Zlatá Praha a hrdý národ se nezapřou

17. října 2013 v 20:01 | Lola Kiss |  Moje téma týdne

Pivo, krásná děvčata a Prah. Tři věci, které se vybaví cizinci při zmínce o České republice. Samozřejmě si neodpustím inteligentní odpověď, kterou jsem už také slyšela. "Česká republika? Kde to má být?" Nezbývá než si povzdechnout a přiznat si pravdu. Co se světovosti týče, máme k ní mnohem dál, než přes Atlantický oceán k Americe.

Nejsme schopni vyhledat si důležité informace

Nechápu, jak je možné, že s "novou" moderní metodou pro získávání informací - zajisté jste pochopili, že míním internet - nejsme schopni nadatlovat pár písmenek a vyhledat si užitečné informace. Pod slovem užitečné informace si nepředstavujte novinky počítačových her, písniček v top desítce nebo častější eskapády celebrit.

Tak to bychom měli shrnutou jednu oblast, kde Češi zrovna dvakrát nevyniknou. Vědomosti nepatří do silné stránky českého národa. Omlouvám se, ale těch pár geniálních mozků nezmění nemilosrdné statistiky vzdělanosti.

Co se sportu týče, kromě pár borců ve fotbale nebo v hokeji se také zrovna nemáme čím chlubit. Jednou za několik let někde vyhrajeme a tím to hasne. Promiňte, ale je to tak. Jeden úspěch a člověk se stane líným. Přece na něj nezapomenou, když po tak dlouhé době dovedl Česko na výsluní. Omyl! A to je další chyba, které se lidé často dopouštějí.

A další méně povzbudivá zpráva se týká Čechů a národní hrdosti. Přiznejme si to popravdě, ale jak často vidíme vyděšenou vlajku nebo mluvíme s nadšením o historii? Nepříjemná otázka, a proto není divu, že tázané osoby uhýbají pohledem a ošívají se.

Máme být na co hrdí? V historii se utvrdíme, že Karel IV. Nebo T.G. Masaryk byli jiní "sekáči", ale tím to hasne. V dějinách českého národa se přece nejvíce dozvídáme o utlačování nebo obsazování Čech.

Ano, pravda je smutná a krutá. Češi jsou podceňovaný národ, a to hlavně díky sami sobě. Sami se podceňují. Sama jsem to dokázala v předchozích větách. A divíte se mi? Některé optimistické řečičky, jak je všechno skvělé a úžasné, připomíná propagandu z doby minulé.
(První publikace: MF Dnes z 5.5.2011)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama