PROKLETÝ MATURIŤÁK

16. října 2015 v 15:42 | Lola Kiss |  Beletrie
Na prohlídce knihkupectví, kde jsem se byla podívat dnes dopoledne, jsem objevila spoustu nových knih a přišla na to, že za necelé čtyři roky kniha, která byla vydána a ohodnocena za přibližně tři stovky, stála nyní dvacet devět korun.

Prokletý maturiťák (Prom Nights from Hell) je souhrn povídek, které se všechny točí okolo plesu a mají v sobě nadpřirozeno. Jako autorky jsou uvedeny Stephenie Meyer (http://lola-kiss.blog.cz/1402/stephenie-meyer), Meg Cabot (http://lola-kiss.blog.cz/1405/meg-cabot), Kim Harrison, Michele Jaffe a Lauren Myracle.

1, povídka
Likvidátorčina dcera od Meg Cabot je první povídkou, která vypráví o maturitním plese a upírovi. Mary chodí na soukromou školu skoro rok a za tu dobu má jen jednu kamarádku Lilu. Mary používá svůj talent, aby pronásledovala a zabíjela démony, upíry, vlkodlaky a všechny jiné bytosti noci. Hlavně však chce získat zpět svou matku, ze které se stala upírka, a hodlá toho dosáhnout tím, že zabije jejího stvořitele, samotného Drákulu. Situace se zkomplikuje, když se jí do cesty připlete Sebastian Drake, Drákulův syn, který si brousí zuby na Maryinu kamarádku. Mary je rozhodnutá ho sejmout, a na pomoc přispěchal Adam, se kterým si padnou s Mary do oka.

Tohle byla v celku jednoduchá a nevýrazná povídka, která se opírala o základní názory o upírech. Jelikož jsem četla i jiné příběhy od Meg Cabot, mohu prohlásit, že jsem četla lepší. Tohle byl slabý odvar, protože ona umí psát mnohem lépe.

2, povídka
Kytička na ruku od Lauren Myracle je povídka o věštkyni, která vlastnila sušenou kytku růží. Frankie stejně jako nejlepší kamarádka Jun Sun se chystají na ples. Jun Sun jde se svým přítelem a Frankie touží, aby ji pozval jejich společný kamarád Will. Její první přání bylo, ať ji pozve na ples kluk, kterého miluje. Will jí napíše pozvání na vodárenskou věž, spadne z ní a zemře. Frankie na ples nepůjde a jako druhé přání vysloví, že chce Willa opět naživu. Splněno a ona pak zjistí, že to byla chyba. Frankie se na Willa ani nepodívá a svým třetím přáním zruší druhé.

Tahle povídka mě dostala, rozhodně jsem neměla dobrý pocit, když jsem se dívala po ztemnělém pokoji, osvíceném pouze lampičkou. Jasně, jsem dospělá a rozumná. Ale stejně jsem měla pocit, že mi každou chvíli vyskočí na ruce husí kůže. A nezkoušejte mi tvrdit, že existuje věk na dostatek rozumu a nebojácnosti, protože... slyšeli jste někdy o zombie pochodech?

3, povídka
Madison Avery a smrťák od Kim Harrison vypráví o sedmnáctileté Madison, která byla poslána za otcem, aby se zapojila do klidného a podle ní nudného života v malém městečku. Na plese se seznámí se sexy záhadným klukem Shetem. Večer skončí Madisoninou smrtí, Shet není člověk, ale smrťák, a Madison se probudí jako duch. Barnabáš byl ustanoven jako anděl strážný, který má dávat na Madison pozor, a zároveň stále zůstávat na pozici posmrtného průvodce. Madison ukradla náhrdelník Shetovi, stejný jako nosí Barnabáš, takže mohla zůstat se svým otcem a mít fyzickou podstatu.

Z tohohle jsem byla na začátku trochu zmatená, ale jakmile jsem se začetla, napadlo mě, že bych klidně snesla i knihu. Volné pokračování, které by osvětlilo, jestli Madison "přežije" rok, jak předpověděl hlavní pobočník šéfa nebo déle, nebo krátce? Jo, vrtá mi to hlavou. A hlavně, jestli by kniha stála za to.

4, povídka
Přísně tajné od Michele Jaffe je příběh o dívce Mirandě, která má schopnosti jako Wonder Woman, akorát nemá laso, které by lidi přinutilo mluvit pravdu. K tomu, aby poznala pravdu, jí stačí slyšet tlukot jejich srdce. Mirandiny superschopnosti se jí hodí v případě, kdy odveze jednu mladou dívku do podivného domu, odkud ji pak následně velmi rychle odveze, protože mladou dívku Sibby chtěli zabít. Miranda má smysl pro spravedlnost, ale kdykoli mluví s klukem, ze kterého se jí začnou podlamovat kolena, dostane slovní průjem, nebo-li kecavku. Miranda zachrání Sibby, na plese sejme všechny těžkooděnce z přepadové jednotky a nakonec jde na rande s klukem.

Na začátku jsem byla velmi zaujatá, ale jakmile se jedna z postav zmínila o Wonder Woman, nedělalo to dobrotu. Nikdy nemáte připomínat podobu s něčím, co je tak profláknuté. Poté větě jsem ztratila zájem, protože jsem si automaticky vybavila kostým Wonder Woman, který se podobal kostýmu Mirandy, kostýmu na derby.

5, povídka
Peklo na zemi od Stephenie Meyer je o plese střední školy, kde má svoje hřiště Sheba, démonka z pekla. Shebinou specialitou je trápení, závist a jakékoli výtržnosti, které by ji pomohly dostat se výš. Sheba svou práci odvádí na jedničku a libuje si v neštěstí, které vyvolala. Na ples přišel každý se špatným člověkem, kamarádi se hádali nebo prali, dívky si vjely do vlasů, a jednoho kluka málem přiměla, aby použil propašovanou pistoli. Málem? Sheba si nevšimla, nebo nechtěla všimnout jednoho kluka, který odolával veškerým snahám. Gabe byl ten kluk, který překazil Shebiny plány a dostal ji do kolen, doslova. Gabe je totiž poloviční anděl (celé jméno Gabriel Michael Christensen), ale neví o tom. Jeho zvláštností je, že chce pro každého jenom dobro. A to se také stane, když chytí dívku, která asi z horka omdlela. Sheba, zachráněná dívka, tak zůstala tančit s Gabem a nemohla odtrhnout oči od Gabeovým nebesky modrých očí.

Líbil se mi ten paradox. Sheba jako démonka chtěla trápení a nenávist a úzkost, sama byla těmito emocemi prostoupená. Gabe "vyhledával" lidi, kteří trpěli těmito pocity. A když vyhledal Shebu, bylo to jasné. Ta "dívka" tolik trpěla, že ho to k ní přitahovalo. Musel ji pomoci. Čím byla šťastnější Sheba, tím byl šťastnější i on. Dokonalý pár.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama