Dívka ve vlaku - Paula Hawkins

24. června 2016 v 11:00 | Lola Kiss |  Beletrie
Dívka ve vlaku od Pauly Hawkins. Dostala jsem ji jako vánoční dárek, ale tenhle titul jsem si nevybrala. Ani mě nenapadlo koupit si knihu, když byla všude tolik propagována, tolik vychvalována. A dokonce jsem se nemohla zbavit upozornění na ni v rádiu. Jo, osud má fakt smysl pro humor.

Paula Hawkins vydala tuto knihu jako svou prvotinu a pokaždé, když se podívám do anotace, vidím, kde se a na jak dlouho umístila, a co to vypovídá o její kvalitě. Autorka se věnovala novinařině, žije v Londýně a vyrůstala v Zimbabwe. Dívka ve vlaku byla rozšířena do 35 zemí. A jaké jsou hodnocení knihy?

"Od Zmizelé nás nic nemrazilo tolik jako Dívka ve vlaku, a navíc s tak kouzelně nespolehlivým vyprávěním."

Tady jsem si říkala: "To jako vážně? Přirovnávat jednu knihu k druhé? Ne, přirovnávat. Doslova říct, že tohle je nová Zmizelá." Pěkná blbost. Zmizelou jsem četla a rozhodně můžu říct, že tohle není jako ona zmíněná kniha. Podobu vidím pouze v tom, že kniha je vyprávěna postavami z knihy - Rachel, Annou, Megan.

"Alfred Hitchcock nové doby a generace."

No, možná. Rozhodně bych neřekla, že kniha má takový efekt jako jeho filmy nebo styl žánru.

"Musela jsem číst až do rána."

Jo, to bych musela taky, abych ji měla co nejrychleji za sebou a nemusela se s ní babrat.

Rachel Watsonová pracovala jako PR, ale kvůli jejímu nadměrnému pití dostala padáka. Rachel pila pravidelně, ale hodně začala pít až po svatbě a v době, kdy se marně pokoušeli s manželem Tomem o dítě. Pak začala pít nezřízeně. Alespoň takhle to tvrdí Rachel sobě. Po pětiletém manželství zjistila, že Tom je dávno zamilovaný do jiné ženy. Rozvedli se.

Tom Watson se s Rachel rozvedl, protože už ji nemiloval. Nedokázal s ní vydržet. Zamiloval se do Anny, kterou si vzal a narodila se jim dcera Evie. Tom se však potýkal s jednou drobností, která jim nedávala poslední dva roky spát. Rachel nevzala rozvod dobře a během opileckých záchvatů jim dělala ze života peklo.

Devětadvacetiletá Megan Hipwellová pracovala jako ředitelka umělecké galerie. Firma se na předměstí neudržela a Megan zůstávala doma. Žila v domku u železniční trati s manželem Scottem. Scott jezdí pravidelně do práce, je konzultantem IT oddělení.

Třiatřicetiletý Scott Hipwell je celý den v práci a manželku nechává doma, říká, že nemusí pracovat. Ať si odpočine a předhazuji jí smrt jejího bratra Bena (Ben zemřel před 14 lety). Scott Megan podporoval, aby chodila na schůzky s terapeutem a ten jí pomohl vypořádat se s Benovou smrtí, nespavostí, úzkostmi...

Rachel vyhodili z práce, ale ona přesto jezdí vlakem a sleduje dům Jasona a Jess, kteří pro ni představovali dokonalý pár. Pár, kterým vymyslela jména a příběhy jejich života. Dokonalého života, jak se jevilo na první pohled z okénka. Jenomže to nebylo dokonalé. Jess byla nešťastná Megan a Jason byl zaslepený Scott.

V knize se objevuje pohled na jeden příběh od Rachel v roce 2013, od Megan v roce 2012 a 2013.

Když Megan zmizela, Rachel se potýkala s black outem, neměla tušení, co se stalo a co dělala v onu noc. Sepsala si seznam, co se mohlo stát Megan.

Utekla s milencem, kterého budu označovat jako B.

B. jí ublížil.

Ublížil jí Scott.

Ublížil jí ještě někdo jiný než B. či Scott.

Zdá se mi, že pětka nijak zvlášť v úvahu nepřipadá, protože vražda spáchaná docela cizím člověkem není příliš častá záležitost.

Rachel v knize vystupuje jako alkoholička, ale jako taková není příliš přesvědčivá. Rozhodně nenastaly momenty, kdybych se potutelně usmívala jako u Všechny staré nože http://lola-kiss.blog.cz/1511/vsechny-stare-noze.

A co mě vadilo hodně byla Meganina volba terapeuta, protože ona to nebrala jako terapii, ale jako možnost jak dostat doktora Kamala Abdica do postele. To mě také štve, že autorka strčila do postele Megan a Kamala. Ukázala na to, že on vlastně nebyl tak dobrý, když si neuměl držet odstup. Spát s klientem je jako porušení základních pravidel. Je to také zničení důvěry.

A pak došlo na má slova, kdy si Megan uvědomila, jak to bude s...

Co jsem si to namlouvala? Že jsme spolu doopravdy navázali spojení? Že mezi námi vzniklo něco opravdového? On přece nemá v úmyslu se mnou kamkoli odjet. Jenomže já jsem mu na vteřinu uvěřila, dokonce nejen na vteřinu - a právě to mě sere nejvíc. Chovala jsem se jako směšná naivka. A on se mi mezitím vysmíval.

A co si myslela Anna o Rachel, když si začala s jejím manželem Tomem před třemi roky?

Sedávali jsme u okna - Rachel byla v Londýně, v práci, takže nehrozilo nebezpečí, že by náhodou prošla okolo a všimla si nás. Ale stejně v tom byla špetka vzrušení: co když se z nějakého důvodu vrátí domů dřív? Třeba jí bude špatně nebo si zapomene nějaké důležité písemnosti. Snila jsem o tom. Silou vůle jsem se ji snažila přimět, aby jednoho dne prošla kolem výkladu, uviděla Toma se mnou a okamžitě pochopila, že už jí nepatří.

A pak jsem knihu dočetla. Nadšením jsem neskákala. Jednoduše jsem knihu přečetla, zavřela a uklidila do knihovny. Žádné nadšení nebo malé uznání. Prostě "dobře". Nečekala jsem, že se to vyvine takhle, ale... aspoň to nespáchal komorník. :-P
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama