GENTLEMANOVY TAJNÉ TOUHY

18. října 2015 v 16:30 | Lola Kiss |  Beletrie
Pustit se do něčeho nového je riskantní, a je to hazardování, pokud si vyberete knihu, která je zcela mimo obvyklý styl výběru. Vždycky jsem věděla, že nemám ráda historické romány. Prostě mi nepřišlo správné je číst a zaobírat se postavami, které v té době žili. Zvlášť pokud se jednalo o postavy, které se v knize motali okolo "králů a královen", ale ve skutečnosti se nic takového nestalo. Vyhýbala jsem se jim velkým obloukem. Až do teď…

Gentlemanovy tajné touhy od Laura Lee Guhrke je druhou knihou v pořadí, kterou jsem přečetla. Podle oficiálního soupisu, se jedná o třetí díl, které pojednávají o Anglii na konci devatenáctého století, kde existují gentlemani a pravidla pro vrstvy společnosti. První díl se jmenuje …a pak jí políbil, druhý díl Pletichy krásného vévody, třetí díl Gentlemanovy tajné touhy, čtvrtý díl Svádění jako lék.

V knize Gentlemanovy tajné touhy se objevuje postava markýze z Kaynu, jednatřicetiletého Filipa Hawthornea, jehož předností je dokonalé sebeovládání. Pokračuje ve stopách svého otce v loďařské společnosti a dává pozor na přelétavého bratra Lawrence. Všechno má nalinkované a přesně vypočítané. Lawrence se ožení s krásnou Cynthií a spojené rodiny budou spolupracovat. Ženským hlavním protějškem je slečna Marie Martingaleová, devětadvacetiletá cukrářka, která s pomocí své přítelkyně otevřela vlastní cukrárnu. Marie je temperamentní, občas mluví rychleji než myslí. Je jí jedno, jaké jsou názory lidí okolo ní. Postavu Marie jsem si oblíbila mnohem víc než postavu Emmy Doveové (…a pak ji políbil), u Emmy jsem si řekla dobře, a pak pokračovala ve čtení.

Filip potkal Marii náhodou, ale bohužel to nebylo příjemné. Před dvanácti lety byli Marie a Lawrence do sebe pobláznění a Filip překazil jejich pokus o společný útěk. Marie nemohla Filipovi přijít na jméno, protože ji ponížil, a Filip zuřil, protože se Marie znovu objevila v jeho a bratrově životě v momentě, kdy se jeho bratr Lawrence měl oženit.

Po setkání s Marií, byl Filip v mrzuté náladě:
"Ale jak tě znám, Filipe, ta věc se určitě týká obchodu!"

"Třeba ne," vložila se do hovoru slečna Duttonová. "Možná váš bratr potkal okouzlující mladou dámu a otálel v její přítomnosti déle, než bylo záhodno."

Strnul, ale zachoval lhostejný výraz. Marie měla odjakživa své kouzlo, ale on se díkybohu vždy ovládal natolik, že mu odolal. Ovšem Lawrence, to bylo něco jiného.

Filip pohlédl na bratra a lehce znervózněl. Co má Marie v plánu?

"Nemožné!" odporoval Lawrence. "Můj bratr že by zapomněl na přesnost kvůli milostným pletkám? Nikdy!"

Cynthia mu nevěnovala pozornost a obrátila se k Filipovi. "Jaká byla, mylorde? Povídejte!"

Bezelstně rozhodil rukama. "Ujišťují vás, slečno Duttonová, že o žádnou mladou dámu nešlo!" Nedá se říct, že by vysloveně lhal, protože Marie Martingaleová není dáma.

"Já vám to říkal!" podotkl Lawrence s jistotou, která Filipa rozčílila. "Můj bratr nepatří k romantickým lidem!"

Marie a Lawrence bývali a zůstali přáteli, společně prožité dětství se nedá zapomenout, kdežto Filip by na dětství nejraději zapomněl. Marie a Filip se špičkují a jdou si vzájemně na nervy. Pokaždé se v přítomnosti druhého naježí, ale vinou Lawrence spolu musejí vycházet. Marie dostala zakázku na večírky rodiny Hawthorneů. Situace se uklidnila a gradovala. V jednu chvíli byl Filip přesvědčený, že s Marií nechce mít nic společného. Marie v ten moment uvažovala o opaku, ale pak zjistila, jaký je Filip a odmítala jeho snahy, protože on si připustil, že by chtěl být víc než jen známý.

Marie se svěřila kamarádkám o Filipově nabídce k sňatku, kde se dušoval, že je pro ni nadmíru skvělou partií:
Opřela se, založila si ruce na hrudi a spravedlivě rozhořčená čekala, že přítelkyně upřímně podpoří její rozhodnutí a pochválí ji, jak je moudrá.

Dámy se však ke komentářům neměly a Marii nezbývalo, než aby si myslela, že hrůzou nejsou schopny slova. "Já vím," přikývla, "je to nepochopitelné. Jak si vůbec mohl myslet, že se za něho provdám? Jak ho proboha po tom, co mě odloučil od Lawrence, mohlo napadnout, že si vezmu jeho?"

Paní Morrisonová si odkašlala a promluvila jako první. "Ale drahá, vždyť jste sama řekla, že ta záležitost s panem Hawthornem je dávno pryč!"

"Ano, ale chápejte, Filip..."

"Ty pana Hawthornea pořád miluješ?" zeptala se Lucy.

"Lawrence? Ne, proboha! Ale..."

"Markýz," přerušila ji paní Inkberryová, "je nepochybně velmi bohatý muž, že?"

"Jistě, ale to přece neznamená..."

"Marie, on ti nabídl manželství," prohlásila Miranda s důrazem na poslední slovo, jako kdyby bylo posvátné. "Stala by ses šlechtičnou, markýzou!"

"Já vím, ale..."

"Je pohledný?" přerušila ji Daisy.

"Ne!" odvětila Marie bez váhání, ale okamžitě byla opravena.

"Velmi pohledný!" prohlásila Prudence. "Setkala jsem se s ním na Prvomájovém plese. Podle mého názoru vypadá moc dobře!"

Znovu se k ní všechny otočily. Snažila se nezaujatě zvážit otázku, ale nešlo to. Filip je... zkrátka Filip! Vysoký, důstojný muž s hrdě vysunutou bradou a hlubokýma modrýma očima, které jakoby viděly všechno. "Pohledný asi je," připustila zdráhavě a vzdychla. "Jistěže je! Ale neměl by být! Tak nesnesitelně nafoukaný muž by pohledný být neměl! Je to chyba!"

"Ach, Marie!" vykřikla Prudence a všechny dámy se daly do smíchu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama