Všechny staré nože - Olen Steinhauer

25. listopadu 2015 v 13:00 | Lola Kiss |  Beletrie
"Fantastické drama ze světa CIA."

"Špionážní román s hitchcokovským napětím."

Všechny staré nože napsal Olen Steinhauer, americký spisovatel, který se narodil v roce 1970. V Bostonu vystudoval tvůrčí psaní, získal stipendium, a strávil pár let v Rumunsku, Chorvatsku, Itálii a ČR. Začínal psaním thrillerů, které se odvíjely v době studené války, ale proslavil ho špionážní román Turista (Angelina J., Johnny D.). Známé jsou také Americký špion a Nejbližší východ.

Henry Pelham pracoval jako agent CIA v terénu se sítí zdrojů a sbíral informace. Po tragédii, která se odehrála v Rusku, odešel do Vídně, aby na vše zapomenul. Jenomže minulost nikdy nespí.

Celia Harrisononá žila s Henrym rok, než došlo k tragédii Flanker v Rakousku a ona si uvědomila, že nic není jako dřív. Odešla ze CIA a na Henryho zapomněla.

Když jsem četla knihu na začátku, řekla jsem si: "A sakra!" Teď, v době, kdy se řeší válečné konflikty v Ukrajině a Sýrii, řeší se emigranti, se vydala tahle kniha. Hned na začátku vás seznámí s teroristickými útoky a radikální skupinou Aslim Taslam. Jasně, je to kniha, která vypráví smyšlenky, ale no, necítila jsem se zrovna pohodlně.

Všechny staré nože,
které rezivěly v mých zádech,
teď vrazím do těch tvých.

Všechny staré nože je přesně to, co potřebujete, abyste si uvědomili, že existují knihy, které vás dokážou vtáhnout do děje a vy čtete mezi řádky, co se odehrává mezi Henrym a Celií. Oba jsou agenti CIA, a přestože Celia skončila, nikdy nepřestane být tou, která věděla nejvíc. Henry byl pověřen vyšetřováním starého případu Frankleru, měl najít toho, který vyzradil důvěrné informace a kvůli tomu přišlo sto-dvacet lidí o život.

Během jednoho rozhovoru v poklidné, skoro nudné restauraci se střetne Henry se svou bývalou milenkou Celií. Henry letěl do Kalifornie s jediným úmyslem. Potvrdit svá podezření a postarat se o ně. Celie chtěla konečně získat důvody, proč k tomu došlo. Slovní souboj, který říká vše a zároveň to dochází jednomu, kdežto druhý tápe.

Jde o obyčejný rozhovor, která má jediný konec. Přežije pouze jeden, protože CIA neposílá své lidi před soud.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama