EMMA - JANE AUSTEN

2. srpna 2015 v 21:13 | Lola Kiss |  Beletrie
Stejně jako u jiných autorů (př. R. Mead, J. Deaver, J. Probst, K. Petrusová, A. Dumas, atd...) i u Jane Austenové jsem se rozhodla pokračovat a přečíst si další ukázku její tvorby.

V Železné Rudě na Šumavě jsme nakupovali v Coopu a u časopisů a novin, jsem objevila kromě Oty Pavly - Jak jsem potkal ryby, Smrt krásných srnců - i Jane Austenovou - Emma.

Děj se odehrává v Anglii v Highbury (Surrey), a pokud bych to rozdělila na panství, byla by to panství Hartfield, Donwell a Randalls. Jane Austenová popisuje, jak tráví život lidé na tak malém místě. Náplň dne tvoří návštěvy přátel, plánování večeří, pravidelná docházka do kostela nebo schůzka se švadlenami či přípravy na příjezd příbuzných. Není toho mnoho, co by lidé mohli dělat, aby si nevynesli odsudek od sousedů a veřejné ponížení. Velmi omezené možnosti pro ty, kteří nemají postavení nebo dostatek prostředků.

Na panství Hartfield žije hlavní hrdinka slečna Emma Woodsová se svým otcem. Ve svých jednadvaceti letech se stará o celou domácnost a o otce, který připomíná, že v každém výletě ven číhá nebezpečí pro zdraví a každé otevřené okno je past, jak zajistit smrtelnou nemoc.

Panství Donwell patří sedmatřicetiletému panu Georgi Knightleymu, jehož bratr John si vzal Emminu sestru Isabellu za ženu, a bydlí s ní i s dětmi v Londýně. Pan Knightley pravidelně navštěvuje Hartfield a trpělivě snáší mudrování pana Woodse, dokud toho není příliš.

V Randallsu bydlí pan Weston a jeho nová manželka paní Westonová, která pracovala dlouhá léta na Hartfieldu jako vychovatelka, slečna Taylorová. Pan Woods její svatbu označil jako neblahou událost. Chudinka slečna Taylorová.

Emma vystupuje jako silná osobnost, která vidí jen to, co sama vidět chce. Po svatbě slečny Taylorové se rozhodla, že vezme pod svá křídla Harriet Smithovou a hodlá ji dát do kupy s místním farářem, panem Eltonem. Bohužel to dopadne tak, že se pan Elton ucházel o Emmu. Ta ho odmítla. Emma byla rozhořčena, ale v úmyslu výhodně provdat Harriet, se nevzdávala.

Děj se rozhoupal, když do města přijel syn pana Westona z prvního manželství. Emma si Franka Westona Churchilla idealizovala a zprvu si myslela, že se do něho zamilovala, ale pak zjistila, že by ho více přála Harriet. A aby toho nebylo málo, pan Knightley byl každou větou o Franku Churchillovi rozhořčen. Veškeré Emminy snahy dohazovat, skončily naprázdno. Jak jí pan Knightley několikráte připomenul, neměla by do toho zasahovat. Emma chtě nechtě připustila pravdu.

Emma je hrdá osůbka, a když musí přiznat, že se spletla a nechala se ovlivnit lehkovážností, svěří se s tím jedině panu Knightleymu. Od předchozích knih, které jsem četla (Rozum a cit, Pýcha a předsudek) se Emma liší svým jednáním a smýšlením, neboť její věno třicet tisíc a postavení jí dodávají pocit, že se nad ostatními tyčí.

Často probíranými tématy jsou hudba, ve které ženy mohou vynikat, jejich vzdělání, pokud nějakého dosáhnou a zpěv. Kromě společenské konverzace a tance toho není mnoho. Trochu to připomíná anglickou nudu na venkově, a jak Emma připomene anglická odtažitost je klamný dojem, protože se za tím skrývá vřelost a distingovanost.

Emma není poddajná jako paní Westonová nebo lehce ovlivnitelná jako Isabella anebo hloupá jako Harriet. Soupeřku našla v podobě slečny Jane Faifaxové, která pochází z chudších poměrů, ale kvůli její rodině se těší velmi velké oblibě.

O překvapení se postará syn pana Westona, pan Frank Churchill z Enscombu, když se provalí jeho úmysly se slečnou Fairfaxovou, s níž jsou zasnoubeni.

Pan farář Elton se ukázal jako klasický prototyp sebestředného muže, který hledá vyšší postavení. Své pobouření nad Emminým smýšlením dát ho dohromady s Harriet dal bolestivě najevo. Během měsíce se oženil. Jeho manželka paní Eltonová pocházela z Javornice a pokud mohla, říkala to všem. Pokaždé porovnávala Javornici a Highbury. Harriet si v tu dobu vytrpěla nejvíce ponižování právě od nich dvou. Paní Eltonová byla velmi nepříjemná osoba, se kterou vydržíte v klidu pouze pět minut a pak doufáte, že se vám podaří zmizet.

Harriet Smithová byla na začátku knihy zamilovaná do Roberta Martina, sedláka. Emma jí to rozmluvila a Harriet jeho nabídku k sňatku odmítla. Kromě zamilování do pana Eltona se Harriet také zamilovala do pana Knightleyho, ale ani jeden z nich o ni nejevil zájem. Jane Austenová to však zařídila dobře, protože na konci knihy Harriet kývla na znovu opakovanou nabídku Roberta Martina.

Říká se konec dobrý, všechno dobré. Emma také dojde šťastného konce, když si uvědomí, že pan Knightley je pro ni víc než jen rodinný přítel. Kromě svatby Franka Churchilla a slečny Fairfaxové se slaví svatba i Harriet Smithové a Roberta Martina, a Emmy s panem Knightleym (manželství uzavřena z lásky - rys romantismu). A oddávající? Pan Elton.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama