Evžen Oněgin - Alexandr Sergejevič Puškin

23. února 2014 v 12:25 | Lola Kiss |  Beletrie
EVŽEN ONĚGIN


Alexandr Sergejevič Puškin, který napsal Evžena Oněgina během dlouhýh desítek let, si možná ani nepředstavil, že se jeho dílo dočká takového věhlasu. A proč tohle tvrdím?

Před pár lety jsem se setkala s knihou, která mě zajímala z jediného důvodu: zajímal mě Taťánin dopis Oněginovi. Nemohla jsem z hlavy dostat ty počáteční verše Já píši Vám, co mohu více, co ještě mohu dodati...

Nakonec jsem se k té fázi i dostala, záleží na překladateli knihy a tady je krátký úryvek (musím se s tím podělit):

"Já píši vám - co mohu více?
Co ještě mohu dodati?
Teď vím, že máte právo sice
mne pohrdáním trestati,
leč ještě věřím, nešťastnice,
že mne váš milosrdný soud
nemůže přece zavrhnout.

Taťána psala o svých citech k němu a o lásce, kdežto Oněginův dopis byl jen o něm samotném. Žádné city, žádné čisté vyznání lásky - pravý opak Tánina dopisu.

A kdo by také neznal nesmrtelnou filmovou adaptaci, která se těší velké oblibě. Role Oněgina a Taťány ztvárnili nezapomenutelně Raplh Fiennes - Oněgin a Liv Tyler jako Taťána. Jo, film patří k mým oblíbeným.

Film ale není kniha, což jsem jasně pochopila, když jsem četla, proč začal Oněgin svádět přítelovu snoubenku Olgu. Udělal to jen proto, že mu Lenský zamlčel pravý počet účastníků na oslavě Tánina svátku. Oněgin byl mrzutý a nudil se, a sváděním Olgy se mstil Lenskému. Nakonec toho pak litoval, když byl den souboje - a po pár dnech zase nikoli, byl v právu (samé protichůdné pocity).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama