Robinson Crusoe - Daniel Defoe

10. dubna 2015 v 18:45 | Lola Kiss |  Beletrie
Všichni viděli Robinsona Crusoea v podání Pierce B., a kdo říká, že to neviděl - lže! Ten film byl stejně populární a pamětihodný jako Bondovky. A ty známe, dobře. :-)

Kniha od Daniela Defoea, je spíš taková dětská knížečka, kde dobro vítězí nad zlem a člověk je ve své podstatě dobrý, nebo se být dobrým může naučit. Ano, Robinson stejně jako jeho stvořitel Daniel Defoe je zastáncem behaviorismu, směru, kteří říká, že skupinu různých lidských povah a vlastností dokážeme převychovat, aby byla tato skupinka lidí stejná. Ale má to jednu podmínku, převýchova/výchova musí proběhnout v přírodě, kam se má člověk navrátit a hledat se.

Robinson opustí Anglii kvůli rozepři s rodinou a skončí na pět let v Africe jako otrok, kde se jeho nebližším kamarádem a bratrem stane černoch Xury. Později se dostane na Ohnivý ostrov, kde stráví jedenáct let, 5 měsíců a skoro třicet dní. Na tomto ostrově se naučí vařit, vyrábět svíčky, poznávat jedlé plodiny, pěstovat rostliny, chovat zvířata, stavět dům, najít si bylinné medikamenty, postavit loď,... Ano, Robinson je úžasný. Pětatřicetiletý Robinson takový je, ale ten před desítkou let? Jeho úplný opak.

Pátek, indián, kterého Robinson potkal na svém ostrově, kde ho chtěli sníst kanibalové neskončil mrtvý, zastřelen. Pátek odjel s Robinsonem do Anglie, Londýna, kde spolu pracovali v obchodě jako partneři. Oba se také oženili a měli děti. Jak milujeme happy endy! :-)

A jak se dostali z ostrova? Robinson a Pátek zachránili zajatce - kapitána a pár důstojníků -, kteří přišli o loď, když vypukla vzpoura a piráti loď obsadili. A pak díky důmyslnosti Robinsona se léčkou zmocnili lodi zpět a mohli odjet do Robinsonovi země. A to je konec pohádky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama