Politické důsledky jednoho směru

29. dubna 2015 v 12:46 | Lola Kiss |  Ošklivá pravda
Už samotné slovo komunismus vyvolává v lidech představu o zastaralém a neprogresivním směru, kterým se České republika ubírala od roku 1921, kdy vznikla KSČ (Komunistická strana Československa). Zlom a radikální změna nastaly až o šest let později, kdy se Klement Gottwald stal předsedou KSČ, strana přebírala ideály "stalinismu" a "sovětského smýšlení".

Tahle data jsou samozřejmě pozůstatkem z hodin dějepisu, a nemůže se jim přisuzovat velký důraz. Proč? Jednou jsem se zeptala své babi na dějepisnou otázku, která se týkala významné události o Sokolském sletu a, babi odpověděla: "To se opravdu stalo?" Z toho jednoduše vyplývá, že učebnicové názory nejsou zrovna ideálním zdrojem pro posuzování dobrých a špatných ideálů komunismu.

Komunismus a dnešní doba? KSČM (Komunistická strana Čech a Moravy, založena v roce 1990) je třetí nejsilnější stranou v Poslanecké sněmovně ČR, předsedou KSČM je JUDr. Vojtěch Filip (v roce 2014, nevím jak teď). Moc této strany je velmi snadno vysvětlitelná, protože valná část populace v ČR spadá pod věkovou kategorii 65+. A právě tito lidé, kteří na vlastní kůži zažili pravidla a směr KSČ, mohou potvrdit, že ne všechna rozhodnutí tehdejší vlády, byla špatná.

Jednou z věcí, kterou považuji za diskriminující a společensky nevhodnou, byl jejich zvolený systém vzdělávání. Kladl se důraz na bezúhonnost rodiny - žádný člen se nemohl stavit proti nařízením, nebo otevřeně vystupovat proti komunismu. Příklad této nespravedlnosti byli a jsou například lidé, jejichž rodiče nebo i vzdálení příbuzní se dopustili podobného prohřešku. Mladí lidé pak za to nesli následky, což znamenalo, že si nemohli vybrat školu, podle svých vědomostí či prospěchu, ale byli nuceni studovat jim přidělené obory, určené pro "politicky nevhodné občany".

Navzdory tomu je dnes spousta občanů, co zastávají názor, že se jim pracovalo za komunistů dobře. I tohle může být pravda, neboť neměli problémy splnit podnikem stanovené normy. Lidé nepodléhali v práci přísné kontrole, např.: počet hrníčků kávy, polední přestávka, striktní postoj mezi nadřízeným a podřízeným.

Nejnovější průzkum, jehož výsledky zveřejnil portál http://www.novinky.cz, kde většina Čechů hodnotí dění na politické scéně jako nejhorší a období po roce 1989 je jedno ze správných. S tímto názorem souhlasím i já sama, přestože jsem tuto dobu nezažila. Souhlasím, že se Sametovou revolucí - dne 17.11.1989, přišla i změna v režimu jak politickém tak sociálním.

Do dnešní doby se zachovaly různé kluby, zakládané už v "Komunistickém období u nás" - jak říkají učebnice -, ale jen jeden si zachoval největší reputaci. Jedná se o Sokolské slety, sice v menším měřítku a s odlišnými cíli, ale ve své podstatě se opírá o lidskou spolupráci a dobrý pocit z cvičení za zdravého ducha.

Jestliže se lidé poučili z minulosti, jak by také ostatně měli, prokázali to po přelomovém roce 1989. A jestli se poučili i lidé, kteří nezažili rapidní změny v politickém směru, to je dnešní otázkou, která možná bude někdy v budoucnu zodpovězena.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama