Jane Eyre - Charlotte Brontë

24. února 2014 v 14:26 | Lola Kiss |  Beletrie
Charlotte Brontë, spisovatelka, která se zasadila o pozornost svým psaním, kde její nejznámější dílo nese název Jane Eyre. Poprvé jsem o knize slyšela od spolužačky na gymnáziu, ale nevěnovala jsem tomu přílišnou pozornost, tehdy jsem byla unešená z Emily Brontë Na větrné hůrce.

Jako kniha je to působivý celek, zvlášť, když vezmeme v úvahu chování a mentální věk Jany Eyrové. Její vztah k panu Rochestrovi je založen na rozumové rovině, společným smyslem pro humor a protikladnou povahou se společnými rysy. Sledovat jejich rozvíjející se vztah, ve kterém oba povolují stavidla a poznávají, že mají něco, co je spojuje, ale Jana to nehodlá přiznat, dokud si není jistá jeho city, načež požádá pana Rochestra o ruku.

Co bylo hrůzu nahánějící, tak vykreslený pobyt v kamenné škole, kde Jana vyrůstala a později pracovala jako učitelka, dokud neodešla pracovat jako vychovatelka k panu Rochestrovi. Popis podmínek byl děsivý i na tehdejší poměry: kdy měli nedostatek plnohodnotného jídla a teplých nápojů nebo přísná pravidla pro oblékání - vedená jako na vojesnké akademii -, jak si žačky musely procházet pevnou výchovou, za kterou se trestalo, jak některé z nich snášely posmívání a ponižování, jak hledali přátelství.

První část knihy (kdy Janu její nevlastní rodina pošle do školy pro siroty) je depresivní, ale pomáhá porozumět čtenáři, jak se z živelné Jany stala tichá a na svůj věk rozumově příliš vyspělá, především chytrá žena.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama