POD ZNAKEM ORLA - SIMON SCARROW

28. září 2015 v 13:00 | Lola Kiss |  Beletrie
První díl série historických románů zaobírající se tématikou Říma, dobývání, společenskými zvyky a tradicemi. Vybrala jsem si román od Simona Scarrowa s názvem Pod znakem orla. Důvodem mi byla jiná kniha, a sice jiný díl (ano, opět to nebyl první, jak je u mě zvykem - a proto jsem se rozhodla ten "zlozvyk" změnit).

Pod znakem orla je první díl, který uvádí scénu do římského tábora v Gálii, kde jsou Římané ve válečné rozbroji s germánskými kmeny. Je jasné, že vojenské hodnosti a pravomoce mi byli cizí, a to hodně, ale díky krátkému úvodu na začátku, tomu nebylo těžké porozumět. Co mě však dostalo do kolen, bylo zjištění, že vojenská služba trvala dvacet pět let! Dvacet. Pět. Let.

Hlavní postavy jsou především centurion Lucius Cronelius Macro a mladý rekrut, šestnáctiletý Quintus Licinius Cato. Dalšími výraznými osobnostmi jsou legát Vespasianus, tribun Vitellius, legionář Pulcher, legátova manželka Flavie, legionář Pyrax, pravá ruka císaře Claudia Narcissus.

Macro je ve vojenské službě čtrnáct let a nedávno byl povýšen do pozice centuriona, která kromě jiného obnáší i administrativu. Macro je negramotný, takže většinu všeho papírování přenechává svému zástupci/písaři. V knize prokazuje, že přestože nemá potřebné kontakty nebo vědomosti pro vedení intelektuální konverzace o filozofech a dějinách historie, na bitevním poli je ve svém živlu - jeho pravé nadání se prozrazuje.

Cato býval otrokem v paláci, a z otroctví se dostal především díky přímluvě svého otce, aby mohl odejít do armády. V šestnácti letech je velmi vysoký a ční nad ostatními rekruty. To, a jeho věk z něho dělaly terč posměchu, dokud si ho pod křídla nevzal centurion Macro. Cato je jeho pravým opakem, protože se mu dostalo vzdělání a při pobytu ve společenských kruzích se naučil umění konverzace.

Z těchto dvou se stanou dobří přátelé, a aniž si to uvědomují, mají na sebe vliv v tom pozitivním směru. Cato učí Macrona číst a psát, a Macro mu na oplátku pomáhá pochopit, co to znamená, být legionářem a sloužit císaři.

Na konci knihy se splňuje jedno hezké rčení: "Za vším hledej ženu." Vyplyne to z poslední kapitoly, kde spolu mluví Vespasianus a Vitellius, legát a tribun, o společenských stycích v Římě a o spiklencích proti císaři Claudiovi. Celý sled událostí do velké míry ovlivňovala sama legátova žena Flavie. A on jako správný, láskou zaslepený muž její činy neviděl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama