Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem!

15. listopadu 2013 v 8:03 | Lola Kiss |  Moje téma týdne
Nedávno jsem se dívala na oblíbený seriál v televizi a říkala jsem si, že ten vtip, který právě ty postavy pronesli, mi nedává smysl. A jak pak by taky mohl, když v angličtině ten dialog znamenal něco úplně jiného! Zakroutila jsem nad tím hlavou a nemohla uvěřit, že dabing může dopadnout až tak špatně jako tady.

Dlouho jsem se nedívala na televizi a pár dílu gossip girl mi uniklo, a tak jsem si našla prvotní díly a dívala se na ně. A co jsem neobjevila! Super drbna v originále převálcovala český dabing a já z toho málem spadla ze židle, takových nepřesností! Chápu, že se musí mluvit podle pohybu pusy herců, ale měnit celé věty? To snad ne!

Znám lidi, kteří říkají, že nemají rádi titulky, protože to nestíhají číst nebo je z toho bolí oči nebo nerozumí tomu jazyku, anebo je to prostě nebaví. Ale jak si představují, že se naučí nějaký jazyk, když ho odmítají? Kde se nejlépe naučit cizí řeč než u televize, kterou má většina doma? Nebo na počítači, který je v dnešní době nepostradatelný.

Definitivně se přikláním k titulkům, protože slyšet český dabing je uši drásající. Netvrdím, že titulky jsou přesné, ale dabing je mnohem horší. Nejraději bych měla filmy jen s titulkami, s originálním názvem filmu či seriálu. Už tak panuje hodně zmatků, když si nevzpomeneme na název filmu v originále, ale na český překlad.

Př. Larry Crowne (org.) - Moje krásna učitelka (cz)
The House on Haunted Hill (org.) - Dům hrůzy
The Lucky One (org.) - Talisman


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 baywatchnights baywatchnights | E-mail | Web | 15. listopadu 2013 v 10:47 | Reagovat

Další příklady zajímavých překladů:

Cool runnings = Kokosy na sněhu
The air up there = Kokosy v pralese
Central to Brazil = Hlavní nádraží (tento film jsem viděl pouze s titulky, tzn. podivný překlad názvu nevisí na existenci dabingu)
Short circuit = Číslo 5 žije
Snow Queen = Káj a Gerda
Avanti = Nebožtíci přejí lásce

:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama