Nejdelší jízda

8. února 2016 v 20:00 | Lola Kiss |  Beletrie

Dva odlišné příběhy, které se na konci knihy setkají na krátký okamžik a zanechají dojem. Nejdelší jízda od Nicholase Sparkse http://lola-kiss.blog.cz/1504/nicholas-sparks. Její adaptace běžela "nedávno" v kinech a upoutala pozornost. Hlavně tím videem, kdy Sophia sledovala, co se ve skutečnosti stalo Lukeovi na osudném býkovi Velkém bijci.

Luke Collins pracuje tvrdě na ranči, který vlastní jeho matka, a jenž jim slouží jako zdroj obživy. Luke původně jezdil na býčí rodea, ale po nehodě potřeboval čas na zotavenou. Jeho matka s tím nesouhlasí, ale Luke k ježdění vrátil, a peníze používal na obnovu ranče a jiné výdaje.

Sophia Danková je v posledním ročníku a plánuje si kariéru v uměleckých galeriích. Její kamarádka Marcia ji hodlá vytáhnout mezi lidi a společně s dalšíma holkama ze sesterstva se jedou podívat na jízdu na býcích a do baru.

Ira a Ruth Livinstonovi spolu byli skoro třičtvrtě století, neměli děti, ale měli jeden druhého, i když to nebylo občas dost. Nebyli dokonalý pár, ale našli něco, co je drželo pohromadě. Jeden v druhém našli to něco, co dva lidi udrží spolu. Ira pracoval jako obchodník s galanterií a Ruth byla učitelkou.

"Důvěřuj lidem, dokud ti neposkytnou důvod, abys nevěřil. A potom už se k nim nevracej."


Kniha je vyprávěna z pohledu Lukea, Sophie a Iry. Příběh začíná Irou, který se probouzí v autě. V nabouraném autě, které je z části zasněžené a on nemá sílu, aby se pohnul nebo cokoli udělal. Vzpomíná na život, který prožil a společnost mu dělá představa jeho milované Ruth vedle něho.

Sophia a Luke se spolu dají rychle dohromady a brzo se ukazuje, že jejich vztah bude buď tím, co přežije dlouho nebo rychle vyhasne. Na jedné z jejich prvních schůzek byli v sushi restauraci.

"Jaký je rozdíl mezi nigiri a maki suši?" zeptal se.

Sophia si také pročítala jídelní lístek. Když přišla servírka, objednala dvakrát japonské pivo Sapporo, pro každého jedno. Luke ani u piva netušil, jak bude chutnat. "Nigiri znamená, že ryba je položená na rýži," vysvětlovala. "Maki, že je zabalená do mořské řasy."

"Do řasy?"

Mrkla. "Je to dobré. Uvidíš."

Ira se snaží udržet při vědomí a společně s Ruth mluví o společném životě. Ve filmu je to formou dopisů, které Sophia předčítá Irovi. Tady se Ira sám pouští do vyprávění, které ho udržuje od myšlenek na to, že leží zaklíněný v autě, zasypaný sněhem a pociťuje prvotní příznaky vnitřního krvácení.

I Ruth napsala Irovi pár dopisů...

Zřejmě jí dodávaly klid a myslím, že to byl důvod, proč se mnohem později rozhodla mi také napsat. Našel jsem ten dopis až po její smrti, ale v mnoha ohledech mi zachránil život. Věděla, že to budu potřebovat, protože mě znala lépe, než se znal já sám.

Sophia doprovází Lukea na různé jízdy, ale přestane v momentě, kdy zjistí pravdu. Sophia ví, že je do něj zamilovaná, ale nemůže s ním být, pokud bude pokračovat ve své snaze se zabít. Podle doktorů k tomu nemá daleko a ani sám Luke nepřiznává, nakolik ho jízdy vysilují. Rozejdou se a Sophia se stáhne do sebe a soustředí se na školu. Lukeovi dala definitivu. A ultimáta nikdo nebere dobře. Sophiina nejlepší kamarádka jí nedokáže nabídnout útěchu, protože se dala do kupy se Sophiiným bývalým, který jí podváděl. Marcia ze začátku nic neřekla, ale Sophia se to dozvěděla a byla uražená a naštvaná.

Rozhovor mezi Irou a Ruth, který přehrává události krátce poté, co Ruth doma zemřela a Ira ji našel.

"Já o tom nechci mluvit."

"Proč ne?"

Můj chrčivý dech plní auto, když hledám slova. "Protože se stydím."

"Za to, cos udělal."

Zná pravdu, já přikývnu a bojím se, co si o mně myslí. Po chvíli zaslechnu její povzdech.

"Měla jsem i tebe velký strach. Po šivě, když všichni odešli, jsi nic nejedl."

"Neměl jsem hlad."

"To není pravda. Celou dobu jsi měl hlad. Ty ses rozhodl, že si toho nebudeš všímat. Hladověl jsi."

"Na tom teď nezáleží...," zajíknu se.

"Chci, abys mi pověděl pravdu," naléhá dál.

"Chtěl jsem být s tebou."

"Ale co to znamená?"

Konečně jsem otevřel oči, to dohadování mě už unavovalo. "To znamená, že jsem se pokusil zemřít."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama