Cena nevinnosti - Rebecca James

22. června 2016 v 8:49 | Lola Kiss |  Beletrie
Když jsem si myslela, že mě nic nepřekvapí, spletla jsem se. Sweet Damage (2013) od Rebeccy James mě překvapilo. Cena nevinnosti jako název nebyl nic moc, dokud jsem se nezačetla do knihy. Dům, kde žije osamělá dívka a nikdy nevychází ven. Kluk, co potřebuje levné bydlení se nastěhuje do domu z roku 1890 , do Fairview, kde: je šero, temné stíny, hromada pavouků v dárkové krabici, někdo ho pozoruje ve spaní, někdo rozmlátí nádobí v kuchyni, někdo napíše na podlahu a zdi větu "TADY ŽIJE SMRT", slyší kroky, bušení na dveře, ale nikde nikdo...

Všude na mojí posteli byli pavouci. Převalující se a rozlézající se černá masa pavouků. Bylo jich tam tolik, že skrz ně skoro nebyla vidět bílá přikrývka. Deka plná pavouků. Jako noční můra.
- Tim -

Rebecca James se narodila v Sydney, kde se odehrává i tento příběh. Pracovala jako číšnice, vyučovala angličtinu a její první psychologický thriller pro mladé nesl název Krásné zlo.

Tim Ellison bydlel u své přítelkyně Lilly, dokud se z ní nestala bývalá. I tak u ní zůstával, dokud mu neřekla, aby se odstěhoval. Její nový přítel Patrick ho zrovna nemusel. Tim zavolal na nabídku pokoje za sto babek a získal ho. Divil se, když mu řekli, že byl měl vyřizovat i pochůzky...

"No, ta majitelka, holka, která se jmenuje Anna, trpí agorafobií a není schopná chodit ven. Potřebuje trochu pomoct. S nakupováním a tak. To je všechno," dodal jsem. "Není to moc těžký."
- Tim -

Anna London žila v obrovském domě, kam se nyní nastěhoval do pokoje nový nájemce. Anna mu řekla, že má agorafóbií a nechodí ven. Její panické ataky se mohou objevit kdykoli a kdekoli. Cokoli mohlo být spouštěčem. Její nový nájemce Tím souhlasil s občasným nákupem, a Anna se chovala velmi zvláštně. Její jediný dva přátelé byli Fiona a její bratr Marcus Harrowovi. Nic ale není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá...

Náhlý nápor vzteku smetl všechny zábrany, díky kterým byla Anna jindy povolná a smířlivá. Uvědomovala si, že se na ni všichni dívají, ale bylo jí to jedno. Postoupila blíž k matce a vyjela: "Ty nejsi schopná snést, že s tátou tak dobře vycházíme. Prostě žárlíš!"

Frances se to pokoušela ukončit smíchem, ale Anna viděla v jejích očích stud - stud a strach - a na chvíli se cítila přímo opilá mocí.

"Není divu, že už tě nemiluje. Jsi strašná, žárlivá ženská. Já tě nenávidím, Frances. Nenávidím tě."
- Anna před třemi lety k matce, která jí dělala ze života peklo -

Anna poznává, že přítomnost dalšího člověka v domě ji mění, a rozhodně k dobrému. A jak se ukazuje, její agorafobie měla hodně důvodů pro vznik. V sedmnácti přišla o oba rodiče. Matka zemřela při autonehodě a otec zůstal v kómatu. V nemocnici žil ještě tři týdny. Anně zůstali pouze Fiona a Marcus Harrowovi.

Ztráta rodičů měla za následek další důvody pro drastickou změnu Anny...

Byl neobvykle uvolněný a nevázaný. Alkohol mu rozzářil oči, rozšířil úsměv a rozvázal jazyk. Povolil si kravatu a rozepnul horní knoflíčky u košile. Vlasy nad čelem mu trčely, jako by si je bezmyšlenkovitě projel rukou. Seděli u stolu, stále opilejší, mluvili o všem a o ničem. V určitou chvíli slova přestala dávat smysl a Anna už se nepokoušela pochopit, co jí Marcus říká, ale jen si prohlížela jeho obličej. Poprvé si všimla silné, hranaté linie jeho čelisti, stínů strniště na jeho pleti, jeho hlubokých hnědých očí. Napadlo ji, že by ho políbila, dotkla se jeho obličeje, a aniž by přemýšlela, zvedla ruku a přitiskla mu prst na rty.

Anna zjistila, že je těhotná a zamlčela před Fionou, kdo je otec dítěte. Fiona i Marcus se přestěhovali k ní do domu a všechno se zdálo být v pořádku. Pomáhali jí a starali se o ní. Anně se pak narodil chlapeček Benjamine. Za osm týdnů zemřel...

"Byl to tvůj přítel." Bylo to konstatování, ne otázka. Byl jsem přesvědčený, že alespoň tuhle část jsem pochopil.

"Bože můj, Time, to ne. Nebyl to můj přítel." Zdálo se, že ji můj omyl rozčílil, rychle jsem to v duchu znovu přebíral. Takže přítel ne. Tak kdo to sakra byl?

"Nebyl to můj přítel," dodala. "Byl to můj syn."
- Anna se otevřela a měla šanci na uzdravení -

Ale to by bylo jednoduché. Ne, tohle nestačilo. Takže pak se objevily další věci, které vypovídaly o příběhu za tím Anniným.

"Mezi tím vším jsem objevil fotku. Fotku, která byla roztržená vejpůl a poničená. Byla to zjevně fotografie Anny a někoho dalšího - plavé vlasy a útlá postava byly nezaměnitelné - ale ten druhý člověk byl odstřihnutý a Annin obličej vyškrábaný něčím ostrým. Rozčilené čáry procházely cik cak přes její hlavu, takže měla strašidelně bezvýraznou tvář.
- Tim neprohledával Lillyinu kabelku záměrně -
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama