Než jsem tě poznala (ME BEFORE YOU)

19. listopadu 2015 v 18:25 | Lola Kiss |  Beletrie
Nechala jsem se zlákat kamarádčiným doporučením a do knihkupectví vyrazila s jasným úmyslem. Koupit si knihu Než jsem tě poznala od Jojo Moyes. Četla jsem od ní Stříbrnou zátoku, a nadšená jsem nebyla. Spíš jsem si řekla, že je to něco, co bych raději nikdy ani číst nechtěla.

Will Traynor (35) je kvadruplegik (poraněná mícha, krční obratle C5/6), a předtím býval právníkem, nebo spíš velkým obchodníkem ve stylu Edwarda z Pretty Woman. Dařilo se mu, a jeho koníčky zahrnovaly adrenalin. Chvíli nedokázal sedět v klidu a procestoval celý svět.

Lou Clark (27) pracovala šest let v kavárně, dokud kavárnu nezavřeli a Lou si nemusela hledat novou práci. Vyzkoušela toho hodně a nakonec skončila jako společnice pro Willa.

Lou nemůže Willa vystát, protože je na všechny protivný a vzhledem k jeho stavu je to i pochopitelné. Kromě depresí se utápěl v nenávisti a to do té míry, že se pokusil o sebevraždu. Následně se jeho matka rozhodla, že ho nenechá samotného a do hry vstoupila Lou. Neměla žádné zkušenosti a o Willově pokusu nevěděla.

Časem se z nich stali přátelé a pak se Lou do Willa zamilovala. Vzniklo mezi nimi pouto, které se prokázalo, když společně poprvé vyrazili na koncert s orchestrem a posléze na svatbu Willovo bývalé přítelkyně Alicie. Lou vzala Willa na dovolenou, kde mu vyjevila svoje city. Will k ní nebyl lhostejný. Dokázala na něho být stejně hrubá jako on k ní. Lou kolem něho nechodila po špičkách. Když se dozvěděla pravdu o Willově pokusu, rozhodla se ho zapojit do života. Kvalitního života, kde by si mohl užívat i s kvadruplegií.

Měla jsem psychologii. V jedné z přednášek jsme si povídali o lidech, kteří se pokusili o sebevraždu nedokonanou - někdo jim to překazil. Jestli pak dotyčnému řekněte, že bude líp a on vám řekne ano, a začne se chovat jinak, bude klidnější či veselejší, není to proto, že se změnil. Je to proto, že si stanovil dobu, že se rozhodl a nic to nezmění. Proto bylo pro mě těžké číst příběh, u kterého jsem věděla, jak skončí. Emocionálně to bylo nedostižné, něco takového jsem dosud nečetla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama