Nástroje smrti: Město z kostí - Cassandra Clare

6. srpna 2014 v 12:14 | Lola Kiss |  Beletrie
Existují filmy, které jsou založené na knižní předloze a bez ní by se neobešly. A pak je tu i druhá skupina filmů vypracovaná podle knihy, ale k porozumění ji člověk nepotřebuje. Jedním z takových příkladů druhé skupiny je i film Mortal Instruments Město z kostí podle knihy Cassandry Clare Nástroje smrti Město z kostí.

Co se týče stylistiky, nemám žádných námitek. A někdo právě to bývá problém. Když malíři pochválíte techniku, je to, jako byste mu řekli, že samotné obrazy nestojí na nic. Stylistika na výbornou, ale příběh? No, věřím, že jste poznámku k malířskému umění pochopili.

Patnácta Clary, které zmizí matka, se doví pravdu o své maličkosti. Nepatří mezi obyčejné lidi jako její nejlepší kamarád Simon. Patří k lidem, kteří se nazývají lovci stínů/démonů. K jejímu zjištění jí nepomůže nikdo jiný než sarkastický lovec stínů Jace. Tím bychom měli splněný milostný trojúhelník, který zamíchá kartami. Clary, Simon a Jace. Simon je zamilovaný do Clary, ale ta o to nemá ani tušení. Za to je přitahována k Jaceovi, což Simon nemůže vystát. Navíc Clary nemusí řešit jen zmizelou matku, zamilovaného nejlepšího kamaráda Simona a ironického Jace. Potýká se také s nenávistí od Aleka - nevlastního bratra Jace -, protože ten ho miluje. Takže tu mámě nakonec čtyřúhelník? :-D

Zavedení čtenáře do vytvořeného fantasy světa Cassandry Clare je opírá o známá fakta a mýty, která byla použita ve všech knihách i filmech. Rozhodně bychom nemohli hledat originalitu, snad jen dokreslení jejího vymyšleného světa.

Clary se postupem času dozvídá, že její matka patřila ke stejným lidem jako Jace, Alek, jeho sestra Isabela a Hodge - lovci. Nejlepší přítel její matky, Luke, je vlkodlak a Claryin otec je bývalý lovec stínů, záporná postava, Valentýn. A aby tohle nebyla poslední bomba, kterou autorka sešle, Clary a Jace jsou sourozenci. Clary tomu odmítá uvěřit, Jace je nervově zhroucený. Hůře to dopadnout ani nemohlo, že?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 24. února 2015 v 8:57 | Reagovat

Ohledně stylistické úpravy. Jako jo, i když se autorka občas opakovala (nesnáším opakování stejných slov blízko u sebe) a některá přirovnání, například "jablko chutnalo zeleně" mi před očima hraje dodnes a myslím, že ještě pěkně dlouho bude :D
Jinak ono si toho asi hodně lidí nevšimlo, ale na začátku příběhu je Claryina matka popisovaná jako skoro éterická bytost, později z ní udělá autorka obyčejnou ženu a teprve pak na ni začne vytahovat všechna ta překvapující fakta, která by u někoho nenormálního byla docela jen na pokývání hlavou. Nevím, proč to tak autorka přepsala, ale budiž. Za to si u mně vysloužila docela velké mínus.
V sérii jsem později nepokračovala.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama