Mnoho snažení a přeci zbytečně. Pesimismus? Možná...

7. května 2015 v 7:12 | Lola Kiss |  Moje téma týdne
Žijeme v době, která nám umožňuje poznat svět a jeho taje. Vědecké pokroky jsou natolik dokonalé, že s každým uplynulým měsícem, rokem a staletím získáváme detailní zobrazení dříve nevysvětlitelných jevů. Jako příklad si dovolím uvést ukázku z pravěku: lidé si oheň vysvětlovali jako dar od bohů. A dnes? Neskáčeme radostí, když vidíme oheň. Není to pro nás záhadný úkaz. Viděli jsme, poznali jsme a odškrtli si na seznamu jevů přírody.

Dnes dokážeme prověřit téměř cokoliv. Jak snadné se pro nás stává poznat svět, ale proč nedokážeme poznat sami sebe? Je poznatelnost lidstva o tolik těžší než chemická reakce, při které vzniká oheň? Já osobně si myslím, že se rovnají. S malý rozdílem. Člověk a věda neprahnou po poznání skoro sedmi miliard lidí pobíhajících po planetě dostatečně horlivě. Existuje lehký způsob jak vyřešit problém 21. století, týkající se rozdílnosti lidstva. Jedno jednoduché slovíčko. Jestli jsem našla správné informace, mělo by být prvně použito v roce 1957. (Zajisté jste poznali, že jsem trochu nakoukla do ne příliš spolehlivé Wikipedie.org ) Multikulturalismus.

A jaká je správná definice pro osmnácti písmenné slovo? Různé národnosti, zvyky, jazyky, způsob života, víra, atd... Výčtem odlišností bych mohla pokračovat do nekonečna. Ale nač unavovat čtenáře? Metoda, pomocí které se snažíme ulehčit si poznání našeho druhu, není správná. Proč zhoršovat situaci škatulkováním. Vyhrocovat beztak vnímatelné napětí ve vzduchu. Hmatatelné bylo v milosti. Všichni víme, jak na psychiku lidských dějin zapůsobily války. A kvůli čemu byly? Kvůli rozdílnosti. Můžete namítnout kvůli moci, ale nebudete mít pravdu. Ne úplnou. Boje kvůli moci, kde jeden národ ukáže svou nadřazenost nad ostatními. Takže se dostaneme zpátky k předmětu o rozmanitosti.

Lidí se bojí rozdílnosti. Bojíme se toho, co neznáme. Proto se snažíme usnadnit si práci škatulkováním. Jak jednoduché a pohodlné je si říci: "Je to špatné, tak pryč od toho." Proč se tím zabývat a přidělávat si problémy. Nedivím se. Sama bych neměla dobrý pocit zúčastnit se něčeho nového a neznámého. Ale jedno vím. Nechci škatulkovat a snažím se o to. Z celého mého uvažování mi vyplývá, že pojmy ideální společnost a multikulturalismus jsou pro nás zatím nepoznatelné. I se vším pokrokem si nemyslím, že bychom byli schopni odhalit jejich pravou podstatu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama