Kráska a netvor

25. října 2015 v 11:22 | Lola Kiss |  Beletrie

Kráska a netvor od Teresy Medeiros bylo vydáno v roce 2000, a originální název zní The Bride and the Beast. Je tedy jasné, že český překlad je hodně volný a tudíž je pochopitelné, že jsem si představovala příběh, jehož motivy jsou založeny na pohádce od Disneyho Kráska a zvíře (The Beauty and the Beast). Vzdáleně by se podoba najít dala.

Teresa Medeiros je vedena jako spisovatelka, autorka historických romancí. V ČR byla vydána následující díla: Tajemná nevěsta, Něžná pomsta, Zloděj srdcí, Utajená krása, Šepot růží, Sametové pouto, Schovanka, Nevinná svůdkyně, Nezapomenutelný polibek, Nesplněný slib, Dotek kouzla, Skandální noc, Do svítání tvá, Milenec z temnot, Království za polibek, Ztracená duše, Hříšné myšlenky, Nespoutané myšlenky, Unesená nevěsta, Tvůj sladký polibek, Tvůj svůdný dotek… Autorka sice nezahálí, ale nepřesvědčila mě k tomu, abych se podívala na další její tvorbu.

Příběh je zasazen do Skotska v době 1746 a 1761, kde je malá vesnička sužována Netvorem. Strach z Netvora je podporován básničkou/prokletím, které vyslovil jejich vesnický pán MacCullough než zemřel. Lidé tedy nosili Netvorovi cokoli si přál (psal jim pravidelně seznamy).

Gwendolyn Wilder umí číst a je kromě pastora ve vesnici jediná, která nevěří na Netvora jako zvíře, a je rozumně založená. Vzdělávání pro ni představuje odpoutání se od všedního života. Život se jí změní, když se ji vesničané rozhodnou obětovat Netvorovi, protože nemají požadované peníze, nabídnou mu pannu.

Bernard se svým společníkem Tupperem se vydává za Netvora, aby se pomstil za vraždu otce a celé rodiny. Vesničané na tom měli hlavní podíl, neboť někdo z nich jeho rodinu prodal za peníze nepříteli. Jestli ho něco dokáže dostat, pak je to mentalita lidí z této vesnice. Fakt, že věřili na Netvora? Nedostatek vzdělání a rozumného uvažování. Bernard nepochopil, proč mu na nádvoří zbořeného hradu zanechali uvázanou ženskou.

Příběh má možná prvky z příběhu o Krásce a zvířeti, ale velmi okrajové. V podstatě je tohle dílo předělávka, kde Netvor jde za pomstou a nepotřebuje pannu, aby mu vrátila lidskou podobu. Je to vyprávění o zahojení starých ran, potrestání zla a nalezení nového důvodu, proč žít.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama