Slováci a čeština?

22. června 2015 v 21:33 | Lola Kiss |  Moje téma týdne
Se sousedy České republiky, ze Slovenska, se setkávám docela pravidelně a bodejť by ne, když se matčin bratr se Slovenkou oženil. Je to něco přes dvacet let a můžu říct, že vždycky ráda vidím bratrance, který k mé smůle mluví česky dobře, a tak ho bohužel nemůžu škádlit jako to dělá on mně, když se pokouším říct slovensky borůvka. Podle mě to zní to normálně, ale on se může smíchy potrhat. Možná k tomu přispěl fakt, že když jsem se o to pokoušela naposledy, měli jsme oba trochu upito.

Setkala jsem se i s nepříjemnou stránkou, kdy se někteří čeští obchodníci chovají ke Slovákům jako méněcenným nebo malomocným. Totéž platí i obráceně. I na Slovensku se najdou tací, kteří když slyší češtinu tak dělají, jako že nerozumí, co se po nich chce. Asi to máme všichni v DNA zakódované, a záleží na spouštěči, který odstartuje averzi vůči něčemu či někomu. Každý by mohl říct, že zná určitě jednoho blízkého člověka, který nemá rád jinou lidskou bytost a ta nelibost se nemusí zakládat na vlastní zkušenosti.

Jestli existuje něco, co by mohlo zmírnit hranice, pak je to právě ono pronikání mezi sférami, kdy se lidé mohou sejít na síti a pokecat a nezáleží na tom, jestli to budou české webovky, nebo slovenské nebo anglické, či německé... no, víte kolik je jazyků. Jsem ráda, když si můžu pokecat i s někým jiným než s dalším Čechem, který se stará o pivo a vepřo-knedlo-zelo. Je zajímavé, když mluvíte například s někým v Sydney a ten vám řekne, že oni nevidí rozdíl mezi Čechem a Slovákem a Bulharem. Pro ně jsme stejní. Češi tohle říkají také, i my máme problémy rozeznat Japonce a Vietnamce a Korejce. Anebo když mluvím s Američan z Chicaga a ten se diví, kde jsem se tak dobře naučila anglicky? Jo, je to i urážka, ale na druhou stranu si nebudeme lhát do karet, co se týče jazyků, je to naštíru.

Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Tak si to shrňme: česky, slovensky, německy, anglicky a trochu španělsky. A kde se dobře naučit jazyk? Kromě zájezdů do ciziny jsou to právě lidé, díky kterým se můžeme přes síť potkávat a ohromovat se znalostmi. Co na tom, že je tam přídomek CZ.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama