A tohle taky...

4. září 2014 v 22:10 | Lola Kiss |  Moje téma týdne
Harry Potter. Pravá krev. Pán prstenů. Škola noci. Upíří deníky. Vampýrská akademie. Pokrevní pouta. Sukuba. Angelika. Divergence. Nástroje smrti. V kůži supermodelky. Gossip girl. Stmívaní. Stephen King. Temná hrdinka. Interview s upírem. Jméno hvězdy. Andělé noci. Farma zvířat. Cesta do středu Země. Drakula.

Známé či ne. Je jedno, jestli jsme něco takového četli. Všichni tom mluví, a nikdo tomu neuteče. Můžeme tvrdit, že je nám to fuk, ale stejně vás učitelka nachytá, s nosem vraženým do tištěných stránek - doufejme, že knížek bez obrázků.

O čem je řeč? O literatuře, která ještě pořád jede dál, pořád má kde sbírat nové nápady. Mysleli bychom si, že už známe vše a neexistuje nic, co by nás vyvedlo z rovnováhy. A najednou bum! Další příběh, další děj, další zápletka, další osudem sklíčené nebo naopak obdařené postavy. A baví nás to? Ne? Ano, pravdu nikdy nepřiznáme. A v čem tkví to kouzlo? Je jedno, kolik kritiky se snese na to a to či ono. Právě ta kritika, ta ponižující slova nás donutí nad knihou přemýšlet, pídit se po pravdě a nakonec tu ,,kritikou znehodnocenou" knihu vzít do ruky a číst.

Ale nikomu to nepřiznáme, to je pod naši úroveň. Skončí tohle bádání po nových nápadech ve starých vodách nebo to bude pokračovat a my pak nerozeznáme kvalitu od kvantity? Ano, je to zamotané. Ale stejně nepřijde vám, že to co dodávalo příběhům šmrnc, získal H. G. Wells? Anebo S. King? Bude možné, použít něco, co ještě nikdo nenapsal? Pochybuju.

Další knihy? Jsou jich tisíce. Stačí se podívat na filmy. Originální kousek najdeme velmi těžce. Tak, kde začít hledat?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tea Tea | E-mail | Web | 4. září 2014 v 23:34 | Reagovat

No já teda Vampýrskou Akademii, Pokrevní pouta, Školu noci, Andělé nečetla, abych zjistila, proč jsou kritizovány.. naopak, protože o všech těch knížek mi kamarádka na chatě vyprávěla a půjčila, abych sama přečetla a zamilovala jsem se do každé z nich, ano mají společné téma fantasy, ale každý příběh je jiný, to samé Super drbna, Upíří deníky.. každá tato kniha nebo seriál mají v sobě své ukryté kouzlo, ale ne každýmu se to líbí, to je jiné :-?

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 5. září 2014 v 10:13 | Reagovat

Nevím, v čem jde gossip girl za realitu, pokud jsem to pochopila správně, je to "ze života smetánky" a nic nereálného tam není... A vůbec mi ten výčet přijde trochu zvláštní, tak nějak... svádí to shrnout pod fantasy, což pro Kinga taky neplatí, protože píše horory a nebo thrillery absolutně bez fantastických prvků, čili takové, které se mohou stát. Ale Kinga, LOTR a HP mám ráda a Farmu zvířat chci číst, viděla jsem ji jen jako divadlo. UpÍří deníky a jeden díl Nástrojů smrti jsem četla a je to naprosto... nepovedená literatura, dost slabá. Interview taky, což je ale zase poměrně dost náročné kvůli neobvyklé filozofii.

Jinak bych ale doporučovala vyčistit mezerník a přečíst to po sobě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama