Jako zabít ptáčka - Harper Lee

3. srpna 2014 v 19:42 | Lola Kiss |  Beletrie
Když jsem si knihu kupovala, věděla jsem o ní jediné. Příběh se točí okolo malého městečka někde v Americe, kde se to jen hemží pomluvami intrikami. Lidé si navzájem hledí do talíře a nikdo nemá právo na tajemství nebo soukromý život. Ve své podstatě to mělo být zábavné čtení. No, nevěřte pochybným zdrojům, které se snaží vědět vše o všem. A teď nemyslím nic a nikoho konkrétního.

Příběh, který se odehrává ve třicátých letech dvacátého století je vyprávěn z pohledu dospělé dívky, která se zpětně vrací do dětství. Je to malá Jana Louisa "Čipera" Finchová, která má o čtyři roky staršího bratra Jema a kamaráda Dilla. Žijí se svým otcem, jemuž říkají Atiku a v kuchyni pracuje jako hospodyně černoška Kalpurnie.

Jejich největší záhadou a zároveň strašákem je jejich soused Artur Radley, kterému děti neřeknou jinak než Bubu Radley. Nikdy nevychází z domu. Celou jeho rodinu popisují lidé ve městě jako podivíny - což je jiný význam slova špatní.

Jak to tak bývá, město je rozděleno podle povrchním předpojatých názorů, že nikdo se s nikým není roven, neboť se vždy najde něco, co dělá jedny lepšími než druhými. Autorka prokládá obsah svým pohledem a pohledem malého dítěte. Zvláštností také je Čipeřina a Jemova schopnost chápat jako dospělí, protože Atikus pracuje jako advokát.

Ve městečku se strhne povyk, když je mladý černoch obviněn ze znásilnění jedné bělošky. Atikus se ujímá obhajoby mladého černocha Toma Robinsona. Což má za následek jediný výsledek. Atikus je výborný advokát, a přestože je jasné, že Tom zločin nespáchal, předsudky zvítězily. Toma odsoudili, zavřeli do vězení, kde ho později zastřelili - pokusil se o útěk, protože ztratil naději, věděl, jak to chodí. Nikdo nepomůže černochovi, protože není běloch.

Na stránkách knihy, těsně před vynesením rozsudku, jsem si uvědomila, tohle je ono. V ten moment jsem pochopila Jako zabít ptáčka. Na posledních stránkách, kde se Čipera setkává s Bubu Radleym, sama použije název knihy k přirovnání. Lidé vidí jen černobíle.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama