - za to, jak mi kvůli němu je - a naštvaná na sebe - za to, že jsem všechno ještě zhoršila.

Bylo to s nimi jako na houpačce. A horší bylo, že ta houpačka se nedala jen tak zastavit nebo zpomalit. Možná by bylo lepší přirovnání kolotoč. Jakmile se jednou dostanete ven, je nemožné vrátit se zpátky. Nemožné? Asi proto, že potřebujete delší čas na oddych než znovu naskočíte dovnitř.

Usmála jsem se a stiskla ho. Oplatil mi to. Jak jsme se takhle drželi, svírala jsem mu ruku stále silněji. Došlo mi, že ho nechávám jít. Doopravdy jít.
America se rozhodla ohledně Aspena

Situace s králem se vyostřila. Jednou ze zkoušek, kterou měly dívky z elity podstoupit, byla zkouška zákona. Každá měla za úkol poslat do vězení jednoho odsouzeného člověka. Většinou se jednalo o zloděje, který by měl být zbičován, ale král rozhodl o trestu vězení. America věděla, že neudělá něco, co je proti jejímu přesvědčení. Nebude skákat, jak král píská. A následky si ponese sama...

Uličkou jsem ho vedla k pódiu, na kterém seděla královská rodina. U schůdků jsme se zastavili a já jsem se s povzdychnutím obrátila na Adama.

Jednu po druhé jsem si sundala nádherné náušnice od Maxona a vtiskla jsem je Adamovi do dlaní. Zůstal stát jako opařený. Dala jsem mu svůj překrásný nový náramek. A pak - jelikož jsem chtěla ukázat, jak moc to myslím vážně - jsem si sáhla za krk a odepnula řetízek s ptáčkem, který mi daroval táta. Doufala jsem, že jestli mě sleduje v televizi, nezlobí se na mě. Když jsem všechno věnovala Adamovi, zavřela jsem mu dlaň s pokladem a ustoupila do strany, aby stanul přímo před králem Clarksonem.

Ukázala jsem Adamovi na trůn a nahlas pronesla: "Běž, věrný poddaný, a splať králi svůj dluh."

To, jak se král zachoval, překvapilo a vyděsilo i ostatní dívky. Rozhodně si America nepolepšila a v králových očích viděla jedno jasně. Bude muset hned vypadnout ze selekce. Nikdo mu nebude podkopávat autoritu. Nikdo. Naneštěstí dokázal Maxon vyjednat malý ústupek, i když America nedokázala říct, jestli Maxona miluje. Neřekla to, ani když ji nutil král a Maxon tam jen stál. To byl další rozkol mezi nimi. Pak následovala smutná zpráva, Američin otec zemřel.

America strávila pár dní se svou rodinou. Pak se vrátila a byla velmi překvapená. Maxon nechal z elity pouze ji a Kriss. A když se večer viděla s Maxonem, řekl jí, kdo bude jeho manželka. America. Jenomže radost neměla dlouhého trvání. Maxon viděl, že America a Aspen se znali z dřívějška. A že byli víc než jen známí. Jednu věc chtěl Maxon od každého, aby mu nikdo nelhal, zvláště ne America.

Dohoda s láskou (Neighbor from Hell #2) - R. L. Mathewson

14. srpna 2016 v 19:22 | Lola Kiss |  Beletrie
Tolik čekání...

Kniha konečně dorazila. Akorát název je trochu zvláštní. Není volně přeložen. Není přeložen vůbec. Je prostě vymyšlený. Možná postavený na hlavní myšlence? Svým způsobem ano. :-P

Perfection (2014) od R. L. Mathewson je v češtině přeloženo jako Dohoda s láskou: Když pan Božský hledá slečnu Dokonalou... No dobře, prostě jsem ten český název skousla a začetla se. Znovu se tu setkávám s klanem Bradfordů.

"I přes všechen ten blázinec tady a zjištění, že všichni Bradfordovi, alespoň ta mužská část, jsou, co se jídla týče, psychopati, zájem má."
- Zoe -

Devětadvacetiletá Zoe O´Shea pracovala tři roky jako sekretářka, která dělala veškerou práci za svého šéfa. V práci si ji nevážili a denní šikana se stala stálicí v její plastové, čtvercové kóji. A jednoho dne udělala Zoe chybu - nahlásila, že manželka majitele firmy ji tuneluje a dostala padáka. Bohužel má další "nepříjemnost", co ji v životě neuklidňuje. Souseda z pekla...

Tomu říkám Den Blbec:
V tom jí ruce sklouzly, a než stačila okýnko zachytit, zapadlo do dveří, a pokud mohla hádat podle zvuku, který následoval, prasklo. Dlouho tupě zírala na prázdný okenní rám, pak vzala kabelku a už ji ani nepřekvapilo, když se jí utrhlo ucho. A že se jí o minutu později zlomil podpatek na levé botě, taky ne.

S kabelkou přitisknutou k hrudi dokulhala ke vchodovým dveřím. Cestou na verandu zapadla dvakrát do bahna a ztratila botu, pravou. Stála tam a lovila v promáčené kabelce klíče. Když je konečně našla, třásla se zimou a měla na krajíčku.

Trevor Bradford pracuje u rodinné stavební firmy a je mu jedno, že celý jeho byt vypadá, jako by se tam denně prohánělo tornádo. Ignoruje sousedku a svou nájemnici a zkrátka nevidí, že dělá věci, které jeho malou nájemnici vytáčí. Jeho nejčastější odpovědí je, že je chlap a tak to prostě chodí. Přece nebude furt chodit nakupovat po práci, když dělá celý den a je děsně utahanej, že jo.

Zoe byla klidná a tichá, protože ji to naučila práce, kterou nenáviděla. A rozhodně nepotřebovala, aby jí někdo další přisypával sůl do rány. Někdo jako její nepříjemný soused z pekla, Trevor. A jakou povahu má Trevor? V puse nemá filtr a rozhodně si nebere servítky a plácne každou myšlenku.

"Dobře, tak mi vrať tu pizzu," řekla a v očekávání natáhla ruce.

"Ne. Ty mi vrať moje křidýlka."

"Ne."

Něco se v něm zlomilo. Nebyl si jistý, jestli to bylo z hladu, z toho pocitu trapnosti, že ho v noci slyší, nebo z celé téhle situace, ale řekl něco, čeho litoval ještě dřív, než vypustil z úst poslední slabiku.

"Ne že bys ji zrovna ty potřebovala."

Jejich sousedské vztahy se tímto odstartovaly. Zoe a Trevor si navykli na jakousi rutinu, na kterou se nevědomky těšili. Jedním takovým zvykem je čtení knížek a konkrétně sága Stmívání. Trevor se neustále ptá, kdy dojde na sex a Zoe si s ním pohrává a říká, že to bude určitě v tomhle díle.

Trevorova slova, která začala kamarádství se Zoe, měla dopad, na který ani on nechtěl myslet, ale musel. Všiml si, že něco není v pořádku, když se podíval do Zoeiny lednice. A také zjistil další podrobnosti...

Není žádný doktor, ale limit dvanáct set kalorií denně určitě není zdravý. Zejména když se Zoe k téhle hranici většinou ani nepřiblíží. Ne že by jí kalorie počítal. To ne. Zoe ale nechává svůj jídelní deníček na lince a on si dal za úkol do něj každé ráno nakouknout. To, co viděl, ho naštvalo.

Zoe hladoví.

Zoe vyrůstala po pěstounských rodinách, než utekla a začala se starat sama o sebe. Vystřídala přes sto třicet rodin a ani v jedné nedostala nic než: "Nauč se být zticha!" Trevor zase musel jako malý přijmout fakt, že kvůli dyslexii ho jeho vlastní otec považuje za ubožáka a debila.

Věci se začaly měnit a Trevor si uvědomil, že se na Zoe dívá jinak a přitom se na ni dívat jinak nechce. Vinu dává svému kamarádovi dole. Bohužel na něj nemůže svádět všechno.

Užuž se chystal vyřídit ten lov na pavouka, když jeho pozornost upoutalo známé růžové logo na skupince tašek ukrytých vespod hromady. Chvilku se snažil odolat pokušení, pak ale pokrčil rameny a přešel k nim. Řekl si, že kdyby se Zoe vrátila a přistihla ho, vymluví se, že tu hledá pavouky. V duchu se poplácal po zádech, protože moc dobře věděl, že by mu ještě poděkovala.

Další ranou pro jeho ego a důkazem, že nevidí Zoe jako svou malou nájemnici...

Co to s ním k čertu je? přemýšlel, když mu nevěnovala ani pohled. Je přece Bradford! A Bradfordové jsou známí tím, že jsou to kanci. A tahle malá, obvykle nevýrazná ženská se ani neobtěžuje, aby se ho pokusila dostat do postele, i když je evidentně zoufalá. To ho sakra uráží!

Zoe odešla do baru, kde si chtěla najít muže na jednu noc. Do samého baru přišel i Trevor s kamarády z práce. Oba se navzájem ignorovali, dokud se k Zoe nepřimotal jeden chlapík a Trevor ho okamžitě odehnal a pak i všechny ostatní. Zoe mu nepoděkovala a rovnou mu řekla, co si o jeho chování myslí. Trevor přišel s dohodou, která by jim oběma byla prospěšná. Zoe nechce vztah a Trevor nechce vážný vztah se Zoe. Bude to čistě fyzické.

Stejně by to nevydrželo dlouho. Za nějakých padesát šedesát let by to skončil. Nikdy s ní nechtěl nic trvalého, takže ho to netrápí. Je to v pohodě. Je to víc než v pohodě, pomyslel si a pěstí prorazil zeď.
- Trevor -

Trevor se nestačí divit, kam jeho tichá nájemnice poděla:

"Dobře, ale když se ti nebude chtít řídit, nebo ti to chcípne, zavolej, přijedu a odvezu tě. Aspoň si zajezdím." Rychle ji políbil na čelo, podrbal psy za ušima a zamířil ke dveřím.

"A co kdybych si na tobě chtěla zajezdit já?" zeptala se škádlivě a zasmála se, když zakopl o svoje vlastní zatracený nohy.

Život pracujícího člověka

10. srpna 2016 v 6:56 | Lola Kiss |  Ošklivá pravda
Nechtěla jsem jít na školu, kde bych měla prezenční studium namísto dálkového. Chtěla jsem jít do práce a vydělávat si. To se mi také splnilo, s jedním malým háčkem. Takový drobný detail. Problémek. Víte o něm a po čase vám začne vadit tak hodně, že to nezvládnete. Je to jako s puchýřem. Hezké nové botičky a vy se v nich zrovna procházíte déle, než by bylo vhodné. Nohy tím začnou trpět, ale když se objeví puchýř, je to jako červená na semaforu. Jasně, ujdete s tím dalších pár metrů a snažíte se ignorovat bodavou bolest. Snažíte. Opravdu. Jenomže to člověk dlouho nevydrží. Bota musí dolů. A je úplně jedno, kde se to stane.

V mém případě se tohle děje právě nyní. Mám práci, která by mohla být v pohodě, vlastně by mě bavila. Kdybych nepotakala Mirandu. Jo, ta dokáže člověku otrávit den, nebo z něj v očích jiných lidí udělat hlupáka. A bohužel toho hlupáka z lidí dělá často a vědomě. Nejsem jediná, komu se to stalo a rozhodně můžu prohlásit, že jsme si to nikdo nezasloužil. Tohle jsem zažila na střední, kdy mě sjela - rozumí se tím veřejně ponížila - paní učitelka na angličtinu před celou třídou. Připadala jsem si hrozně. A celý ten výstup na angličtině trval asi deset minut. Důvodem byla má neznalost slovíčka vlak. Po čase jsem na paní učitelku nevzpomínala ve zlém, byla skvělá.

Tady v práci jsem se naučila jednu věc, pracuj s tím co máš a neptej se po tom, co bys sice vědět měla, ale Miranda to nebyla schopná říct. Nehledej odpovědi tam, kde víš, že je najdeš, protože ona ti pak řekne: "Hm, to je hezký, že jste si to našla, ale já jsem to věděla." Odpoví vám, poté, co jí vylíčíte, jak jste si to zjistila a vyřešila tím její problém. A proč jí to nevěřím? Poznáte, když o něčem mluvíte a ten dotyčný naprosto nechápe, o čem to mluvíte. Smutná pravda? Měla by to vědět.

Překousni to

8. srpna 2016 v 20:42 | Lola Kiss |  Ošklivá pravda
Je legrační, jak mnou kdysi dávno nenáviděná otázka nevyvolává stejnou reakci. "Jak bylo ve škole?" Teď mi to přijde bezvýznamné. Dneska tu otázku nahradila jiná: "Jak bylo v práci?"

Jestli se ještě jednou někdo zeptá, jak byl, zakroutím mu krkem. Bylo by to jiné, kdybych dělala práci, co jsem chtěla? Ano! Nadávala bych na ni, jasně že jo. Jenomže bych se do práce i tak těšila.

Dělat něco co vás nebaví? Nejsem výjimka. Prostě jdete do práce, chipnete si, sednete ke stolu a děláte úředničinu. Pak oběd a další papíry. Je to rutina, na kterou najedete a pak to přejde na automatiku.

Nejlepší část? Tři měsíci zaškolování bez toho, kdo by měl zaškolení provádět. A ještě lepší, když ani nemáte pro vaši práci schválené pracovní postupy nebo vnitřní pravidla.

A když se něco podělá? Neuděláte nic. Nemůžete, protože o tom nic nevíte. Jedete na slepo a čekáte, jestli to bude v pohodě nebo vám něco bouchne do obličeje.

A co zbývá? Držet pusu a překousnout neschopnost ostatních a vlastní nevědomost. Vždyť, kde hledat návod, když žádný není?